Téma

21. října 2019

Brněnské architektonické studio Chybík+Krištof je nejlepší na světě

Cena Design Vanguard se tak zařadila k mnoha dalším oceněním a úspěchům studia Chybík+Krištof | Autor: Vojtěch Veškrna
Cenu Design Vanguard pro mladé talentované architekty, kterou každoročně uděluje legendární americký magazín Architectural Record, letos poprvé získali v mezinárodní konkurenci Češi a Slováci. Ateliér dvou absolventů Fakulty architektury Chybík+Krištof se tak zařadil vedle dalších slavných jmen – Sou Fujimota nebo Smiljana Radiće.

Magazín Architectural Record patří k jednomu z nejstarších časopisů zabývajících se architekturou a designem. Vychází nepřetržitě již 128 let a od roku 2000 uděluje ocenění Design Vanguard také mladým a talentovaným architektům. Letošní cenu získalo za vizionářský způsob práce s architekturou a urbanismem studio Chybík+Krištof, které před devíti lety založili dva absolventi Fakulty architektury VUT – Ondřej Chybík a Michal Krištof.

„Je to jedna z nejprestižnějších soutěží, které se účastní mladí architekti z celého světa. Konkurence je obrovská a jsme rádi, že cenu získal konečně někdo z Česka a Slovenska. Je to možná i díky tomu, že jsme během studia na FA VUT často cestovali do zahraničí. Zjistili jsme tak, že hlásit se do různých mezinárodních soutěží a prezentovat svou práci v mezinárodním prostředí je běžná součást profese. Česká architektura se tak vyváží do světa a začíná se o ní mluvit,“ zhodnotil Ondřej Chybík.

V soutěži ateliér Chybík+Krištof prezentoval výběr pěti svých projektů, z nichž některé ještě nejsou dokončené. Je jím třeba areál vinařství Lahofer s návštěvnickým centrem a amfiteátrem na střeše v Dobšicích u Znojma. „Snažíme se začlenit moravskou krajinu do samotné budovy vinařství. Klenba budovy navazující na řady vinic je vytvořená z desek, které mezi sebou mají rozestup 2,75 metru, což je šířka vinného řádku. Sklon amfiteátru zase připomíná tvar okolních svahů,“ popsal Michal Krištof projekt, který by měl být hotový na jaře roku 2020.
Projekt vinařství Lahofer v Dobšicích u Znojma | Autor: Archiv studia Chybík+Krištof
„Každý projekt se snažíme navrhnout specificky pro konkrétní lokalitu, kontext i klienta. Nechceme kopírovat někoho nebo něco jiného, ale ani sami sebe. Snažíme se o lehkost a nenásilnou nápaditost. Čím dál důležitější je pro nás eliminace plýtvání – jde nám o kompaktní kvalitu řešení. To však neznamená, že se soustředíme pouze na malé projekty. Především v těch velkých je nezbytné chovat se zodpovědně,“ vysvětlil Chybík filozofii ateliéru, ve kterém dnes pracuje více než 50 architektů a své pobočky má v Praze, Brně i Bratislavě.

„Máme teď na stole asi 40 velmi různých projektů. Zajímá nás prakticky vše, co má možnost přidané hodnoty práce architekta, od interiéru po exteriéry. Nyní pracujeme například na návrhu malého baru ve znojemském pivovaru, ale i na rozšíření Terminálu 2 ruzyňského letiště. Chceme, aby zkušenost návštěvníka byla ve výsledku v obou projektech stejně kvalitní. Mezi další naše projekty patří sídlo Lesů ČR, řada bytových domů v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě i rekonstrukce brněnského autobusového nádraží Zvonařka,“ dodal Krištof.

Design Vanguard se tak zařadila k mnoha dalším oceněním a úspěchům studia Chybík+Krištof. Za Galerii nábytku v Brně posetou židlemi získali mladí architekti jednu z cen České ceny za architekturu a Grand Prix Architektů. Úplně prvním významným počinem Chybíka a Krištofa byl návrh národního pavilonu na světové výstavě EXPO v italském Miláně v roce 2015. Pavilon využíval modulární architektury, díky čemuž byl v loňském roce opět sestaven a zpřístupněn veřejnosti v areálu zlínské společnosti KOMA.

(mar)
Projekt vinařství Lahofer v Dobšicích u Znojma | Autor: Archiv studia Chybík+Krištof
Projekt administrativního sídla Lesů ČR | Autor: Archiv studia Chybík+Krištof
Projekt administrativního sídla Lesů ČR | Autor: Archiv studia Chybík+Krištof
Galerie nábytku v Brně | Autor: Lukáš Pelech
Galerie nábytku v Brně | Autor: Lukáš Pelech
Český pavilon Expo 2015 | Autor: Radek Brunecký
Projekt Manifesto marketu na pražském Smíchově | Autor: Archiv studia Chybík+Krištof
Projekt modřanského cukrovaru v Praze | Autor: Archiv studia Chybík+Krištof
Vstoupit do fotogalerie

Témata

Související články:
Žďár nad Sázavou by mohl do deseti let změnit podobu. Za návrhem stojí absolvent VUT
Pan Benetton si s námi dal smažák a chválil náš pavilon, říkají architekti Chybík a Krištof
Stovky historických pivovarů v Česku čekají na svou druhou šanci
Interiér kostela má být protikladem vnějšího světa, říká architekt Marek Štěpán
Díky Domu pro Slovácko získali lidé rychlou architektonickou pomoc po tornádu