Vyvinuli laboratorního robota, který nemá konkurenci. Snažíme se zefektivnit lidskou práci, říká Jakub Adámek z BioVendor Instruments
Prestižní cenu za nejlepší inovaci v kategorii přístrojové techniky získal letos na konferenci PITTCON 2017 v americkém Chicagu český robotický systém od firmy BioVendor Instruments. Na vývoji robota, který umí sbírat a automaticky připravovat vzorky pro finální analýzu, se podílel i Jakub Adámek. V BioVendor Instruments působí jako specialista na zpracování obrazu a zároveň působí jako doktorský student na Fakultě informačních technologií VUT. Myslí si, že kromě speciálního know-how tkví jejich úspěch i v jednoduchosti a intuitivnosti systémů.
Unikátní zařízení, které nemá zatím na celosvětovém trhu obdoby, vzniklo v nenápadné budově na okraji Brna. Dvě desítky zaměstnanců tu pracují na přístrojích, které zefektivňují práci v medicínských laboratořích. Společnost BioVendor Instruments vznikla v roce 2014 jako dceřiná firma a interní startup společnosti BioVendor – Laboratorní medicína, která kdysi začínala pod křídly Jihomoravského inovačního centra. Dnes patří mezi významné mezinárodní distributory produktů v oblasti lékařské diagnostiky a specializovaného sortimentu klinických produktů.
V BioVendor Instruments pracuje Jakub Adámek z FIT VUT přes tři roky. „Celý náš vývojový tým je ale složen z lidí z VUT. Buď jsou to absolventi, nebo studenti doktorského studia,“ podotkl Adámek. Hlavní náplní jeho práce je zpracování obrazu a analýza dat. Zabývá se také optickými systémy na fluorescenci a luminiscenci. „Komerčně dostupných přístrojů máme na trhu víc. Většina z nich je zaměřena na analýzu vzorků v imunologii či třeba na počítání bakteriálních kolonií,“ popsal Adámek s tím, že se ale od vývojářů hluboké znalosti mikrobiologie a medicíny neočekávají. Kromě IT specialistů a programátorů ve firmě našla uplatnění řada absolventů Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií.
Ocenění srovnatelné s prestižní cenou RedDot udělovanou v oblasti designu, získalo zařízení MALDI COLONYST. „Jedná se o robota, který umí přenášet bakteriální kolonie z Petriho misky na MALDI terčík. Navíc nanáší kyselinu, kterou se destička zakapává, a dělá veškerou přípravu pro hmotnostní spektrometr. V tom se následně určuje druh bakterií,“ vysvětlil fungování Jakub Adámek. Robotická ramena se navíc průběžně sama dezinfikují. Přístroj tak nahrazuje část práce laborantů. Kromě časové a finanční úspory znamená i menší rizikovost. „Pomáhá redukovat lidskou chybu. Navíc zvyšuje přesnost identifikace původu infekce a předchází tak riziku chybné diagnózy,“ dodal Adámek.
Unikátnost přístroje spočívá ve způsobu přenosu. Tu má dokonce společnost patentovanou. „Klíčový je postup, jakým se nanáší kolonie na terčík. V tom je ukryto naše know-how,“ podotkl Adámek. Další silnou zbraní, kterou se zařízení od brněnského startupu vyznačují, je uživatelská přívětivost. „Máme velmi přátelský a intuitivní software. Myslíme si, že je důležité podávat získaná data srozumitelně a přehledně,“ dodal Adámek.
Ačkoliv ve velkých laboratořích už prý budeme zaměstnance hledat jen těžko, nové přístroje práci laborantů nikdy zcela nenahradí. „Někdo totiž musí s daným zařízením pracovat. Většina věcí, které vyvíjíme, dělá pouze práci, kterou by laborant stejně nedělal. Nebo by nebyla tak přesná. Díky novým přístrojům dochází nejen ke zpřesňování, ale i ke zlevňování. Automatizované testování umožňuje získat výsledky rychleji a levněji. Během chvíle je tak jasné, zda pacient trpí nebo netrpí konkrétní chorobou, a jaké léky nasadit,“ uzavřel Jakub Adámek.