Vyšla nová dětská kniha absolventa FSI VUT. Mimoprostor zábavným způsobem přibližuje základy fyziky
Základní principy moderní fyziky jako zábava pro děti. Absolvent Fakulty strojního inženýrství Martin Sodomka a autor technických pohádek v říjnu představil novou knihu Mimoprostor. Ta děti na příběhu mladých hrdinů cestujících do vesmíru seznamuje s pojmy, jako jsou teorie relativity nebo kvantová mechanika. Podle Martina Sodomky, který si všechny knihy také sám ilustruje, je moderní fyzika fascinující tím, jak zasahuje až do oblasti mystiky. Vysvětlit vše srozumitelně, zábavně a fakticky správně ale zabralo mnoho týdnů intenzivní práce.
Nápad na knihu, která se bude věnovat tématu moderní fyziky, nosil Martin Sodomka v hlavě dlouho. „Chtěl jsem otevřít svět, který byl dětem dosud nepřístupný. Nevím o tom, že by existovaly jiné dětské knihy na stejné téma. Sice existuje řada publikací pro dospělé, ani ty ale nejsou obvykle příliš čtivé,“ uvedl Martin Sodomka.
Vybral si oblast teorie relativity a kvantové mechaniky, které ho odjakživa velmi přitahovaly. Sodomka je autorem populární edice technických pohádek. V minulosti tak spolu s myšími hrdiny dětským čtenářům přiblížil už například to, jak se staví auto, letadlo, motorka či železnice. „V této edici jsem vydal pět knih a chtěl jsem si vyzkoušet už něco jiného,“ vysvětlil změnu Sodomka.
Hrdiny knihy Mimoprostor jsou mladí studenti technické školy. Ti zkoumají teoretickou možnost cestování vesmírem a nečekají, že se stanou součástí dobrodružství. „Knihu jsem rozdělil na černé a bílé stránky. Na bílých stránkách se odehrává samotný příběh. Na černých jsou pak vysvětleny podrobněji jednotlivé principy a pojmy. Hrdinové například zmíní anihilaci a v odborné části si pak čtenář může přečíst víc podrobností,“ přiblížil Sodomka s tím, že kniha nemá věkovou hranici. Myslí si ale, že bude bavit čtenáře od devíti let, a možná i jich rodiče.
Zatímco samotný příběh prý napsal Martin Sodomka velmi snadno, tvorba černých stránek zabrala mnoho měsíců. „Příběh se psal téměř sám. Jako by mi ho někdo pošeptal. Ale u černých stránek jsem musel vymyslet, jak konkrétní jev popsat stručně, zábavně a fakticky správně. Spolupracoval jsem s odborníky, kteří kontrolovali, zda jsem téma nezestručnil příliš nebo se neodchýlil od přesné terminologie. V tomto případě záleží na každém slově,“ popsal Martin Sodomka. Jedna černá stránka se dvěma odstavci tak vznikala klidně i deset dní.
Stejně jako předešlé knihy, i Mimoprostor si Martin Sodomka sám také ilustroval. „Technickými pohádkami provázely myši, které už jsem měl nastudované a naučené. Tady jsem ale musel kreslit lidské postavy, což byla velká změna. Zpočátku jsem se s tím docela trápil a musel si jejich anatomii pečlivě nastudovat. Přece jen jsem vystudoval strojírenství a bylo znát, že mi chybí hodiny v ateliéru,“ dodal Sodomka.
Nová kniha o mladých vesmírných cestovatelích vyšla v říjnu. A Martin Sodomka si podle svých slov dal nyní od knižní tvorby na chvíli pauzu. „Momentálně se věnuji pouze kreslířské práci. Počkám, s jakým úspěchem se titul setká. Pokud by byl Mimoprostor úspěšný, rád bych v nové edici vytvořil další knihu a zaměřil se na počítačovou techniku. Pokud o dětskou knihu o fyzice nebude zájem, tak napíšu další díl technických pohádek. Chybí mi totiž ještě téma, jak si postavit loď,“ popsal plány Sodomka s tím, že knihy primárně nepíše pro děti. „Píšu je spíš sám pro sebe, když jsem byl ještě dítě,“ uzavřel se smíchem Martin Sodomka.