Nápady a objevy

12. ledna 2017

Veselé mosty: stavebnice z VUT rozvíjí technické myšlení dětí

Veselé mosty využívají učitelé pro děti jak v mateřských, tak v základních školách | Autor: archiv Radima Nečase

Radim Nečas z Fakulty stavební před pěti lety navrhl zdánlivě obyčejnou dřevěnou stavebnici, díky níž si mohou děti vyzkoušet postavit svůj vlastní most. Nečekal však, že vzbudí takový zájem a že se nakonec sám pustí do její výroby. Stavebnici si oblíbili nejen předškoláci v rámci projektu Technické školky.

Na začátku celého příběhu byli kolegové, kteří Radima Nečase oslovili s tím, jestli by pro jejich projekt Technické školky nepomohl s tématem mostních konstrukcí. Nečase tato myšlenka zaujala, kolegy do oboru zasvětil a načrtl první skicu toho, jak by mohla hračka vypadat. Původní návrh počítal například s využitím papíru formou skládačky, ale nakonec Radim Nečas naznal, že dřevo bude nejvhodnější materiál. Tehdy se zrodil první model stavebnice Veselé mosty, který se postupně z projektu Technické školky vyčlenil a začal fungovat samostatně. „Nakonec vznikl prototyp dřevěné stavebnice, který byl patentován na VUT. Nemohli jsme ale najít žádného partnera, který by se postaral o výrobu i distribuci zároveň,“ popsal krušné začátky Nečas. Ze svého okolí měl však na stavebnici samé kladné reakce, a tak se rozhodl, že po dvou letech odkoupí od VUT licenci a pustí se do výroby sám na své vlastní náklady.

„Aby se mi to vyplatilo, musel jsem vyrobit určité množství. Pro začátek jsem se dohodl s výrobcem na sto kusech. Musel jsem také obstarat různé certifikace předepsané pro hračky. To vše na své náklady. V počátku mi pomohl kolega z katedry, který mě v nápadu finančně podpořil a pomohl mi výrobu uskutečnit,“ vysvětlil. První sérii rozprodal především svým kamarádům a známým, netrvalo tedy dlouho a do výroby zadal další.

Zabaví a rozvíjí děti

Díky čemu je stavebnice tak oblíbená? Z více jak dvou stovek dílů lze totiž podle návodu postavit čtrnáct mostních konstrukcí, které jsou napodobeninou těch skutečných, které někde ve světě opravdu stojí. „Ale lze z ní sestavit i další konstrukce dle vlastní fantazie. Děti si tak mohou vyzkoušet, zda jejich most vydrží, nebo se hned zhroutí,“ dodal její tvůrce. Stavebnice rozvíjí nejen jemnou motoriku, ale především kreativní a technické myšlení dětí různého věku. „U rodičů je také oblíbená díky tomu, že nejen sestavení, ale i rozložení mostu zabere nějaký čas, takže se děti zabaví na opravdu dlouho,“ dodal s úsměvem Nečas.

Stavebnice je navržena tak, aby ji bylo možné kombinovat i s dalšími stavebnicemi | Autor: archiv Radima Nečase

Stavebnici už mají ve dvanácti školkách, a to nejen v těch, které se zapojily do projektu Technické školky. Výhodou je, že tato didaktická pomůcka nevyžaduje žádnou předchozí instruktáž učitelů, jak s ní pracovat. Je velmi intuitivní a jednotlivé konstrukce se dají sestavit podle přiloženého návodu. „Dokonce ji občas využívají i naši studenti na fakultě, aby si v praxi ověřili statické zákony.“

Protože se jedná o malovýrobu, nelze stavebnici zakoupit v běžné obchodní síti. Zájemci si ji mohou prohlédnout v prodejně Vida Centra v Brně a objednat přes internetové stránky.

(kah)

Témata

Související články:
Stavba chytrého domu začíná nad chytrou mapou
Z Islandu dovezl vědec do Brna ještě horké vzorky lávy
V nemocnicích se mohou skrývat odolné mikroorganismy. Zásadní vliv na bezpečnost pacientů má kvalita výstavby i chování personálu, zjistil výzkum FAST VUT
Chytrý domek i-MODUS zábavným způsobem přibližuje automatizaci budov
Smrky by ve stavebnictví mohly do budoucna nahradit buky