Nápady a objevy

3. prosince 2019

Chytrý domek i-MODUS zábavným způsobem přibližuje automatizaci budov

I-MODUS má přiblížit fungování chytrého domu laikům i studentům FAST VUT | Autor: Igor Šefr
Seznámit se prakticky a hravě se systémy, které fungují v takzvaných chytrých budovách. To je hlavní účel nového chytrého domku i-MODUS, který představil Ústav technických zařízení budov FAST VUT. Na pěti místnostech mohou zájemci zjistit, jak funguje automatické zabezpečení, chytré osvětlení či nucené větrání. Pomůcka by měla sloužit jak pro laiky, tak pro studenty, kteří mohou jednotlivé pokoje využít pro svůj výzkum. Uplatnění chytrý domek najde zejména v novém studijním programu Environmentálně vyspělé budovy.

Jednoduchá skříň s vybavenými vysouvacími místnostmi podobná domečku pro panenky. Tak vypadá model chytrého domku, který v jednotlivých pokojích představuje moderní technické systémy. Studenti i veřejnost si tak mohou zblízka prohlédnout, jak nejrůznější automatické prvky v domě fungují. „Někteří mohou být zpočátku zklamáni. Řekne se model chytrého domu a ono to jako dům ani nevypadá. To byl ale od počátku náš záměr. My jsme chtěli především ukázat, jaké technické systémy se v dnešní době mohou v budovách vyskytovat a jak se řídí. Především jsme ale chtěli, aby si to mohli lidé důkladně prohlédnout jak na úrovni laické, tak odborné. I proto je vzhled podřízen funkci,“ přiblížila autorka nápadu Olga Rubinová z Ústavu technických zařízení budov FAST VUT.

Každá z pěti místností je zcela autonomní a obsahuje vlastní řídicí systém. „Díky tomu můžeme jednotlivé prostory vydělat a pracovat s nimi jako se samostatnou jednotkou. Navíc pracují pouze s nízkým napětím, takže pokud budou chtít studenti zařízení vylepšovat, zkoumat či testovat, nehrozí jim žádné nebezpečí,“ dodala Rubinová.

Při výrobě si dali autoři záležet, aby jednotlivé pokoje představovaly odlišné systémy. „Každá místnost má tak nějaký účel a lze si na ní vyzkoušet jednu až dvě typické úlohy,“ potvrdila Olga Rubinová s tím, že tyto technologie automatizují rutinní lidské úkoly. V reálném chytrém domě by se tak měly odehrávat na pozadí, rychleji a jednodušeji, než je tomu v běžné domácnosti.

Autorka nápadu Olga Rubinová představila interaktivní chytrý domek i-MODUS | Autor: Igor Šefr
I-MODUS obsahuje pracovnu, bazén, posilovnu, obývací pokoj a střechu. „V pracovně jsou zabezpečovací systémy a řízené osvětlení. V místnosti s bazénem je ukázka řízeného odvlhčování. V posilovně řešíme problematiku větrání a regulaci výkonu vzduchotechniky v závislosti na měřené koncentraci oxidu uhličitého. Obývací pokoj má na okně roletu, která mění svou polohu podle slunečního svitu. A na střeše je model fotovoltaické elektrárny, kde můžeme pozorovat, jak se elektřina vyrábí, spotřebovává, je ukládána do baterií, převáděna do sítě a podobně,“ přiblížila Rubinová.

Návštěvníci si všechny tyto systémy mohou vyzkoušet v praxi, protože je domek z velké míry interaktivní. V pracovně se můžou zkusit dostat do trezoru, aniž by spustili alarm. V posilovně zase dýcháním do trubičky zvýší podíl oxidu uhličitého a spustí automatické odvětrávání. Roletu zatáhnou posvícením baterkou. „Kromě toho jsme ještě přidali panel s dotykovou obrazovkou. Obsahuje podrobného průvodce jednotlivými místnostmi, řadu informací o konceptu chytrých domů, o použitých technologiích či slovník se základními pojmy z energetiky a automatizace budov,“ dodala Olga Rubinová.

Kromě návštěvníků, kteří se s modelem chytrého domku budou moct potkat na akcích fakulty, budou i-MODUS využívat při výuce zejména studenti nově otevřeného oboru Fakulty stavební VUT Environmentálně vyspělé budovy. Těm by měl posloužit jednak jako učební pomůcka. Zároveň ale budou moct v konkrétních místnostech provádět vlastní výzkumy. Díky tomu, že je domek modulární, je navíc podle Olgy Rubinové možné v budoucnu přidat i zcela novou místnost.

(zep)

Témata

Související články:
Ideální místo pro Buddhu, zhodnotil skálu Krmíček
Na žezlo mu přísahaly desetitisíce absolventů. Luboš Pařílek je rektorským pedelem déle než čtvrt století
Veselé mosty: stavebnice z VUT rozvíjí technické myšlení dětí
Střechu VIDA centra monitoruje online systém. Upozorní, kdy odklidit sníh
Tomáš Apeltauer: Evakuace osob je stále důležitější téma. Naše modely v tom pomáhají