Jak ze slunce dostat maximum energie na ohřev tekutin. To zkoumal ve své bakalářské práci Róbert Hrachiar z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií. Za návrh vlastního solárního panelu získal cenu rektora v rámci vyhlašování cen ČEEP za nízkoenergetické stavby a projekty v oblasti energetiky. Podle Hrachiara je ale počasí ve střední Evropě natolik nejisté, že je řešení vhodné pouze při menších objemech vody a nižší frekvenci ohřevu. Například při ohřívání bazénů v českých domácnostech.
Využití slunce pro tvorbu energie nabývá v Česku na popularitě. Podle Róberta Hrachiara se ale v převážné většině případů lidé setkávají pouze s fotovoltaickými panely či tepelně-elektrickými zařízeními využívanými pro získání elektřiny. On si proto za téma své bakalářské práce zvolil sestavení čistě tepelného zařízení pro ohřev. „Konkrétně se práce jmenovala Solární aplikace s koncentrátorovými prvky a zjednodušeně šlo o to, jak vytěžit ze slunečního záření ještě více při ohřevu tekutin. Hlavní myšlenka tedy byla, jak záření zesílit tak, abychom dosáhli vyšších teplot,“ popsal Hrachiar.
Kromě teoretické části zahrnovala jeho práce i převedení nápadů do praxe. „Musel jsem vytvořit model zařízení, ve kterém by díky slunečnímu svitu bylo možné ohřát tekutinu na několik stovek stupňů. Zkombinoval jsem proto několik konceptů, které se využívají v zahraničí,“ objasnil oceněný student.
Konkrétně pak sestavil konstrukci, na kterou umístil zrcadla. „Bylo to jakoby jedno velké zrcadlo poskládané z malých zrcadel. Ta se dala natáčet. Při ohřevu se pak natočila tak, aby šly paprsky do středu, kde byla umístěna tekutina,“ vysvětlil Hrachiar s tím, že jeho vynález stál na zahradě vedoucího práce docenta Petra Baxanta v brněnských Medlánkách.
Na zařízení Róbert Hrachiar následně zkoumal, jakého výkonu je možné dosáhnout při různém počasí. „Problém je, že v České republice je příliš málo jasných a slunečných dní. Ačkoliv zařízení ohřívalo i při oblačnosti, jeho výkon už samozřejmě nebyl takový. Proto mé doporučení, které jsem uvedl i v práci, je využívání obdobných technologií na ohřev menších objemů vody. Ideálně se tak hodí například při ohřívání domácích bazénů,“ upozornil Hrachiar.
Přiznává ale, že s odstupem času má několik nápadů na vylepšení. Tak, aby ze zařízení vytěžil ještě víc. „Účinnost by určitě zvýšilo například využití lepších materiálů či automatické natáčení zrcadel. My jsme však tlačili cenu dolů, takže jsem použil zrcadla nasbíraná v ekologickém dvoře a zrcadla jsem musel natáčet ke slunci manuálně,“ vysvětlil Hrachiar.
Momentálně už řeší Róbert Hrachiar téma své diplomové práce. U solárních panelů ale nezůstane. Podle svých slov našel nové téma, které ho zajímá. „Rád bych porovnával vodiče, které se nyní využívají ve vysokém napětí, s novými technologiemi, které u nás ještě příliš nejsou,“ uvedl mladý student s tím, že téma alternativních zdrojů energie však do budoucna nezavrhuje, a pokud najde zajímavou pracovní příležitost v dané oblasti, rád se jim bude věnovat dál.
(zep)