Nápady a objevy

17. prosince 2018

Odborníci z FEKT navrhli elektroniku pro chytré zámky

Na vývoji zámku ePRO pracovali odborníci pod vedením Pavla Šteffana přes tři roky | Autor: Hana Marko
Na první pohled se tyto nové zámky neliší od běžných zámků, které vídáme u většiny dveří. Uvnitř ale skrývají chytrý zabezpečovací systém, který rozpozná, zda máte právě teď oprávnění projít dveřmi. Nepotřebují k tomu proud z elektrické sítě, zámky ePRO získávají energii přímo z klíče. Využití mohou najít v přísně střežených objektech, jako jsou mezinárodní letiště či armádní sklady. Unikátní elektronický systém navrhli pro žďárský Tokoz odborníci z Ústavu mikroelektroniky FEKT VUT pod vedením Pavla Šteffana.

Velká část elektronických zámků je závislá na přívodu elektřiny a díky tomu je může případný vetřelec snadno napadnout. Odborníci z VUT ale nyní rozvinuli systém programovatelných zámků, které ke svému provozu nepotřebují napojení na elektrickou síť. „Jsou to klasické zámky, které známe ze dveří s cylindrickou vložkou. Nám se do této vložky podařilo integrovat elektroniku tak, že zámek rozpozná, zda je majitel klíče právě v tuto chvíli oprávněný ke vstupu. Nositelem energie je přímo klíč, není proto nutné zavádět novou elektroinstalaci ani připojovat zámek k síti. Stačí vyměnit starý zámek ve dveřích za nový zámek Tokoz,“ vysvětlil výhody zabezpečovacího systému ePRO vedoucí vývojového týmu Pavel Šteffan.

Výrobce zámků Tokoz, pro nějž odborníci z VUT speciální elektroniku zámků navrhli, se chce se systémem ucházet o zakázky v rámci celé Evropy a nabídnout jej kromě strategických objektů, jako jsou nemocnice, kanceláře či armádní areály, také polním objektům bez přívodu elektrické energie. „Do všech dveří v objektu vám stačí jediný klíč, který se dá ale různě naprogramovat. Dovnitř vás tak vpustí pouze ve vybraném čase nebo období. V zámku i klíči je software, který zkontroluje, zda jde o správného uživatele a odemčení dveří mu buď povolí, nebo ne,“ dodal Šteffan a upozornil, že ze zámku je možné zjistit také vstupy a odchody, případně i to, že se dveře pokoušel otevřít někdo, kdo neměl k odemknutí a vstupu oprávnění.

V zámku i klíči je software, který zkontroluje, zda jde o správného uživatele a odemčení mu buď povolí, nebo ne | Autor: Hana Marko

Ve srovnání s čistě elektronickými systémy nabízí zařízení dvojí ochranu. I v případě, že by se útočníkovi podařilo nějak prolomit softwarovou ochranu, musí mít správný klíč. Princip zámků, které získávají energii přímo z klíče, není zcela nový. „Naše řešení je ale unikátní v množství energie, které je klíč schopen přenést. Během zasunutí klíče do zámku musí být přeneseno takové množství energie, aby v zámku došlo k ověření uživatele a také k mechanickému pohybu, tzn. odemčení. Celá komunikace mezi zámkem a klíčem je velmi rychlá a přístup je tak ověřen okamžitě.

Jiné systémy využívají ke komunikaci mezi klíčem a zámkem dva vodiče. Jedním je vedeno napájení zámku z klíče a druhým se posílají data. V našem zámku je ale pouze jeden vodič, kterým přenášíme nejen zašifrovaná data o tom, zda má člověk do objektu přístup, ale i zmíněnou energii k odemknutí zámku. V tom přístupu je náš systém odlišný a tuto komunikaci bychom chtěli nechat patentovat,“ dodal Šteffan, který na vývoji zámku ePRO pracoval s dalšími kolegy z Ústavu mikroelektroniky přes tři roky.

„Přestože to na první pohled vypadá jednoduše, vývoj celého systému byl velmi složitý a trval relativně dlouho. Velký důraz jsme kladli na zabezpečení systému, kde jsme využili obdobný systém, jaký známe např. z bankovního sektoru. Velmi nás těší, že se projekt podařilo dotáhnout do zdárného konce a že celý systém má komerční uplatnění,“ zhodnotil Šteffan. Společnost Tokoz systém ePRO poprvé představila vloni na odborném veletrhu Security Essen a několika dalších zahraničních i tuzemských veletrzích. Systém Tokoz PRO, ze kterého tato elektronická modifikace vychází, si nechala společnost Tokoz testovat také na soutěžích hackerů a jeho zabezpečení se prolomit nepodařilo.

(mar)

Témata

Související články:
Tři tréninky denně prokládá triatlonista Tomáš Kříž studiem sportovních technologií
Olympiádou se mi splnil celoživotní sen, na té příští chci vyhrát, věří si kazašský lezec z VUT
Ve zkratovně testují zahraniční firmy svá elektrická zařízení před uvedením na trh
Elektrotechnici spolupracují s Konicou Minoltou na vývoji chytrých brýlí
Studenti na VUT hrají deskové hry. Pořádají v nich i turnaje