Novou učebnu na Fakultě architektury zabydlel robot FERDA
S postupným pronikáním robotiky do stavebnictví se v posledních letech stále více prosazuje trend zavádění průmyslové robotiky i do škol architektury. Jednou z nich je nově i Fakulta architektury VUT, která právě zahájila pilotní provoz své robotické učebny. Stala se tak součástí sítě škol, které vzájemně spolupracují a sdílí poznatky v oblasti robotiky. Regulérní výuka nového předmětu CAM techniky (Computer Aided Manufacturing) zde začne od zimního semestru příštího akademického roku.
V čele projektu stojí Martin Kaftan z Ústavu experimentální tvorby. Sám s roboty pracoval už během svého působení na univerzitě v Grazu, proto byl děkanem fakulty požádán, aby si vzal založení robotické učebny na starost. „Učebnu budou primárně využívat studenti. Od podzimu začneme s předmětem, který se jmenuje CAM techniky a bude pro všechny studenty povinný,“ říká Kaftan a upřesňuje: „Předmět bude obnášet obecně práci s roboty nebo počítačem řízenými stroji, což zahrnuje laserové řezačky, CNC frézy, 3D tiskárny až po toho robota, který je takovou třešničkou na dortu.“
Robot od firmy KUKA má na třešničku úctyhodné rozměry. Díky umístění na kolejnici a sedmi stupňům volnosti má značný pracovní záběr a může pracovat na více místech současně. „Říkáme mu neoficiálně FERDA, což je volnější zkratka pro Friendly Robot for Design and Architecture. Navíc Ferda, to je vlastně práce všeho druhu, což sedí,“ směje se garant nového předmětu. Univerzálnost je opravdu významnou předností robotu. „Je to vlastně ruka, takže záleží na tom, co mu do té ruky vložíte, a s tím dokáže zacházet. Teď je tu nastavená fréza, s ní se dají obrábět dřevěné spoje pro různé konstrukce nebo modely, když mu dáte horký drát, může z polystyrenu vyřezat třeba bednění na beton. Další možností je 3D tisk, například z betonu – tak vloni vznikl i první tištěný betonový dům u nás, který je na Střeleckém ostrově v Praze. Záleží jen na nás, co si tady vymyslíme,“ vysvětluje Kaftan. Ostatní nástroje si na Ústavu experimentální tvorby vyrobí v rámci vlastního výzkumu nebo zadání pro studenty. „Studenti si dokážou sami navrhnout nástroj, třeba psací nástroje, s kterými může robot kreslit, nebo vymyslet speciální směs pro 3D tisk a podobně.“
V robotické učebně je nutné dodržovat přísná bezpečnostní opatření. Robot je umístěný za prosklenými stěnami, a když pracuje, do místnosti se nesmí vstupovat. „Pracoviště je vybaveno různými bezpečnostními okruhy, které ovládáme pomocí ovládacího panelu. Ve chvíli, kdy ho pustíme do automatického režimu, to znamená, že stisknete start, panel odložíte a robot už si poradí sám, musí být zamčený bezpečnostní zámek, jinak se robot vůbec nerozjede,“ upřesňuje zástupce integrátora.
Robotická učebna je první částí zamýšleného projektu. Jak uvedl Martin Kaftan, v další fázi by měly přibýt ještě menší kooperativní roboty, s kterými by mohli studenti pracovat na malých věcech sami. „Vedle výuky chceme se studenty dělat také experimentální a inovativní věci. Vlastně už máme první projekt rozpracovaný,“ říká a ukazuje na složené nařezané desky. „Jedná se o prototyp výzkumné stanice pro Antarktidu související s českým polárním výzkumem. Vyrobíme zde část budovy, která by tam měla stát, a chceme ji otestovat. To bude probíhat na podzim v rámci ateliérové výuky. Postupně těch předmětů vznikne víc, studenti budou moci Ferdu využívat i v rámci ateliérů, takže si zde budou moct například vymyslet inovativní konstrukci, a tu potom vyrobit i v měřítku 1:1 a podobně,“ vysvětluje vedoucí pracoviště. Hlavním smyslem robotu tedy bude rozvíjení tvůrčího myšlení od návrhu až po výrobu.
Jistou výhodou je, že stejný typ robotu mají i v 3D studiu na FaVU. „Výhledově se budeme stěhovat na Údolní, takže se plánuje, že by se ta dvě pracoviště sloučila a mohla spolupracovat. Do budoucna, pokud o to bude zájem, by se pracoviště mohlo rozšiřovat, mohl by přibýt ještě jeden robot a všechny by pak pracovaly synchronně,“ představuje Martin Kaftan možný vývoj. Mimochodem zmíněného robota na FaVU instaloval stejný integrátor. Tomáš Kubela to potvrzuje a dál ladí ruční ovládací panel. Jak říká, aby se ti, co přijdou po něm, mohli věnovat už jen tvůrčímu procesu: „Je to robot jako každý jiný. U mixéru taky nepotřebujete vědět, jak to pracuje, potřebujete vařit.“