Nápady a objevy

4. září 2018

Nabíječka v kočárku či v kapuci mikiny. Studenti FSI přišli s originálními návrhy, jak využít solární energii

Solární panely umístěné na střeše kočárku by zachytily maximum slunečního záření. | Autor: Lukáš Šimala
Osm kreativních způsobů, jak začlenit solární technologii do našeho každodenního života, vymysleli studenti průmyslového designu z Fakulty strojního inženýrství VUT. Na Ústavu konstruování tak vznikl třeba návrh sluncem dobíjené plážové lednice či dětský kočárek, který solární energii využívá k pohonu kol či k dobíjení telefonu.

Jakému tématu se budou studenti v kurzu Ateliér průmyslového designu věnovat, neurčuje vždy pouze vyučující. Studenti často zpracovávají zadání konkrétních firem – ať už se jedná o konceptuální návrhy nebo technologicky propracovaná řešení. Tentokrát studenti spolupracovali s Aliancí pro energetickou soběstačnost, která se zabývá obnovitelnými zdroji. Úkolem bylo vymyslet přenosné dobíjecí zařízení s využitím solární energie.

„Studenti dostali za úkol zakomponovat solární panel do návrhu tak, aby se stal samotným základem designu. Aby vycházeli z jeho barvy i struktury. Často okolo vidím, že se navrhne něco krásného a k tomu se pouze přilepí technologie. Příkladem jsou třeba prototypy aut, která mají na střeše zabudované solární panely. Je to krásně navržené auto, ale na něm je neesteticky přilepený panel,“ popsala vedoucí kurzu Anna Vávrová, která na fakultě externě vyučuje také experimentální design.

Kromě průmyslového designu na FSI VUT má Vávrová za sebou také studia lingvistiky a grafologie. Přiznává tak, že právě kombinace různých oborů ji vede k tomu, že se ve studentech snaží vzbudit kreativnější a konceptuálnější přístup k navrhování. „Design je o řešení problému. Chci, aby si studenti na počátku identifikovali problém, a ten pak řešili kreativním způsobem. Aby se hned od začátku neomezovali technologickými parametry. Na ty přijde čas později,“ vysvětluje Vávrová.

Student Lukáš Šimala navrhl dětský kočárek, který by energii ze solárních panelů využíval pro dobíjení telefonu, tabletu či pro pohon kol. „Energie ze solárních panelů se ukládá v akumulátoru, který se nachází v zadní části. V tomto prostoru může být umístěno elektronické zařízení v průběhu nabíjení. V případě pohybu směrem do kopce se aktivuje pohon zadních kol. To sníží sílu, kterou musí uživatel vyvinout,“ uvedl Šimala při představení návrhu. Solární panely by byly umístěny na střeše kočárku, aby zachytávaly co nejvíce přímého slunečního záření.

Energie ze solárních panelů by se ukládala v akumulátoru, který je skrytý v uložném prostoru. | Autor: Lukáš Šimala

Přenosná solární lednice může být praktická pro pobyt na pláži či na zahradě. Vešlo by se do ní třeba osm půllitrových plechovek. Pro svůj chod by využívala sluneční energii ze solárního panelu v zadní části. „Panel je možné díky polohovatelnému madlu jednoduše nastavit do polohy, při které lednici maximálně zastiňuje a chrání před přímým sluncem. Zároveň získává co největší množství slunečních paprsků pro svůj pohon,“ vysvětlil autor návrhu Marek Vávra.

Přenosná plážová lednice s polohovatelným solárním panelem. | Autor: Marek Vávra

Pouzdro na tablet se solárním nabíjením navrhla Kateřina Vejrostová. Skládá se z pěti solárních panelů trojúhelníkového tvaru, které by mohly nabídnout dostatečnou plochu pro absorbci slunečního záření a tablet přímo zásobovat energií. „Trojúhelníkové tvarování umožňuje variabilní polohování tabletu do více než pěti poloh. Fixaci hlavního pantu pouzdra zajišťuje pět magnetických tyčinek s vertikálními drážkami. Materiál použitý k výrobě pouzdra je dřevo a filc,“ představila svůj návrh studentka a upozornila, že pouzdro by se lidem mohlo hodit jak v městských parcích, tak při turistických výletech do přírody.

Skládací pouzdro na tablet by sloužilo k dobíjení i polohování tabletu. | Autor: Kateřina Vejrostová

Kapuce vyrobená z lehké textilie a ohýbatelných solárních panelů by měla nabízet hned dvě funkce – chránit před agresivními slunečními paprsky a zároveň využít jejich energii k nabíjení telefonu či tabletu. „Odnímatelná kapuce je připevněna k tričku pomocí zipu. Šnůra kapuce je nahrazena kabelem s micro USB výstupem. Po odepnutí může kapuce sloužit jako částečná ochrana chytrého telefonu či tabletu před slunečními paprsky a teplem, které by mohlo zařízení poškodit. Funkce nabíječky v tomto případě samozřejmě zůstává,“ ukázal ve svém návrhu Tomáš Vevera.

Připínací kapuce se solárními panely by namísto stahovací šňůrky měla USB kabel k dobíjení telefonu. | Autor: Tomáš Vevera

Také v podzimním kurzu průmyslového designu se budou studenti věnovat ekologickému tématu. Namísto solární energie se však soustředí na problematiku využívání plastů a jejich nahrazování ekologičtějšími materiály.
Na další návrhy studentů průmyslového designu se můžete podívat ve fotogalerii:

(mar)

Sára Navrátilová navrhla deštník se solárními panely, který by chránil před sluncem. Teleskopická tyč k nabíjení telefony by mohla fungovat také jako selfie tyč. | Autor: Sára Navrátilová
Denis Štajdohar vymyslel solární panel zabudovaný v dřevěném obalu na telefon s názvem PhotosyntheCase.  | Autor: Denis Štajdohar
Jakub Oulehla navrhl batoh, jehož součástí by byl odnímatelný solární panel prakticky umístěný v horní části. | Autor: Jakub Oulehla
Skládací pouzdro na tablet by sloužilo k dobíjení i polohování tabletu. | Autor: Kateřina Vejrostová
Přenosná plážová lednice s polohovatelným solárním panelem. | Autor: Marek Vávra
Darina Zelenitca vymyslela cyklorukavici se solárním panelem, která by nabíjela telefon již během jízdy na kole. | Autor: Darina Zelenitca
Vstoupit do fotogalerie

Témata

Související články:
Miroslav Kolíbal získal medaili za nadstavbu elektronového mikroskopu
Stříbrné medaili předcházelo hašení auta. Studentská formule slaví historický úspěch
Pneumobily ze strojárny jedou s větrem o závod. Překoná Hurikán Tajfun?
Alexandru Streďanskou fascinují fascie a kyselina hyaluronová
Student FSI dělal porotce na mistrovství světa formulí v texaském Austinu