Nový život vdechla starým telefonním budkám výtvarnice Klaudie Švrčková. Zdobí je velikáni vědy i umění
„Sejdeme se u Janáčka. Potkejme se u Čapka.” To možná budou věty, které budou patřit k tradičnímu brněnskému koloritu stejně jako scházení se „pod hodinama” či „na Čáře”. Mladá výtvarnice a absolventka Fakulty podnikatelské VUT Klaudie Švrčková totiž vdechla život zapomenutým nefunkčním telefonním budkám v brněnském centru a pomalovala je portréty významných osobností z vědy, hudby či literatury.
Ačkoliv se Klaudie Švrčková dlouhodobě věnuje malbě obrazů, minimálně v Brně ji nyní proslavilo něco zcela jiného. A to velmi netradiční street art. „U majitelky kavárny Momenta na Zelném trhu mám výstavu svých obrazů. Když ji město Brno oslovilo, zda by nemohla nějak do letní zahrádky kavárny zakomponovat starou telefonní budku, která tam stojí, tak se mi ozvala s nabídkou, zda bych se toho neujala,” popisuje mladá výtvarnice.
Ta se výzvy nezalekla a na jaře letošního roku pomalovala první budku. Vedení města Brna se její pojetí natolik líbilo, že jí následně navrhli, zda by ve výtvarná díla nepřetvořila i zbylé budky v centru. „Někteří lidé se podivovali nad tím, proč město nenechá nefunkční budky odstranit. Jenže ony nikomu nepatří. Jejich provozovatelem byla soukromá firma, která dnes už asi ani neexistuje. A kdyby se odstraňovaly, tak se navíc musí rozkopat půl náměstí, protože tam vedou různé kabely,” objasňuje Klaudie Švrčková, proč raději budky přeměnili na zajímavá a hravá místa, kde se lidé mohou fotit či scházet.
Celkem nakonec absolventka FP VUT pomalovala sedm telefonních budek. Víc se jich totiž v centru města nedochovalo. A na každé z nich najdou lidé nějakou významnou osobnost z oblasti vědy, výtvarného umění, literatury či třeba hudby. V brněnském centru je tak vidět například budka Karla Čapka, Leoše Janáčka či Gregora Mendela. „Původně měli být všichni rodáci z Brna, ale nenašla jsem tolik osobností, které by se mi dobře malovaly. Proto jsem se nakonec rozhodla vybrat raději slavné osobnosti z různých odborů,” podotýká Švrčková.
Budky vždy nejprve zakryla sprejem, aby sjednotila barvu. Následně si pomocí černého spreje a šablon vytvořila obrysy portrétů a zbytek domalovávala štětcem. „Jsou tam různé streetartové či komiksové prvky,” dodává výtvarnice s tím, že přesně věděla, po jakých barvách sáhnout. „Už jsem malovala například podchod v Českém Těšíně a dělala nějaké streetartové práce, takže mám ozkoušené voděodolné barvy, které vydrží,” vyvětluje Klaudie Švrčková.
Na každou telefonní budku také přidala odkaz na svůj instagramový účet a vytvořila speciální hashtag #brnobudka. „Mám ohromnou radost, jak to žije. Lidé se u budek fotí, označují mě. Dokonce mi idošlo i pár e-mailů, že se to lidem líbí. A byla bych moc ráda, kdyby to tak zdomácnělo, že se u nich lidé budou potkávat. Tak, jako se dnes potkávají třeba pod hodinama,” říká s úsměvem autorka.
Ačkoliv poslední budky domalovala Klaudie Švrčková teprve v srpnu, už dávno pracuje na nových projektech. „Zrovna dokončuju ilustrace pro jednu sbírku, což je pro mě taky premiéra. Potom budu ilustrovat obal jednoho CD. Navíc mám hodně nápadů, co budu dělat, až budu mít čas. Jedním z nich je třeba série záchodových obrazů. To budou obrazy speciálně jen na záchod,” se smíchem přibližuje na závěr své plány mladá výtvarnice.