Lidé

8. dubna 2019

Kandidát na Krále Majálesu Jan Jílek chce pro brněnské studenty semestrální jízdenky

Kandidát na krále z VUT hraje v několika kapelách a učí snowboarding | Autor: Martin Střálka

Student pátého ročníku Fakulty stavební VUT Jan Jílek je mezi svými spolužáky dobře známý. Jejich zájmy zastupuje nejen ve Studentské komoře Akademického senátu FAST, ale před třemi lety spoluzaložil také FASTteam, se kterým organizuje různé akce a přednášky. Studentům se na nich snaží předávat praktické tipy pro úspěšné studium. Dobré jméno fakulty šíří také při návštěvách středních škol, kde případné zájemce seznamuje se studijními obory na VUT. A tím výčet jeho aktivit zdaleka nekončí.

Jako první se asi nabízí otázka – proč jste se rozhodl kandidovat na Krále Majálesu?

Pamatuju si, když jsem byl v prvním ročníku a viděl okolo sebe, jaké problémy studenti řeší. A uvědomoval jsem si, že jenom já sám za sebe toho moc vyřešit nedokážu. Tak jsem vstoupil do studentského spolku a později i do Studentské komory AS FAST VUT. Pokud se tam člověk dostane, má konečně možnost něco změnit. To je také ten hlavní důvod, proč jsem se rozhodl kandidovat na Krále Majálesu. Člověka to posune mnohem výš a má možnost měnit věci k lepšímu pro celé univerzity. Moje důvody ale jsou i osobní. Mám rád kontakt s lidmi, rád jim pomáhám a také jsem chtěl získat další zkušenosti.

Jste dost aktivní i na vaší mateřské fakultě. Kde všude se angažujete?

Založili jsme s kamarádem a spolu s marketingovým oddělením FASTteam a organizujeme různé neformální akce a festivaly. Pořádáme také přednášky pro studenty. Oblíbené jsou Prvákoviny, to jsou přednášky pro studenty prvních ročníků. Ukazujeme jim, jak ve škole fungovat a co se kde nachází. Pro studenty druhých ročníků, kteří si musí vybírat své studijní zaměření, pořádáme rozřazovací seminář Zaměř se. Starší studenti jim tam předávají své zkušenosti a vysvětlují, jak se mohou s danou specializací uplatnit. Jezdíme také na road show po středních školách – s týmem rektorátu nebo s naším proděkanem. Snažíme se středoškolákům představit výhody studia na VUT.

Součástí vaší kandidatury bylo vymyslet projekt pro Studentské Brno. Co jste navrhl?

Trápilo mě, že přestože je Brno studentské město, jsou tady ve srovnání s Prahou nebo Olomoucí o dost dražší celoroční MHD jízdenky pro studenty. Nejdříve mě napadlo, zda by bylo možné s Dopravním podnikem města Brna vyjednat lepší cenu, ale pak jsem se dozvěděl, že v jiných evropských městech jsou k dispozici semestrální jízdenky. V Brně teď máte možnost koupit si pouze tříměsíční jízdenku, která ale nepokryje část zkouškového období, takže si musíte kupovat jednorázové lístky nebo si pořídit měsíční jízdenku. I tak to pro studenty nevychází dobře. Proto jsme dopravnímu podniku navrhli zavedení 18týdenní semestrální jízdenky. Návrh se jim líbil, tak snad to klapne.

To ale není váš jediný projekt…

Mám rád přírodu, takže mám ještě menší ekologické projekty. Rád bych, aby na všech fakultách byly automaty na kávu nebo na horkou vodu s možností vzít si nápoj do vlastního kelímku nebo hrnečku. Ušetřili bychom tím velké množství plastů a nápoj by mohl být o to levnější. Současně chci, aby se na fakultách VUT objevil Filtermac na filtrovanou vodu. Jeden takový máme na fakultě a je tak oblíbený, že před ním bývají fronty. Mám také v plánu spolu s pomocí královské gardy zorganizovat meziuniverzitní olympijské hry, aby si spolu mohly zasoutěžit všechny brněnské univerzity. Zkušenosti mám, několikrát jsem organizoval hokejový souboj mezi Fakultou stavební v Brně a Fakultou stavební v Bratislavě. Líbily se mi ale také projekty ostatních kandidátů z VUT a rád bych je pomohl prosadit. Chtěl bych mít ostatní kandidáty v gardě, aby VUT drželo při sobě, což by mělo být hlavním cílem všech studentů smýšlejících o titulu krále.

Jan Jílek kandiduje s Kristínou Štintajovou z Fakulty chemické VUT | Autor: Martin Střálka

Setkal jste se už s konkurenčními kandidáty na Krále Majálesu?

Já je vlastně nevnímám jako konkurenci. Myslím, že každý z nich už svým způsobem vyhrál. Když jsme se teď nedávno sešli se Studentským Brnem, tak jsem byl překvapený, jak jsou všichni fajn a jaké mají skvělé nápady. Byla tam dobrá nálada, necítil jsem nějakou rivalitu. Věřím, že ať už to vyhraje kdokoliv z nás, zůstaneme přáteli a vítězi se podaří dotáhnout do konce nějaký užitečný projekt, který brněnským studentům pomůže.

Jaký by měl tedy být Král a Královna Majálesu?

Měli by zastupovat všechny studenty v Brně. Král by měl být rozumný a hájit studentské zájmy nějak sofistikovaně. Pokud to vyhraju já, tak budu mít samozřejmě velkou radost. Ale cítím také velkou odpovědnost nezklamat okolí, které mi věří. Pro královnu bych chtěl, aby měla možnost prosazovat i své vlastní nápady. Abych ji v tom mohl podpořit a pomohl jí něco zrealizovat.

Jaké budete mít na Majálesu vystoupení?

Vystoupení pilně připravujeme. Budu chtít samozřejmě zapojit i královnu a co nejvíce lidí z gardy. O co přesně půjde, je tajemství. Přijďte se podívat na Majáles! Bude to něco, co nikdo dlouho nezapomene. 

(mar)

Témata

Související články:
Za originální řešení lávky přes Labe získal student VUT i cenu rektora
Doktorand z FAST VUT zkoumá trhliny v betonu a oceli. Za výzkum získal cenu Brno PhD Talent
Cenou Arnošta Wiesnera ocenil FAST nadějné architekty
Cenu Arnošta Wiesnera získal projekt kulturního centra ve vodojemu na Žlutém kopci
Studenti vymysleli, jak naložit s odpadem. Využili ho do podlah i izolační vaty