Lidé

17. dubna 2018

Igor Turčan zkoumá pokřivený magnetismus. Chce zvýšit paměťovou kapacitu datových nosičů

Doktorand z VUT se zabývá magnetismem v zakřivených strukturách | Autor: archiv Igora Turčana
Nejlepší projekty doktorandů i letos podpořilo Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu (JCMM). Mezi oceněnými byl i Igor Turčan z CEITEC VUT se svou prací věnující se pokřivenému magnetismu. Díky jeho výzkumu by se mohlo v budoucnu podařit zapisovat data na elektronické nosiče ještě hustěji, a tím zvýšit jejich paměťovou kapacitu.

Magnetismus a nanovědy se zkoumají převážně v rovinných útvarech, Igor Turčan se ale pustil do dalšího rozměru – magnetismus zkoumá ve třetím rozměru, především se soustřeďuje na zakřivení. „Tak vlastně vznikl i název pokřivený magnetismus. Nejde o odborný název, ale o pracovní. Mezi odborníky je spíše známý pod pojmem magnetismus v zakřivených strukturách,“ vysvětlil oceněný doktorand.

Igor Turčan studuje první rok v doktorském studijním programu na CEITEC VUT | Autor: archiv Igora Turčana
Zmiňovaná metoda je probádaná v rovinných strukturách, až v posledních letech se vědci snaží přesunout k zakřivení. Zatím jsou dostupné počítačové simulace, které ale nejsou ověřené experimenty v praxi. A právě této oblasti se chce Igor Turčan věnovat. „V budoucnu by se tak mohl zhustit nejen zápis informací, ale mohlo by to mít vliv i na úsporu energie, což by se vyplatilo například u mobilních telefonů,“ dodal Turčan.

JCMM uděluje ocenění Brno PhD Talent každoročně a je s ním spojena i finanční odměna. Ocenění ji pak mohou použít třeba na svůj výzkum v rámci doktorského studia. Celkem se do posledního ročníku soutěže přihlásilo přes sto prací, polovina z nich pak postoupila do finále, kde museli studenti své práce prezentovat odborné porotě. Ta nakonec vybrala 25 prací, které odměnila stipendiem. Z toho 10 vypracovali doktorandi spojení s VUT.

(kah)

Témata

Související články:
Firmy by měly platit za nápady z akademické půdy, říká zakladatel NenoVision
Baví mě přenášet průmyslové metody do biologie, říká studentka s nejlepším posterem
Na CEITEC VUT mají už druhého vědce s ERC grantem. Petr Neugebauer se bude zabývat paramagnetickou rezonancí
Bismut jako levnější alternativa zlata
Místo čtyř čoček na telefonu jen tenký povrch. Metapovrch nám jednou pomůže zanalyzovat oběd