Lidé

1. dubna 2019

Brazilský vědec se na CEITEC dostal náhodou. Nyní si chce pobyt prodloužit a prohloubit česko-brazilskou spolupráci

Brazilský vědec je na CEITEC VUT spokojený. Pobyt by si rád prodloužil | Autor: Igor Šefr
Brazilský vědec Vinicius Santana hledal po dokončení doktorátu pozici v Evropě. Nakonec našel uplatnění na brněnském CEITEC VUT ve výzkumné skupině Magneto-Optická a ThZ Spektroskopie. Ve výzkumu se zaměřuje na zkoumání magnetických materiálů za použití vysokofrekvenční elektronové paramagnetické rezonance a mimo to plánuje posílit spolupráci mezi českými a brazilskými odborníky.

Po úspěšném dokončení doktorského studia v Brazílii začal Vinicius Santana hledat postdoktorandskou pozici umožňující dál zkoumat využití vysokofrekvenční EPR. Takovou práci našel v týmu Petra Neugebauera. „V té době působil Petr ve Stuttgartu. To jsem považoval za příhodné, protože mluvím německy a už jsem v Německu byl,“ podotkl Vinicius Santana. Proto zaslal svůj životopis a prošel výběrovým řízením. „Petr chtěl ve svém týmu mou expertízu a já souhlasil, že se přestěhuju do Evropy. Až tehdy jsem zjistil, že je daná pozice v Brně, a ne v Německu,“ dodal se smíchem Santana.

Přiznává, že když se vloni v lednu do Brna stěhoval, neměl nejmenší tušení, co ho čeká. „O Brně jsem nevěděl zhola nic. Nicméně lidé z CEITEC VUT k nám byli nesmírně vstřícní a s veškerou byrokracií nám dost pomohli. Samotné město jsme si také rychle oblíbili,“ uvedl mladý výzkumník, který se do Česka stěhoval i se svou ženou.
Podle Santany jde do vědy a výzkumu v Brazílii stále méně peněz | Autor: Igor Šefr
Ještě než se Vinicius Santana přemístil do Brna, zaslal svůj projekt do výzvy Marie Sklodowské-Curie (MCSA). Ta je určena zkušeným výzkumníkům, kteří se chtějí přesunout do jiné země a pokračovat tam ve své práci. „Ačkoliv jsem nebyl v rámci MCSA vybrán, i tak jsem podporu získal. Je ovšem od ministerstva školství. Projekty, které v rámci výzvy získají výborné hodnocení, mají totiž šanci získat financování z evropských fondů,“ vysvětlil Santana.

Jeho projekt se zaměřuje na zkoumání magnetických materiálů za použití vysokofrekvenční EPR. „Ačkoliv se jedná o základní výzkum, závěry mohou být využity například ve spintronice i řadě multidisciplinárních oborů od fyziky po biologii a chemii,“ dodal Santana. Konkrétně ho zajímá charakterizace magneticko-strukturálních, elektrických a magnetických vlastností u oxidů železa a měděných součástek. Projekt by měl trvat dva roky. „Rád bych ale na CEITEC VUT zůstal déle. I proto už připravuju a píšu nové projekty,“ uvedl brazilský vědec.

Podle Vinicia Santany nyní situace v Brazílii není vědě příliš nakloněná. „S vládními změnami dochází k úbytku financí ve vědě a výzkumu. Mnoho vědců se proto stěhuje do zahraničí a je to také jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl odjet já,“ vysvětlil Santana, který si nyní dal za cíl prohloubit spolupráci mezi CEITEC VUT a brazilskými vědeckými institucemi. „Podporujeme studentskou výměnu na VUT a už jsme zde přijali studenta z brazilské výzkumné skupiny, se kterou jsme začali vloni spolupracovat,“ uvedl Santana, který se zároveň snaží na CEITEC VUT zvýšit znalost v oblasti EPR. Vloni proto nabízel několik seminářů pro studenty a doktorandy. Podle něj je úroveň znalostí českých studentů dobrá. „Nemusím ztrácet čas vysvětlováním základů. Studenti i kolegové mají dokonce poměrně dobré povědomí i o mé specializaci,“ dodal.

Působení Vinicia Santany v Česku už přineslo i první publikační úspěchy. „Vloni jsem publikoval článek o degradabilitě biodieselu, kde jsme používali EPR k charakterizaci degradace. V únoru mi pak vyšel článek o fázových přechodech,“ potvrdil Santana, který v rámci svého projektu plánuje publikovat minimální tří další články.

(zep)

Témata

Související články:
Mexický výzkumník se věnuje vývoji skafoldů. Kvůli spolupráci s lékaři i firmami se učí česky
"Čekal jsem chaos, špínu a nepořádek," říká výzkumník z CEITEC VUT, který učil děti v Himálajích
Plasty v Antarktidě stárnou jinak. Unikátní výzkum zjišťuje proč
Pokročilý výzkum i příležitosti k rozvoji přivedly italský výzkumný pár na CEITEC
Věda v Hongkongu má větší drive. Studenti ale často netuší, proč věci dělají, říká výzkumník Petr Dvořák