Lidé

3. srpna 2016

Blogeři z VUT: Náš blog byl původně jen pro kamarády. Dnes máme stovky čtenářů

Libor má na starosti konstrukci zařízení, Lukáš elektroniku a software | Autor: archiv Libora Dandy a Lukáše Kraicingera

Když se sejde strojař a programátor, vznikne spousta zajímavých věcí. Takové je heslo dvou studentů VUT, kteří píší blog Robots&CNC. Původně vznikl jen pro kamarády jako prostředek ke sdílení fotek z tvorby různých projektů, např. meteostanice nebo 3D tiskárny. Dnes mají stránky stovky čtenářů a mezi nimi i několik zájemců o spolupráci.

Chodili spolu na střední školu v Břeclavi a zjistili, že mají podobné zájmy, tak se vrhli na první projekt. Od okolí přicházely pozitivní reakce a všichni chtěli vidět fotky sestrojených zařízení. Aby je nemuseli neustále nosit na flash disku, rozhodli se, že založí blog, kam je budou spolu s popisem umisťovat. Takové byly začátky Lukáše Kraicingera a Libora Dandy, kteří už více než šest let píší blog o tom, jak se baví sestrojováním a programováním různých zařízení.

Dnes nám na stránky přijde zhruba 600 návštěvníků měsíčně. A to nemusíme mít nikde reklamu. Odkazy na stránky se spontánně objevují na různých diskusních fórech, ale jsme klasicky dohledatelní i přes vyhledávače,“ vysvětlil Kraicinger. Sledují je převážně lidé z Česka a Slovenska, kteří mají podobné zájmy. Do budoucna plánují na web přidat více textů s pracovními postupy, aby se mohli čtenáři inspirovat a vyrobit si vlastní zařízení. „Problém je v tom, že strojař ani programátor nejsou moc na psaní,“ zavtipkoval jeden z autorů blogu.

3D tiskárna vlastní konstrukce pracuje na principu FDM | Autor: archiv Libora Dandy a Lukáše Kraicingera
Záběr témat, kterými se studenti zabývají, je poměrně široký. Sestrojili už například montáž na hvězdářský dalekohled, CNC frézku a kvadrokoptéry. Práce jim většinou zabere několik měsíců, ale i rok. „Výjimkou je třeba dalekohled, ten byl hotový za necelé tři měsíce. První skicy jsme začali kreslit ve vlaku z Prahy a za dva měsíce jsme už jeli pozorovat,“ dodal Danda. Na svých projektech pracují ve svém volném čase ve sklepě rodinného domu, kde mají dílnu. „Často tvoříme v noci, takže to bývá trochu problematické s hlukem,“ upozornil Kraicinger. Většinu vyrobených věcí využívají pro svoji práci, firmám například nabízí frézování, ale některé jejich výtvory našly uplatnění přímo ve výrobních podnicích.

Momentálně oba pracují na diplomové práci, kterou dělají společně. Jde o multifunkční zařízení na výrobu ozubení. Libor Danda, který studuje na VUT strojní fakultu, navrhuje konstrukci přístroje, Lukáš Kraicinger, jehož domovskou fakultou je Fakulta informačních technologií, má na starosti elektroniku a software. Jejich blog sledují dokonce i někteří vyučující na fakultě. „Mně to dokonce pomohlo při přijímacím pohovoru na magisterské studium,“ dodal Danda.

Vstoupit do fotogalerie

(kah)

TémataFakulta informačních technologií studenti Fakulta strojního inženýrství

Související články:
Jaroslav Páral z FIT učí děti, jak si sestavit vlastní roboty
Přes den nebe a země. Společně se setkávají pod hladinou
Baví mě rozšiřovat si znalosti a pak je spojovat, říká student FSI přijatý na University of Warwick
Motor vzadu? Porsche, tipovali Japonci škodovku
Když chybím ve škole, všichni si všimnou, říká motorkářka Dominika