Zápisník

5. prosince 2019
Kateřina Kulda

Pracovní stáž ve Švýcarsku a mé škobrtnutí

Začalo to nevinně: chtěla jsem získat zkušenosti v oboru, vidět kus světa a zjistit, jak funguje jedna z nejefektivnějších a nejbohatších zemí – Švýcarsko. Jediný háček byl v tom, že jsem neuměla německy. Napsala jsem asi do padesáti architektonických kanceláří v Curychu. Poté mi z více než poloviny přišla odpověď: „Bez němčiny to pro nás nemá smysl.“ Téměř dvacet kanceláří se k dopisu vůbec nevyjádřilo, ale posléze zareagovala jedna společnost, v níž byli připraveni přijmout mne všemi deseti.

Podepsali jsme smlouvu a na přelomu června a července 2018 jsem se odstěhovala s nadšením a očekáváním do Švýcarska. Začala jsem pracovat v architektonické kanceláři Fawad Kazi Architekt (www.kazi.ch) v Curychu, kde jsem poznala osoby z celého světa, ochutnala nejrůznější jídla, viděla nejkrásnější hory, vychutnala si nejlepší čokoládu, bála se zvonících krav s rohy, nepochopila tucet německých vtipů, a přesto se jim smála, ale hlavně: hlavně jsem poznala velký kus sebe sama.
Autor: archiv Kateřiny Bortlové

Někdy musíte odjet hodně daleko, abyste poznali, co všechno ještě nevíte, že nevíte. Například můj první pracovní den se neobešel bez trapasu, který plynul z mé nevědomosti. Švýcarské architektonické kanceláře jsou typické tím, že pracují na Apple počítačích – Mac, samozřejmě v němčině, což není zdaleka typické pro české kanceláře. Člověk by řekl, že v tom nebude žádný problém, dokud jsem se nesnažila na konci pracovní doby vypnout počítač. Žádná lišta, žádné tlačítko vypnout. Zhruba po půl hodině hledání jsem vzdala svou snahu a zeptala se kolegy sedícího vedle mne a on odpověděl: „To musíš kliknout na to jablíčko,“ poznamenal a s úsměvem ukázal prstem na jablíčko v levém horním rohu. „Proboha, to jediné jsem nevyzkoušela…,“ říkala jsem si. Musel si myslet, že Česká republika je něco jako třetí země.

Vím, že je to hloupost, ale jestli se někdo z vás chystá do zahraničí na stáž, ověřte si prosím, v čem dané firmy pracují a naučte se raději základy dopředu. Jistě tak zamezíte spoustě malých škobrtnutí.

Během celé stáže jsem škobrtla ještě tisíckrát, ale každé škobrtnutí mne naučilo něco nového, a proto pokud uvažujete o pracovní stáži nebo studiu v zahraničí a máte z něčeho strach, nebo vám jen chybí odvaha, tak mám pro vás vzkaz: To, že zažijete jiný systém v jiném jazyce s jinými pravidly, vám dá víc zkušeností než spousta let studií v rodné zemi. Vlastně nejen po stránce profesní, ale i osobnostní. Běžte, vyplňte přihlášku na Erasmus nebo Free Movers, dělejte chyby a berte si z nich prosím poučení. Užívejme si vlastních škobrtnutí nejen v jiných zemích, ale i v životě, zavedou nás totiž tam, kam se máme v životě dostat.

Přeji Vám hodně štěstí!
Kateřina Kulda
studentka FAST
Jsem studentka architektury na Fakultě stavební. Ve volném čase se věnuji sportu, seberozvoji, marketingu, občas mám i myšlenky na start-up, které pomalu realizuji. A tak cestuji, tvořím a píšu. Třeba i svůj blog katerinabortlova.com, kde najdete moje myšlenky, radosti a taky zkušenosti ze zahraničí. #vděčnost

Témata