Téma

26. srpna 2019

VUT podpoří začínající podnikatele. Nabídne workshopy i peníze do začátku

Studenti vytvoří týmy a během semestru rozvinou nápad v podnikatelský plán | Autor: unsplash
Pojď podnikat! Tak se jmenuje projekt Vysokého učení technického v Brně, který startuje na začátku zimního semestru ve spolupráci s JIC a který chce studenty VUT naučit, jak proměnit nápad ve funkční podnikání. Vybraných padesát studentů se od října zúčastní série šesti workshopů a na konci odprezentují svůj podnikatelský záměr komisi odborníků. Deset nejzajímavějších nápadů získá od rektora VUT Cenu podnikavosti studenta a peníze na rozjezd. Kromě úspěšných podnikatelů z řad bývalých studentů univerzity se studenti budou moci poradit nejen s odborníky z JIC, ale také například i s univerzitními právníky či odborníky na transfer technologií.

Podpora podnikání u studentů dostala na VUT konkrétní obrysy díky operačnímu programu Výzkum, vývoj a vzdělání. Mohly tak vzniknout workshopy, které mají studenty seznámit se světem podnikání a pomoci jim uskutečnit vlastní nápad. „Máme řadu úspěšných absolventů, kteří rozjeli vlastní firmy, a rádi bychom tuto tendenci podpořili. Na základě tohoto rozhodnutí byla v roce 2016 do projektu MOST (Moderní a otevřené studium techniky) zahrnuta aktivita zabývající se vytvořením celouniverzitního programu na podporu podnikavosti studentů. Vloni se rektor VUT Petr Štěpánek rozhodl projekt podpořit také v rámci institucionálních rozvojových projektů a zažádal o podporu ministerstvo školství. Oba projekty se pak spojily právě v programu Pojď podnikat!,“ objasnila Hana Doležalová z Odboru strategie VUT, který má nový projekt pod garancí prorektora pro rozvoj vědecké a výzkumné činnosti Lubomíra Grmely na starost.

Konkrétně se jedná o šest výukových bloků, které se budou konat jednou za dva týdny. Studenti se zde dozví, jak zanalyzovat trh i konkurenci, jak sepsat byznys plán a takzvaný lean canvas i jak celou myšlenku odprezentovat a prodat případným investorům. „Máme velkou radost, že se do workshopů zapojí například i zakladatelé společností ConWe nebo NenoVision. Jedná se o úspěšné spin-offy VUT a studenti tak získají praktické rady a zkušenosti od lidí, kteří byli kdysi v podobné situaci, ale už celým procesem zdárně prošli,“ dodala Michaela Indruchová z Odboru strategie VUT s tím, že do projektu se zapojí i řada vyučujících, právní oddělení i oddělení transferu technologií. Studenti tak budou moci konzultovat své nápady a poradit se o dalších krocích s odborníky z různých oblastí.

Cílem projektu je podpořit zájem studentů o vlastní podnikání | Autor: unsplash
Do programu se mohou přihlásit jak jednotlivci, tak i týmy. Jedinou podmínkou účasti je studium na VUT. Zájemci dokonce nemusí mít ani konkrétní nápad na podnikání. Podle organizátorů je důležitější přístup a motivovanost. Protože je omezený počet míst v programu, vybráno bude pouze padesát studentů. Hodnotit je bude komise složená ze zástupců VUT a JIC na základě registrace, kde studenti v několika větách představí svou myšlenku, nápad a motivaci. Ne všichni navíc musí v závěru programu vytvořit vlastní podnik.

Hlavním cílem projektu je, aby si studenti mohli vyzkoušet, co podnikání obnáší. „Aby zjistili, zda je tato cesta pro ně. Navíc bychom chtěli více propojit studenty napříč fakultami. Můžeme mít třeba na Fakultě chemické mladého vědce se skvělým nápadem, který se díky Pojď podnikat! dá dohromady s šikovným člověkem na marketing z podnikatelské fakulty a kreativcem z Fakulty výtvarných umění. Výběr studentů proto není omezen ani fakultami, ani zaměřením nápadů,“ uvedla Hana Doležalová.

Registrace byla spuštěna 26. července a je otevřená až do 25. září. Podle organizátorů ale už teď přichází řada zajímavých přihlášek a nápadů. V závěru, po splnění podmínek soutěže, mohou navíc studenti svůj podnikatelský záměr prezentovat před komisí složenou ze zástupců VUT a JIC. Komise navrhne nejlepší projekty rektorovi VUT, který až deseti nejzajímavějším projektům následně udělí Cenu podnikavosti studenta a rozdělí až 800 tisíc korun. Finanční ohodnocení bude oceněným rozděleno ve dvou kolech. V prvním kole dostanou vybrané projekty stejnou částku na rozjezd. Druhá částka pak bude studentům vyplacena na základě prezentace nových výsledků. Její výše už se tak může lišit projekt od projektu. Podle Hany Doležalové bude hlavními kritérii hodnocení naplnění podnikatelského záměru a potenciál dalšího růstu. V budoucnu by také chtěli univerzita i JIC zůstat aktivně zapojeni tam, kde se podaří nastartovat reálné podnikání. Zakladatelům firem plánují nabízet výpomoc, kanceláře, laboratoře a další podporu.

(zep)

Projekt Pojď podnikat! je realizován díky operačnímu programu Výzkum, vývoj a vzdělání (CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430 – MOST)


Témata

Související články:
Neuronová síť pomůže s klasifikací nádorových buněk. Studenti FEKT s ní uspěli v soutěži
Místo čtyř čoček na telefonu jen tenký povrch. Metapovrch nám jednou pomůže zanalyzovat oběd
Matúš Nosko z FIT VUT přišel s originálním ekosystémem pro chytré domácnosti. Jeho zařízení se prodává po desítkách
Studenti vymysleli, jak naložit s odpadem. Využili ho do podlah i izolační vaty
Prezentace musí bavit i přednášejícího. Umět o výzkumu mluvit je dnes klíčové, říká vítěz 8 z VUT