Vysoké učení technické v Brně systematicky pracuje na začlenění principů udržitelnosti do vzdělávání, výzkumu, tvůrčí činnosti i provozu univerzity. Nezapomíná přitom i na svoji společenskou roli. Aktuálně ve spolupráci s poradenskou společností PricewaterhouseCoopers Česká republika připravuje ucelenou Strategie udržitelnosti VUT. Ta vzniká v rámci projektu Akcelerace zelených dovedností a udržitelnosti na VUT podpořeného MŠMT a počítá s realizací do konce roku 2024.
Environmentální podmínky života na Zemi se pro lidstvo mění nepříznivým směrem. K těmto změnám přispěly a stále přispívají energeticky náročná průmyslová odvětví a technologie, zejména ty založené na využívání fosilních paliv. Jednou z nadějí na změnu tohoto trendu jsou inovace založené na nových technologiích. VUT, jako přední vzdělávací instituce a uznávaná autorita v oblasti vzdělávání, výzkumu, vývoje a tvůrčí činnosti s důrazem na praktické uplatnění, vychovává technické experty a inovátory. Univerzita si svou roli uvědomuje a přijímá odpovědnost za budování udržitelné budoucnosti.
Každoročně opustí Vysoké učení technické v Brně více než 4000 absolventů technických, uměleckých a ekonomických oborů a ti spolu s absolventy dalších univerzit budou velkou měrou přispívat k řešení problémů udržitelnosti.
Je proto důležité, aby se VUT profilovalo jako udržitelná univerzita s environmentálním myšlením. K tomu má pomoci i uvedený projekt, který podpořilo Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT). „Strategie udržitelnosti VUT, která je součástí projektu, se zaměří na dva praktické cíle – na výpočet uhlíkové stopy v maximálním možném detailu a dále na návrh strategie udržitelnosti prostřednictvím komplexní strategie a institucionalizace udržitelnosti uvnitř univerzity,“ vysvětlila Kateřina Myslivcová, koordinátorka procesu udržitelnosti VUT.
Ve spolupráci s partnerem projektu již proběhlo několik workshopů s účastí zástupců vedení fakult a součástí i univerzitních expertů. Závěry z nich slouží jako podklad pro analytickou, tak pro návrhovou část strategie udržitelnosti. Prvním výstupem spolupráce je analytická zpráva. Ta mapuje aktivity univerzity v oblasti udržitelnosti a zahrnuje analýzu vnějšího prostředí nebo silných a slabých stránek či příležitostí.
„Z hlediska českého univerzitního prostředí jde o unikátní spolupráci. Podobných strategických projektů zaměřených na udržitelnost stále není mnoho. V jeho rámci propojujeme a slaďujeme úrovně technických podmínek, managementu univerzity, ale také úroveň angažovanosti studujících a zaměstnanců v oblasti udržitelnosti. Ve svém důsledku by měla spolupráce vést také k zatraktivnění studia a práce na VUT a tím k dalšímu zhodnocení univerzitní značky. To má význam nejen pro stávající studující a zaměstnance VUT, ale také pro komunikaci směrem k uchazečům,“ dodala Lucie Martincová, projektová manažerka společnosti PricewaterhouseCoopers
Související: Projekt - Akcelerace zelených dovedností a udržitelnosti na VUT v Brně