Téma

28. června 2018

Tahokov, Relax nebo Open Call. Diplomanti FaVU vystavují své závěrečné práce

Performativní dílo Relax na výstavě připomíná písek evokující mořskou pláž | Autor: Igor Šefr
Jednatřicet mladých umělců představuje své práce v rámci výstavy Diplomanti FaVU 2018. Až do 27. července 2018 mohou návštěvníci Domu pánů z Kunštátu zhlédnout závěrečné práce studentů Fakulty výtvarných umění VUT, která letos oslaví čtvrt století své existence.

Zdánlivě obyčejná hromada písku ve výstavním prostoru připomíná práci Terezy Froncové s názvem Relax. „Najala jsem si tři vysokoškolské studenty v nejvytíženějším období, v závěrečném ročníku studia, a vzala jsem je k moři, kde na pláži plnili jednoduchý pokyn: nedělat nic. Na oplátku se poté stali součástí mé instalace, kdy opětovně vykonávali své nicnedělání, ale již na základě vzpomínky na pobyt na pláži,“ popsala svou performativní práci Froncová, která patří mezi čerstvé absolventky FaVU.

Její spolužák Andreas Gajdošík vytvořil coby závěrečný projekt open source program Nomin, s jehož pomocí mohou umělci rozesílat falešné, sebedoporučující e-maily z adres vlivných kurátorů do schránek galerií a dalších kulturních institucí. „V práci Open Call se zaměřuji na nerovné postavení tvůrců v současném uměleckém provozu, v němž i navzdory rozšíření zrovnoprávňujících a transparentních praktik, například otevřených výzev, v značné míře stále přetrvává kult jména, váha známosti a doporučení, ale i vliv geografického umístění a původu autorů,“ vysvětlil své motivy Gajdošík. Podle něj nejde jen o phishingový útok sloužící k sebeobohacení umělce, ale spíš o institucionální kritiku samotného principu fungování uměleckého světa.

Open source program Nomin může začínajícím umělcům otevřít cestu do galerií | Autor: Igor Šefr

Další celospolečenské téma uchopila kriticky i Barbora Vrzáková, když v práci Live Low Framerate sledovala trend online šířených přenosů z kamerových systémů celého světa. „Společnost si nějak zvykla na neustálou přítomnost takzvaných CCTV kamer na městských náměstích, parkovištích, v bankách a obchodních centrech. Také mě překvapilo, kolik streamů z naprosto nečekaných míst se dá najít online. Není problém se z pohodlí vlastního domova podívat do kuchyně kolumbijského bistra, japonského holičství či italského kostela. Vzhledem k tomu, že u jednotlivých streamů jsou uvedeny jen omezené informace, nejsme schopni definovat kdo je ten, co se dívá, proč a jaký je vůbec důvod ke sledování dané lokace,“ píše ve své anotaci Vrzáková.

Spojení umění a techniky pak využil v díle Tahokov čerstvý absolvent Jan Dostál, který se rozhodl pro řízenou deformaci kovu tahem. „Snaha o nalezení hranice, která je ještě přípustná z hlediska maximálního natažení oceli, těsně před tím, než materiál začne selhávat. Dílo konfrontuje výslednou vizuálnost s technickými možnostmi materiálu. Výsledná instalace zaznamenává působení enormních sil potřebných k deformaci materiálu, kde je divák postaven přímo před vlastní proces,“ uvedl v popisu práce Dostál.

Tahokov Jana Dostála se věnuje deformaci ocelového materiálu | Autor: Igor Šefr

Výstava Diplomanti FaVU představuje nejen závěrečné práce čerstvých absolventů, ale nabízí také zajímavou sondu do současných společenských témat. "Ne zcela překvapivě to byla témata umělecky ustálená: pátrání po povaze uměleckého média, umělecké či sociální instituce, nebo otázky umělecké subjektivity. Zároveň se však vynořují témata, která rezonují v širší společnosti,“ popisuje Barbora Lungová, jedna ze tří kurátorek letošního ročníku. Mottem přehlídky se stala péče, proto se mj. kurátorky rozhodly symbolicky pohostit i letošní absolventy. "Nejjednodušším symbolickým gestem péče bylo uspořádání hostiny na dvoře školy těsně po ukončení obhajob diplomových prací. V tomto momentu zvítězily lidské emoce – touha vidět celý ročník pohromadě, pohostit studenty po jejich závěrečném výkonu – jíst společně jídlo u kruhového stolu," uzavřela Lenka Klodová, která spolu s Karolínou Kohoutkovou patří rovněž mezi kurátorky Diplomantů FaVU 2018. Práce ze čtrnácti ateliérů doplňují performance a prezentace v rámci doprovodného programu nebo souborný katalog, v němž návštěvníci najdou české i anglické anotace k jednotlivým dílům.

Výstava Diplomanti FaVU 2018 je v Domě pánů z Kunštátu k vidění do 27. července | Autor: Igor Šefr

(rdk)

Témata

Související články:
Diplomanti z FAVU se loučí závěrečnou výstavou. Většinu děl lze koupit
Startuje Nord Art – jedna z největších uměleckých přehlídek v Evropě. Letošní ročník se zaměří na Česko. Svá díla představí i čtyři pedagogové FaVU
Moravská galerie mění image. Chce přilákat víc lidí
První místo a Cena sympatie diváků. Tak se letos zapsala FaVU do Cen kritiky za mladou malbu
S Irenou Armutidisovou po schodištích Ernsta Wiesnera