Téma

2. března 2020

Studenti VUT a MUNI pracují s geneticky upravenými bakteriemi. Projekt přihlásili do prestižní mezinárodní soutěže

Tým Generace Mendel tvoří studenti z VUT i MUNI | Autor: archiv Generace Mendel
Na mezinárodní soutěž iGEM v americkém Bostonu se chystá tým vysokoškoláků z VUT a MUNI pod názvem Generace Mendel. Svůj projekt na téma čištění vodních ploch představí v Americe letos na podzim.

„Jsme patnáctičlenný tým. Kromě molekulárních biologů a biochemiků máme mezi sebou také bioinformatiky, odborníky přes finance, PR i management. Jsme odhodlaní dát do iGEMu všechno a dostat se s naším projektem až na Giant Jamboree v Bostonu, které se letos koná na přelomu října a listopadu,“ uvedla hlavní marketérka projektu Klára Tvarožková z FP VUT.

Jako téma si zvolili čištění vody od sinic. „Sinice produkují ve vodních nádržích celou řadu toxických látek, které negativně působí na přítomné organismy včetně člověka, a ohrožují zásoby pitné vody,“ upřesnil student biochemie z PřF MUNI Michal Sikorai. Věří, že jejich řešení dokáže likvidovat jak sinice, tak jejich toxiny, a navíc bude moci akumulovat fosfor, který se v podobě hnojiv vyplavuje z polí do vodních nádrží.

iGEM je komplexní soutěž a na jednotlivé týmy jsou kladeny vysoké nároky. Stávající členové týmu proto stále hledají posily. „Naší vizí je sestavit alespoň prototyp přístroje, který by aplikoval geneticky upravené bakterie. Potřebujeme proto hlavně strojaře nebo elektrotechniky mladší čtyřiadvaceti let, kteří by byli schopni vytvořit design průtokového zařízení, ve kterém by byly umístěny nosiče s biologickou součástí systému,“ vysvětluje posluchač FIT VUT Petr Kohout. Ten také zdůraznil, že realizace této části projektu závisí na zapojení alespoň jednoho zkušeného mentora ochotného studenty při práci vést a poskytnout jim i nezbytné zázemí.

Tým Generace Mendel v prostorách CEITEC | Autor: archiv Generace Mendel

„V rámci iGEMu už vznikla celá řada úspěšných startupů. Pokud by se nám podařilo vyvinout skutečně jedinečný a inovativní produkt, měl by velké šance na úspěch a na pozdější komerční využití. K tomu, abychom mohli vůbec náš projekt v Americe prezentovat, ale potřebujeme pomoc od sponzorů,“ připomněl další člen týmu bioinformatik z VUT Pavel Kohout. Podporu brněnským studentům prozatím přislíbil CEITEC MUNI nebo Loschmidtovy laboratoře.

iGEM (International Genetically Engineered Machine) je mezinárodní soutěž, ve které skupiny studentů vymýšlí řešení enviromentálních problémů pomocí syntetické biologie. Má tři stupně hodnocení, každou z medailí si pak může odnést libovolný počet týmů. Loni se jich sešly na dvě stovky.

Podmínkou účasti a dalšího postupu je kromě úhrady registračního poplatku také splnění všech požadovaných kritérií, která se stanovují pro každou soutěžní kategorii zvlášť.
Českou republiku poprvé reprezentoval před pěti lety tým z Plzně, který získal za svůj detektor mobility nádorových buněk v těle nejvyšší ocenění.

(fra)

Témata

Související články:
Projekt studentů FP VUT chce zefektivnit a modernizovat přepravu zboží
ARGO pod vodou: na veletrhu IDET vystavují prototyp studentské ponorky
Miliony cestovatelů si pohodlněji plánují dovolenou díky absolventovi VUT
Optimalizace a monitoring spánku – studenti VUT sklízí úspěchy s projektem spánkového asistenta
Neměli jsme ani na rohlíky, dnes máme obrat v milionech, říká spoluzakladatel Smartsupp