Téma

21. srpna 2024

Středoškoláci se na CEITEC VUT na týden stávají vědci

Autor: Jakub Rozboud

Letní škola CEITEC Student Talent se koná každý rok první srpnový týden. Uprostřed léta se tak sejdou desítky středoškoláků z celé České republiky a Slovenska, aby se na týden stali vědci. Pod vedením našich PhD studentů totiž pracují na reálném vědeckém projektu a zpracovávají ho od A do Z: od teoretického úvodu a seznámení s prací v laboratoři přes zkoumání, měření a zpracovávání výsledků až po závěrečnou prezentaci před odbornou porotou

Zasedací místnost na CEITEC VUT praská ve švech. V čele stolu sedí odborná porota složená z Radimíra Vrby, ředitele CEITEC VUT, Stanislava Průši, odborného garanta Letní školy CEITEC Student Talent, Jiřího Spousty, zástupce Ústavu fyzikálního inženýrství na FSI VUT v Brně. Po boku jim sedí zástupci našich partnerů a sponzorů: Martin Zadražil z JIC, Olga Ryparová, popularizátorka chemie známá jako Olinium, Kateřina Mačišáková z Thermo Fisher Scientific a Jakub Rybář z Magistrátu města Brna. Třicet tři účastníků Letní školy, jejich lektoři a zástupci médií zaplnili místnost téměř do posledního místečka, před promítacím plátnem zůstává sotva pár metrů čtverečních prostoru. Devátá odbila a první dvojice se staví dopředu a přebírá prezentér. Začínají prezentace prací účastníků Letní školy CEITEC Student Talent.

A jak jsme se sem dostali? Ve skutečnosti cesta k tomuto okamžiku začíná více než půl roku zpátky, kdy se organizační výbor Letní školy CEITEC Student Talent pouští do sestavování programu, připravuje témata, rezervuje laboratoře a vybavení. Pro účastníky cesta začíná motivačním dopisem. V něm se zájemci představují, popisují své zaměření a ukazují, proč by jim zvolené téma mohlo pomoct v dalším profesním růstu. Na základě motivačních dopisů a kapacity jednotlivých témat si lektoři vybírají své budoucí kolegy. Vzhledem k tomu, že zájem o Letní školu tradičně téměř dvojnásobně převyšuje kapacitní možnosti, se opravdu jedná o výběrovou akci: příležitost dostanou ti, kteří prokáží největší motivaci.

Posouváme se o pár měsíců dopředu. Je pondělí v prvním srpnovém týdnu. Ze všech koutů naší vlasti i ze Slovenska se k nám ráno sjíždějí mladí talentovaní středoškoláci. Ačkoliv koncept Letní školy cílí na studenty (ukončených) třetích ročníků, aby dostali příležitost si ještě před podáním přihlášky vyzkoušet práci v prestižním vědeckém centru, jako je CEITEC VUT, přijali jsme letos i několik mladších účastníků, kteří prokázali nebývalou míru odhodlání a nadšení pro vědu. Všechny postupně registrujeme a usazujeme je do velké zasedací místnosti na CEITEC VUT, která se na dalších několik dní stane naším zázemím pro většinu společných bodů programu. Přichází zástupci vedení CEITEC VUT, lektoři a zástupci VUT. O významu akce svědčí přítomnost rektora VUT Ladislava Janíčka, který účastníky srdečně vítá a seznamuje je se širokým spektrem oborů a aktivit, které VUT svým studentům nabízí. Odborný garant programu CEITEC Student Talent doc. Stanislav Průša na pana rektora navazuje dalšími informacemi o možnostech bakalářského a magisterského studia a připomíná, že cílem Letní školy není jenom vědecká práce v laboratořích, ale obecně zakusit život mladého vědce na CEITEC VUT. Letošní ročník Letní školy byl odstartován.

Autor: Jakub Rozboud

Po oficiálním zahájení účastníky ubytováváme, seznamujeme s programem a jejich lektory. Ti si je přebírají a odvádějí k první části práce v laboratořích. Jízda začíná. Účastníci stráví podstatnou část následujících dnů prací v laboratořích. Kromě toho je čeká nabitý program odborných a motivačních přednášek od Marka Kalvody, bývalého absolventa naší Letní školy, Ondřeje Sháněla z Thermo Fisher Scientific (absolventa Fyzikálního inženýrství na FSI VUT) a Olgy Ryparové, popularizátorky chemie známé jako Olinium. Jelikož se ale vědci také umí bavit, připravujeme pro účastníky i zábavný doprovodný program v podobě seznamovacího impro workshopu, pub quizu a prohlídky města. A tak dny ubíhají a účastníci se zanořují do vědeckého života na CEITEC VUT, zkoumají svá témata, navazují důležité kontakty.

Čtyři dny utečou jako voda my jsme zase tady, ve velké zasedací místnosti na CEITEC VUT. Třicet tři mladých nadějných badatelů prezentuje svá témata z nejrůznějších oblastí, které na CEITEC VUT zkoumáme: od 3D tisku, biomedicínských materiálů, magnetismu až po plazmoniku a další. Každá skupina má připravenou prezentaci a po desetiminutové „volné jízdě“ přichází otázky odborné poroty. Výkony všech účastníků jsou zcela odzbrojující: prokazují hloubku pochopení tématu, předvádí poutavou prezentaci výsledků, nabízí vysvětlení podstaty projektu i jeho aplikací, kriticky hodnotí své výsledky a navrhují další postupy výzkumu. Porota tak není schopna vybrat jediný projekt a tým a rozhoduje se ocenit mimořádnou cenou hned tři týmy.

Autor: Jakub Rozboud

Tady naše společná cesta končí. Účastníci se vydávají na cestu domů, ohromená porota a organizátoři se vrací ke svým obvyklým činnostem. Na nadšení a nasazení všech účastníků letošní Letní školy CEITEC Student Talent ale určitě nezapomeneme, a jak řekl pan rektor při oficiálním zahájení, doufáme, že jim tato zkušenost pomůže při rozhodování o dalším profesním směřování a že se se spoustou z nich za pár let zase setkáme na Vysokém učení technickém v Brně.

V průběhu Letní školy se mnozí dotazovali právě na možnosti studia na VUT a další spolupráce na vědeckých tématech. Pro zájemce je proto připravována exkurze na Ústav fyzikálního inženýrství na FSI VUT, který nabízí přes studium oboru Fyzikální inženýrství a nanotechnologie cestu třeba až na vědecký institut CEITEC VUT.

„Rád bych poděkoval nejen členům poroty a všem lektorům, kteří se zasloužili o úspěšnost letošní Letní školy, ale také Marcele Frýbortové, Petře Králové a Janu Nedvědovi, kteří akci po celou dobu provázeli,“ říká Stanislav Průša.

Témata

Související články:
Jaroslav Pokluda: O slonech na diamantové niti aneb O setkání teorie s praxí
Vědci dokáží předpovědět, jak se bude embryo vyvíjet. Odhalí tak genetické vady
"Na robotech pracujeme od prvního návrhu po poslední šroubek. Nechceme dvacet let bádat nad něčím, co nelze vytvořit," říká Luděk Žalud
Metoda LIBS umí rychle odhalit změny složení materiálu. Odborníci z CEITEC VUT budou zkoumat její možné využití při diagnostice rakoviny
Národní centrum kompetence pro průmyslový 3D tisk polymerních materiálů. Vědci z CEITEC přispějí svým know-how