Téma

23. ledna 2024

Jak na péči o skleník? V Lužánkách vzniká autonomní zavlažovací systém, který ho obstará za vás.

Autor: Jakub Rozboud

Ve skleníku lužáneckého střediska volného času vzniká plně autonomní solární zavlažovací systém. Stojí za ním Rastislav Straňák, student druhého ročníku magisterského programu Elektrotechnická výroba a management na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT.

Studentský projekt, který se zaměřuje na udržitelnost se z nenápadné bakalářské práce vyvinul v realizaci a uplatnění v praxi: „Cílem je vytvořit algoritmus, který na základě přijatých dat vyhodnotí vlhkost vzduchu, půdy a teplotu a následně rozhodne, kdy bude zavlažovat a kdy ne. Přebytečná energie ušetřená při provozu zařízení pak bude spotřebovávaná na svícení UV světlem, tak aby se urychlil vývoj rostlin,“ říká o svém projektu Rastislav. K otázce vzniku pak dodává: „Moje bakalářka byla celkem rozsáhlá záležitost, kterou jsem dlouho připravoval a dal jsem si s tím hodně práce. Když se naskytla příležitost to i implementovat do nějakého skutečného objektu, jako je ten v Lužánkách, tak jsem si řekl ok, proč ne, pojďme na to!“

Autor: Jakub Rozboud

Skleník provozuje Středisko volného času Lužánky, které se zaměřuje na organizaci volnočasových aktivit pro všechny věkové kategorie: „Chtěli využít nějaký nekonvenční způsob péče o skleník, který by pomocí vodní mlhy pomáhal automaticky regulovat klimatické podmínky skleníku a simulovat tak přirozené tropické podmínky rostlin. Také chtěli, aby konečné zařízení bylo zajímavé pro děti, proto jsem také implementoval LED pásky.“

Díky spolupráci se Rastislavovi otevřelo i více možností: „V bakalářské práci jsem propojoval jednotlivé moduly. Teď navrhuji a testuji desku plošných spojů, takže bude všechno implementované na jednom uceleném systému. Udržitelným zdrojem energie je potom fotovoltaický článek v kombinaci s akumulátorem pro ukládání energie.“

Budoucnost projektu, který nese pracovní jméno IRIS vidí Rastislav pozitivně: „S Annou Vozárovou, která má lužánecký skleník na starosti, jsme již řešili, že bychom po dokončení systém nabídli i dalším podobným zařízením po ČR. Chystám se tedy vytvořit i průzkum trhu, na základě kterého, bych zkusil vybrané skleníky oslovit.

Autor: Jakub Rozboud

Poznámka: Bakalářská práce i současná diplomová práce, pod kterou realizace solárního zavlažování spadá, vzniká pod vedením paní Kristýny Jandové z Ústavu elektrotechnologie.

Zdroj: Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií

Témata

Související články:
Chytré inkontinenční prádlo vybavené senzory může usnadnit léčbu úniku moči
Výrobu akumulátorů nelze jen navyšovat, aniž bychom mysleli na to, co s nimi bude, až doslouží
Miliony výpočtů v přetopených kancelářích jako cesta k ekologickému plynu
Matematik z FEKT pomáhá získávat přesnější informace o kvalitě potravin
Spotřeba elektřiny celosvětově roste. Inovativní motory z FEKT VUT uspoří až 20 % energie