Téma

1. března 2021

Doktorand z FIT hledá chyby, kvůli kterým „zamrzají“ aplikace

Jiří Pavela je jedním z osmi doktorandů VUT, kteří získali stipendium díky Brno Ph.D. Talent | Autor: Jan Prokopius
Dnes a denně se při práci na počítači spoléháme na bezchybné fungování desítek, ne-li stovek aplikací a programů: ať už se jedná o internetové prohlížeče, informační systémy, komunikační software nebo množství skrytých programů běžících na pozadí. Od spolehlivých aplikací jsme si zvykli očekávat nejen to, že nebudou znenadání havarovat, ale i velmi rychlé reakce na námi zadané příkazy. Každý uživatel ale určitě někdy zažil situaci, kdy nově dostupná aktualizace důležité aplikace způsobila její znatelné zpomalení nebo dokonce úplné zamrznutí. A právě tomu chce zabránit doktorand Jiří Pavela z Fakulty informačních technologií VUT, který patří mezi oceněné studenty v soutěži Brno Ph.D. Talent.

V rámci svého výzkumného projektu se Jiří Pavela věnuje návrhu a vývoji nových technik a přístupů určených vývojářům aplikací, jimž chce pomoci efektivně detekovat chyby způsobující zhoršení výkonu aplikací. „Přestože pro tyto účely již množství nástrojů existuje, jejich použití pro velmi rozsáhlé projekty s miliony řádků zdrojového kódu je často velmi časově nákladné. Mým cílem je proto dosáhnout znatelného zrychlení a zpřesnění podobných nástrojů. Ve výsledku by tak měl být učiněn další krok k tomu, aby se v budoucnu objevovalo stále méně nepříjemně zpomalených nebo nereagujících aplikací,“ vysvětlil Pavela, který se výzkumu věnuje prakticky od dob bakalářského studia.

Cennou zpětnou vazbu na svou práci získal mj. i díky konferenci Excel@FIT | Autor: Jan Prokopius
Dnes na Ústavu inteligentních systémů pod vedením Tomáše Vojnara a Tomáše Fiedora zkoumá téma už jako doktorand. Zpětnou vazbu pro svůj nástroj získal například od firmy RedHat, se kterou již jednal o spolupráci. Pomohla mu výrazně také konference Excel@FIT, kde zástupci komerčních partnerů hodnotí jednotlivé projekty z oblasti IT. „Byl to pro nás velmi přínosný feedback, například od firem jako Honeywell, protože díky tomu víme, že jde o řešení skutečně použitelné v praxi a víme, co je potřeba udělat, aby se dalo nasadit v reálné firmě,“ pochvaluje si zkušenost z konference Pavela.

Jeho nástroj na detekci chyb je určený pro opravdu velké softwary, příkladem mohou být cloudová řešení od Microsoftu či Amazonu, aplikace jako Facebook apod., kde se vývojáři potýkají s miliony až desítkami milionů řádků kódu, ve kterých musí hledat komplikaci, jež aplikaci zpomalila, nebo zcela shodila. „Chceme, aby pokud možno mohli vývojáři chyby odhalit rychleji a precizněji. Dostupná řešení totiž nelze aplikovat na takto složité a komplexní projekty. Navíc to, že se můj výzkum dostal mezi oceněné v soutěži Brno Ph.D. Talent je pro mě důkazem, že má moje dizertace smysl, protože může mít pozitivní dopad na praxi a ovlivnit práci spousty lidí,“ naznačil Pavela, který je nyní v prvním ročníku doktorského studia a ocenění mu umožní mj. pobírat po dobu tří let finanční stipendium, aby se mohl více věnovat svému bádání.

Nyní je program ke stažení v beta verzi na GitHubu, kde mohou zájemci nástroj zdarma otestovat a poskytnout jeho autorovi zpětnou vazbu. „Troufám si říct, že po těch třech letech by mohlo být mé řešení reálně využitelné v praxi a snad se najdou lidé, kteří ho zkusí dále implementovat, rozchodit a začnou jej používat ve své firmě,“ uzavírá úspěšný student FIT.

(rdk)

Témata

Související články:
Studenti VUT a MUNI pracují s geneticky upravenými bakteriemi. Projekt přihlásili do prestižní mezinárodní soutěže
Tomáš Dacík se věnuje statické analýze programů. Za práci dostal ocenění Brno Ph.D. Talent
Student VUT vymyslel chytrý bojler, který ušetří až třetinu nákladů
Doktorandi z techniky zkoumají chování oběhové soustavy. Pomáhají jim i neuronové sítě
Matúš Nosko z FIT VUT přišel s originálním ekosystémem pro chytré domácnosti. Jeho zařízení se prodává po desítkách