Téma

3. ledna 2022

Co si dám dnes k obědu? Zn. Zdravě a chutně

Jakub Pojsl se nevyhýbá žádnému jídlu. | Autor: Jan Prokopius
Kilojouly a bílkoviny, kuře s rýží místo guláše s knedlíky – myslíte, že podobné starosti řeší pouze kulturisti? O výživu by se měl zajímat každý, ať chce zhubnout, nabrat svaly, nebo si jen udržet stejnou váhu jako (pokud možno) ve dvaceti. Vytvořit si ideální jídelníček by mělo být snazší díky aplikaci studenta informatiky brněnského VUT. A na své si přijdou i milovníci sladkostí nebo zmíněného guláše.

„Několik let jsem měl problém přibrat na váze a postupně jsem přišel na to, že musím mnohem víc přemýšlet nad svým stravováním a plánováním jídla. Chtěl jsem vytvořit nástroj, který by to člověku usnadnil, vygeneroval jídelníček na základě konkrétních výživových potřeb a inspiroval ho, co si uvařit, či si dát k svačině“ vysvětluje student a nadšený sportovec Jakub Pojsl a na obrazovce svého laptopu mi ukazuje testovací verzi své aplikace.

Stravovací plán může sloužit i jen pro představu, kolik jídla by měl člověk za den sníst. | Autor: Jakub Pojsl
Po zadání údajů jako věk, váha, výška nebo množství fyzické aktivity během dne, program sám podle vzorců a zadaných cílů člověku spočítá, kolik by měl přijmout kalorií a jak je rozložit mezi bílkoviny, sacharidy a tuky. Tam, kde velká část internetových kalkulaček končí, ta Jakubova teprve začíná ukazovat své výhody.

Aplikace vygeneruje jídelníček člověku na míru podle zadaných výživových hodnot. Zároveň si může jednotlivá jídla během dne nechat vygenerovat znovu, pokud mu nevyhovují,“ poukazuje zrovna na kolonku snídaně, kam systém automaticky vložil housku, salám a kousek zeleniny. Pokud má ale člověk zrovna chuť na sladké jídlo, systém mu nabídne alternativu třeba v podobě ovesné kaše, která ale stále sedí do doporučeného denního příjmu.

Svíčková není snídaně

„Jednou z věcí, které jsem řešil, bylo rozdělení jídel tak, aby třeba systém na snídani nedoporučil guláš. Aplikace má pevná pravidla a potraviny mají jasně dané kategorie a je určené, které se k sobě hodí. Když algoritmus vytváří snídani, vybírá například z kombinace pečivo, ovoce, mléčný výrobek,“ zmiňuje princip aplikace Jakub Pojsl, který navštěvuje čtvrtým rokem Fakultu informačních technologií VUT. Aplikace sloužila nejprve jako jeho bakalářská práce a současně inspirace pro rodinu omezenou lockdownem a následně nedostatkem kreativity při každodenním vymýšlení smysluplných jídel. V budoucnu by měla pomáhat všem se zájmem o zlepšení svých stravovacích návyků a touhou ulehčit si plánování stravy.

Aplikace je zatím ve fázi vylepšování a testování. | Autor: Jan Prokopius
Další moderní vychytávkou by mělo být učení systému. Pokud by uživatel opakovaně z jídelníčku vyřazoval například jídla, ve kterých se objevuje cibule, aplikace by si to zapamatovala a do budoucna by se pokrmům s cibulí vyhýbala. Naopak by ale člověk mohl dostávat doporučení na jídla, která mají rádi lidé s podobnými chutěmi, systém by se totiž učil napříč uživatelskými účty.

Žádné jídlo není zakázané

Díky plánování jídla dopředu a možnosti ručního přidávání potravin z velké databáze je možné do jídelníčku zařadit třeba i potraviny, které se často démonizují a v článcích lifestylových časopisů se o nich dočtete, že jestli chcete zhubnout, tak na ně musíte do konce života zapomenout.

Jednotlivá jídla je možná obměňovat náhodně, nebo podle aktuálních chutí. | Autor: Jakub Pojsl
„Sním všechno, mám rád třeba pizzu nebo boloňské špagety,“ prozrazuje svoje oblíbence mladý informatik. I přesto, že je jeho největším favoritem kuřecí steak s rýží, aplikaci vytvářel s myšlenkou, aby generovala takový jídelníček, který bude obsahovat to, na co mají uživatelé opravdu chuť. Jen takový plán totiž dokážou lidé dlouhodobě dodržovat a časem se stane součástí zdravého životního stylu.

Jídelníček, co si sám nakoupí

Přesto, že je aplikace zatím ve fázi vývoje a průběžného testování, Jakub Pojsl už teď přemýšlí nad dalším doplněním: „Nabízí se zpoplatnit pokročilou verzi. Jednám zároveň se službou Rohlík o možnosti automatického objednání potravin z vygenerovaného jídelníčku.“

Stejně tak je ve hře propojení s chytrými hodinkami, které by do aplikace posílaly data, jestli se člověk daný den například více hýbal a potřebuje tím pádem doplnit i více energie. „Zároveň by mu systém jako potréninkové jídlo nedoporučil knedlíky, ale něco lehčího,“ doplňuje Pojsl a uzavírá tím, že žádná aplikace ale člověka nedonutí, aby se stravoval zdravě.

(tk)

Témata

Související články:
Umělá inteligence pouze rozšíří inteligenci přirozenou, tvrdí Mikolov z Facebooku
Brněnský akcelerátor opět otevírá přihlášky. V minulosti uspěli i studenti z VUT
Data budou cenná. Lidé s nimi zachází často bezhlavě, říkají autoři BeeeOn
Studentský trůn ovládlo VUT. Získalo Krále i Miss Majálesu 2015
Dobrých vývojářů je málo. Česko je ale velmoc, tvrdí Nohejl z STRV