Artefakt: workshop studentů VUT se letos zaměřil na umění v sakrální architektuře
Třetí ročník workshopu Artefakt, na kterém spolupracují studenti Fakulty stavební, Fakulty architektury a Fakulty výtvarných umění VUT, se letos týkal proměny šenovského kostela a blízkého okolí. Třináct studentů strávilo na severu Moravy tři dny a návrhy na obnovu rokokové památky s nimi konzultovali odborníci z oboru včetně architekta Marka Štěpána a faráře Petra Okapala.
Workshop Artefakt založila před několika lety Natalie Chalcarzová spolu s Václavem Kočím z Ústavu architektury FAST VUT. Chyběla jim platforma, která by propojovala studenty architektury a výtvarného umění. „První ročník jsme uspořádali v roce 2016 – na poptávku městské části Židenice navrhli studenti projekt obnovy Juliánovského náměstí. Jejich nápad se podařilo uskutečnit a zrekonstruovaný prostor se bude brzy otevírat,“ podotkla Chalcarzová. Podle ní je jednou z největších výhod workshopů to, že studenti mají možnost zpracovat konkrétní zadání, jsou v kontaktu s investory a vyzkouší si tak práci na reálné zakázce.
Letošní dubnový workshop se konal v Šenově, kde se nachází římskokatolický kostel Prozřetelnosti Boží. „To místo je v rámci industriálního charakteru okrajových částí Ostravy výjimečné. V areálu je nádherný zámecký park se vzácnými stromy, který si zaslouží pozornost. V současné době to tam ale není tak lákavé, aby tam lidé jezdili jen tak. Pokud by byl areál ztvárněný jinak a vzniklo v něm třeba komunitní centrum, bylo by to mnohem větší lákadlo pro rodiny s dětmi i turisty,“ popsala současnou situaci Chalcarzová.
Třináct zúčastněných studentů bylo rozděleno do čtyř skupin. „Jeden z týmů dostal za úkol navrhnout rekonstrukci interiéru kostela, který je sice zachovalý, ale má na sobě hodně nánosů z pozdějších dob. Farář plánuje centrální uspořádání lavic, aby lidé neseděli za sebou, ale v kruhu, a byli tak více součástí obřadu,“ vysvětlila Chalcarzová. Účastníci workshopu navštívili i bohoslužbu, aby lépe pochopili průběh obřadu a přizpůsobili mu svůj projekt.
Druhý tým studentů dostal za úkol vymyslet urbanistické řešení, které by vhodně propojilo kostel a přilehlý park s centrem města. „Řešili, jak udělat přístupové cesty, aby se lidé ze středu města pohodlně dostali do areálu kostela. Proto navrhovali osvětlení a vhodné vstupní brány do areálu,“ uvedla Chalcarzová. Další dva týmy vymyslely, jak vhodně využít přilehlou farskou louku, nebo jak na místní faře vybudovat již zmíněné komunitní centrum – například v podobě kavárny, kde by se mohli lidé setkávat. Své návrhy studenti konzultovali s architekty, stavaři a sochaři, kteří byli celou dobu na workshopu přítomni.
„Cílem workshopu bylo, aby studenti svými návrhy pomohli z areálu kostela a fary vytvořit takové místo, které dokáže promluvit k současným věřícím a zároveň bude podporovat různorodost návštěvníků – jak domácích farníků a občanů města, tak turistů z regionu a dalších krajů. Tato očekávání workshop splnil,“ zhodnotil jeden z vedoucích workshopu, architekt Marek Štěpán, který se renovací šenovského kostela zabývá. Letošní Artefakt ukončila veřejná prezentace studentských návrhů na šenovské faře.