Zcela unikátní přístroj prezentovali v březnu na veletrhu Amper v Brně zástupci světelné laboratoře při Ústavu elektroenergetiky v Brně. Jejich jasový analyzátor LDA – LumiDISP postavený na běžně dostupném fotoaparátu šetří čas i energii při měření a analýze světla. Zájem už o něj projevily jak společnosti kontrolující dodržování norem veřejného osvětlení, tak například soudní znalci při posuzování nočních dopravních nehod. Světelná laboratoř toho ale podle jejího vedoucího Jana Škody nabízí studentům i veřejnosti mnohem víc než jeden produkt.
Podle vedoucího světelné laboratoře Jana Škody má řada lidí problém laboratoř vůbec najít. Respektive je nenapadne ji hledat na Ústavu elektroenergetiky Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií, kde sídlí. „Všichni se diví, jak světlo souvisí s energetikou. Když se ovšem podíváme na úplný začátek historie energetiky, zjistíme, že první elektrárna na světě napájela deset tisíc žárovek. Zrod energetiky jde tedy ruku v ruce s rozvojem světelné techniky,“ vysvětlil Škoda. Ten navíc dodává, že i dnes jde dvacet procent celosvětové spotřeby elektrické energie na osvětlení.
Laboratoř slouží především studentům, kteří se do ní dostávají ve třetím a čtvrtém ročníku v rámci výuky. Kromě toho je prostor využíván pro výzkum a je součástí Centra výzkumu a využití obnovitelných zdrojů elektrické energie (zkráceně CVVOZE). „Měli jsme štěstí, že byla naše laboratoř do projektu začleněna. Díky tomu jsme získali přístroje, které nám pomáhají posouvat a zkvalitňovat výzkum a jeho výstupy,“ dodal Škoda.
Jednou ze zásadních věcí, na které v laboratoři momentálně pracují, je jasový analyzátor. „Na světě je asi pět pracovišť, která se vývojem jasových analyzátorů zabývají. Podle zpráv z konferencí a dalších zdrojů jsme pak jedni z mála, kteří dokázali jasový analyzátor postavit na komerčním fotoaparátu, a jsme asi jediní na světě, kteří takto sestavený analyzátor nabízí s vysokou přesností. Protože je to velmi nová věc, tak zatím ani neexistuje ustálený způsob, jak hodnotit přesnost těchto analyzátorů. Obecně ale dosahujeme velmi dobrých výsledků,“ popsal novinku Škoda.
Analyzátor využijí města i policie
Jasový analyzátor LDA – LumiDISP, který v brněnské laboratoři vznikl, umí stisknutím tlačítka fotoaparátu změřit jas foceného místa. „To je využíváno například na silnicích, protože existují vyhlášky o veřejném osvětlení. Řada vesnic a měst nyní veřejné osvětlení modernizuje a potřebují změřit rozdíl mezi původním osvětlením a tím novým,“ uvedl Škoda. Jas uvnitř budov si nechávají změřit i majitelé hotelů, restaurací či obchodů. Kromě toho jsou ale odborníci ze světelné laboratoře zváni například i k soudním sporům. „Spolupracujeme s Ústavem soudního inženýrství, který nás už párkrát oslovil, abychom s využitím jasového analyzátoru zhodnotili místo dopravní nehody. V případech, kdy například řidič tvrdí, že v noci neviděl chodce. My se snažíme situaci rekonstruovat a určit, zda byl chodec opravdu špatně viditelný,“ objasnil Škoda.
Podle Škody se jedná o revoluční zařízení zejména proto, že doposud museli odborníci využívat ruční přístroje. Ty vyžadovaly, aby si člověk na daném místě vytvořil síť bodů. Každý z těchto bodů pak bylo nutné změřit, ideálně alespoň třikrát kvůli statistické přesnosti. Následně musel odborník dát data dohromady a až pak mohl začít analyzovat. „Díky jasovému analyzátoru ve fotoaparátu přijdete na místo, vyfotíte a jdete domů. Jedná se proto o ohromnou časovou úsporu,“ upozornil Škoda.
Výzkum odhalí, zda televize a telefony škodí zdraví
Kromě analyzátoru se ale v laboratoři věnují i řadě dalších projektů. Jeden ze Škodových doktorandů například v současnosti zkoumá vliv takzvaného modrého světla na člověka, což je téma v poslední době velmi diskutované.
„V roce 2003 se přišlo na to, že člověk má v oku kromě barevných a černobílých receptorů ještě jedny, které jsou napojeny na nervovou soustavu a pomáhají řídit biorytmy v těle. Zjistilo se navíc, že tyto receptory jsou nejcitlivější na modrou barvu, což se shoduje se světlem, které vydávají LED zdroje. Jeden z mých doktorandů proto zkoumá, zda světlo, které vydává mnoho zařízení v našich domácnostech, může narušovat naše biorytmy a spánek,“ vysvětlil Škoda.
(zep)