Nápady a objevy

21. října 2015

Student VUT dělal porotce na mistrovství světa formulí v Singapuru

Autor: archiv Petra Bouchala

Středoškolští studenti z 27 zemí světa měli za úkol během školního roku vytvořit novou stáj formule 1, jen v menším měřítku. A Petr Bouchal z VUT jako vůbec první český porotce jejich práci v Singapuru hodnotil.

„Byl jsem pozván na základě svých zkušeností ze studia v zahraničí, organizování inženýrských soutěží po Evropě a dalších aktivit, mimo jiné v BESTu." uvádí Petr. Student Fakulty strojního inženýrství, oboru Strojírenská technologie a průmyslový management, se tak vrátil na místo činu. V roce 2010 se totiž soutěže zúčastnil s týmem z přerovské průmyslovky, který postupně vyhrál regionální moravské kolo, poté i to národní, a na mistrovství světa představil čtvrtou nejrychlejší formuli.

Autor: F1 in Schools (archiv P. Bouchala)

Letošního ročníku F1 in Schools se zúčastnilo 47 týmů. Studenti během roku navrhovali, testovali a vyráběli 25centimetrovou formuli z tvrzené pěny. Samotná soutěž ale nezahrnuje jen výrobu vozidla, ale i shánění sponzorů a marketing. Petr Bouchal hodnotil ústní prezentace studentů, kdy týmy během deseti minut představily koncept vozu, inovace a jejich stáj z marketingového a finančního pohledu. „Bylo krásné vidět, jak i třináctiletí studenti uměli přednést svou práci na profesionální úrovni,“ zmiňuje Petr. Mezi ostatními porotci byli například inženýři z Land Roveru, Nissanu či samotní zástupci Formule 1. Celá soutěž proběhla pod záštitou F1 a Bernieho Ecclestona.

Akce se odehrála na ostrově Sentosa, patřícímu k Singapuru. Soutěž trvala 6 dnů a vyvrcholila nočním závodem Grand Prix. „Byla pro mě obrovská čest být prvním českým porotcem, který se díky VUT v Brně a podpoře statutárního města Brna mohl akce zúčastnit,“ dodává Petr.

Irena Menšíková a redakce zvut.cz

Témata

Související články:
Je potěšující zažít ohlas mezinárodní komunity, říká účastník Fulbrightova programu
Student FSI dělal porotce na mistrovství světa formulí v texaském Austinu
Nabídku stáže v CERNu jsem nejprve odmítl, říká Pavel Hilšer
Věda je hlavně o překonávání překážek, říká mladá vědkyně. Z Brna míří na prestižní švédskou univerzitu
Revoluce. Dragon 5 míří na závody s naprosto výjimečným motorem