Nápady a objevy

31. ledna 2020

Středoškoláci na konferenci STAVOKS představili své stavební i architektonické nápady

Návrh čajovny Indigo | Autor: Sára Prokopová
Čtrnáct studentských projektů z devíti českých i slovenských středních škol představili účastníci odborné konference STAVOKS v pátek 31. ledna 2020 na Fakultě stavební VUT. Autoři nejlepších projektů získali kromě věcných cen i prominutí přijímacích zkoušek na vybrané studijní programy FAST.

Mezi prezentovanými projekty byl například návrh čajovny Indigo od studentky Střední školy stavební v Třebíči. „Jedná se o moderní dvoupodlažní stavbu z monolitického betonu. V projektu jsem řešila využití přirozeného slunečního světla, pro návrh jsem proto zvolila velká dřevěná obdélníková okna a světlík se zaobleným zasklením z tvrzeného skla. Součástí projektu byl také 3D model z kartonu,“ popsala svůj příspěvek Sára Prokopová. Dvojice středoškoláků z Havlíčkova Brodu zase prezentovala návrh stojanu na kola pro německé město Geldern. Jejich návrh představuje energeticky soběstačnou odpočinkovou zónu pro studenty, kde bude možné pohodlně zaparkovat jízdní kola, která jsou v tomto městě oblíbeným dopravním prostředkem.

Filip Němec z hodonínské průmyslovky si zvolil téma sakrální architektury a navrhl Kostel sv. Petra. „Kostel je navržen ve tvaru ryby, jakožto symbolu křesťanství. A zasvěcen by měl být apoštolu Petrovi, patronovi rybářů. Celý kostel je ze železobetonu, i proto mohla mít jeho okna nepřirozený tvar,“ naznačil v abstraktu práce Němec. Jednodenní konference je určena nadaným studentům středních škol, kteří chtějí v budoucnu studovat technické obory a mají zájem o tuto problematiku. „Cílem konference je těmto studentům umožnit, aby si na vysokoškolské půdě sami vyzkoušeli na vlastní kůži prezentovat výsledky své práce před odbornou komisí,“ přiblížil Jakub Gulec, koordinátor soutěže a místopředseda Studentské komory AS Fakulty stavební.
Návrh smuteční síně pro lesní hřbitov v Hradci Králové | Autor: Lukáš Táborský
Lukáš Táborský z královehradecké stavební průmyslovky navrhl přímo pro své město smuteční síň, která by mohla vyrůst na tamním lesním hřbitově. Student vypracoval architektonický návrh dle požadavků ze zakázky Magistrátu města Hradec Králové, pracoval tak paralelně s reálným zpracovatelem návrhu. „Blízké okolí hřbitova je využíváno pro sportovně rekreační účely, zejména v prostoru ulice Hradečnice a přilehlých stezek. Samotný hřbitov je velmi unikátní místo s jedinečnou atmosférou,“ uvádí ve své práci Táborský.

Další středoškolský soutěžící, Petr Baroch ze Střední průmyslové školy stavební akademika Stanislava Bechyně, využil v návrhu své zkušenosti s chovem koní a navrhl stájní areál pro volné ustájení až osmi koní a seník na skladování sena a slámy. „Dále se návrh zabývá i úpravami okolního areálu JK Frýdnava, mezi které patří například nové ohrady, vyztužené plochy či terénní a vodohospodářské úpravy,“ doplnil Baroch.

Absolutním vítězem konference se letos stala práce Revitalizace dopravního prostoru u základní školy v obci Hôrky za účelem zvýšení bezpečnosti, kterou společně vypracovali Samuel Klimík a Matej Mičky ze stavební průmyslovky ze slovenské Žiliny.

(rdk)

Témata

Související články:
Cenu pro mladé architekty získal student za návrh tělocvičny pro jihomoravskou základní školu
Studentka FAST VUT vrátila ve své práci život do starého mlýna. Návrh uspěl v soutěži 8zVUT
Mobilní aplikace by mohla rozeznat nemoc vyfoceného stromu, tvrdí po vydařeném hackatonu stavař z VUT
Cenou Arnošta Wiesnera ocenil FAST nadějné architekty
Studenti vymysleli, jak naložit s odpadem. Využili ho do podlah i izolační vaty