Lidé

12. dubna 2017

Jiří Kratochvil: SAKO bude jednou vynášet koše přímo z vašeho domu

Absolvent hned dvou fakult VUT Jiří Kratochvil | Autor: archiv společnosti SAKO

Jiří Kratochvil stojí v čele společnosti SAKO, jejíž prioritou je čisté Brno. Absolvent brněnské elektrotechniky a podnikatelky se přitom popelářem nikdy stát nechtěl. Naopak, lákala ho elektrika a na vysoké navíc ekonomie. Na své práci má nejradši setkávání s lidmi a nejraději by se vyhnul přemíře papírování. Jiří Kratochvíl se pro ZVUT.cz rozpovídal o své kariéře.

Jak se z absolventa VUT stane ředitel společnosti zabývající se svozem komunálního odpadu?

Po škole jsem dělal vedoucího úředníka na jednom z brněnských úřadů a pak jsem krátce působil v brněnské pohřební službě, kde jsem se zabýval hlavně ekonomikou. V roce 2011 společnost SAKO vypsala výběrové řízení na pozici obchodního náměstka, jejíž náplň mě velmi zaujala. O rok později jsem uspěl ve výběrovém řízení na ředitele společnosti. SAKO je výjimečná firma, která má spalovnu, díky níž je možné energeticky využít odpad. Nemalou součástí jsou i elektrické stroje. Když k tomu připočtu, že společnost má 400 zaměstnanců, tak je to skvělá příležitost i z pohledu řízení firem.

Čím Vás VUT nejvíce připravilo na úspěšnou kariéru?

Velkou přidanou hodnotou školy je, že nás naučila pracovat s daty a oddělovat ta důležitá od nedůležitých. Jsem za to rád, protože ve svém zaměstnání, kde používám hodně statistik, to potřebuji. Pak to byl samozřejmě způsob přemýšlení a logika jako taková.

Na co jste ve své kariéře nejvíc hrdý?

Ze společnosti SAKO se podařilo vybudovat firmu, která je velmi otevřená a transparentní. Navíc nabízí všechny služby v odpadovém hospodářství, což letos graduje tím, že všechno budeme vykonávat vlastními silami bez subdodavatelů. V roce 2012 jsem navíc založil Environmentální vzdělávací centrum s cílem předávat informace o odpadovém hospodářství, protože v této oblasti panuje spousta mýtů jako třeba ten, že třídit nemá smysl, protože se to stejně všechno spálí. To se snažíme vyvracet. Díky Envicentru se podařilo informovat už přes 20 tisíc lidí, kteří tudy prošli a viděli, jak to funguje. Provádíme exkurze nejen v samotné spalovně, ale máme tady i školící místnost, kde vysvětlujeme způsob zpracování všech typů odpadů včetně ukázky toho, co z nich na konci vznikne. Když třeba vytřídíme PET lahve, tak na konci z toho může být celkem hezká mikina.

Jiří Kratochvil věří, že se podaří vytřídit maximum odpadů | Autor: archiv společnosti SAKO

Mikiny tady ale nevyrábíte...

To ne, ale jsme na začátku toho procesu. Posbíráme PET láhve ze žlutých kontejnerů, vytřídíme je podle barev a typů a po perforaci je nabalíkujeme a prodáváme jako materiál pro další zpracování. Po pár mezikrocích se tak PET láhve vrátí třeba v podobě mikiny. Výkup čirých PET láhví stojí až 10 korun za kilo, takže mají mnohem větší hodnotu než železo. I když nasbírat kilo PET láhví trvá trošku déle než kilo železa.

Třídil jste odpad vždy, nebo jste s tím začal až po nástupu do společnosti SAKO?

Třídil jsem vždycky, hlavně nikdy nevyhodím odpadek v lese nebo na ulici. Jediný odpadek, který jsem nesprávně vyhodil, byl ohryzek jablka v přírodě v Kanadě, kde jsem byl na dovolené. Bylo mi za to velmi vyčiněno, že tam se tyhle věci v žádném případě dělat nesmí. Za to se Kanadě omlouvám.

Co Vás teď nejvíc zaměstnává?

Letos máme hodně projektů, ale nejvíc se věnuji a budu věnovat ukončení subdodavatelských smluv, protože nás čeká převzetí čtvrtiny města Brna vlastními silami, což znamená kolem 20 tisíc popelnic ve městě. Budeme definovat nové trasy, kupovat nová vozidla, snižovat náročnost stávajících tras. Osazujeme město zcela novými kontejnery na sklo. Rozšiřujeme i síť barevných popelnic v domech v centru Brna, díky čemuž můžete třídit papír a plasty přímo ve vašem domě.

Brněnská spalovna SAKO | Autor: Pavel Gabzdyl

Bude SAKO někdy vynášet koše přímo z domu?

Všechno je možné. Je to otázka ceny a připravenosti. Budoucnost ukáže, jaké další technologie a možnosti se objeví. Od různých senzorů na měření objemu, váhy, systematického vyvážení až po speciální automatické systémy na svozy odpadů. Uvidíme, jestli technologie nepřinesou nějakou velkou revoluci dřív, než si myslíme.

Co dalšího společnost v nejbližší době chystá?

Základním cílem je zaměřit se na všechny složky odpadového hospodářství a vytřídit toho co nejvíce. V některých částech Brna je problém s přeplňováním kontejnerů. Data o nich sbíráme jak od lidí, tak i sami. Máme mobilní aplikaci pro chytré telefony, kde je možné nahlásit přeplněný kontejner. Ta zpráva jde okamžitě na dispečink, kde se s ní dál pracuje. Z pohledu energetického je v realizační fázi projekt vyvedení tepelného výkonu ze SAKO v horké vodě. Letos máme v plánu vybudovat výměníkovou stanici a potrubí v délce téměř dvou kilometrů v celkové hodnotě 200 milionů korun.

(pek)

SAKO se v budoucnu chce obejít bez subdodavatelů | Autor: archiv společnosti SAKO

Témata

Související články:
Absolventi VUT se podílí na revoluci v logistice. Chystají infrastrukturu pro doručování zásilek drony
Vlastní psychické onemocnění proměnila v širokou pomoc lidem s podobnými potížemi
Ženy z VUT, které hýbou světem vědy a techniky
Návrh algoritmů řízení elektrického pohonu studentské formule je vzrušující záležitost
Den Země: VUT vnímá environmentální odpovědnost jako technologickou příležitost