Lidé

13. dubna 2017

Jaroslav Páral z FIT učí děti, jak si sestavit vlastní roboty

Student FITu přešel od programování k robotice | Autor: archiv Jaroslava Párala

Programuje a sestrojuje roboty, ale své vědomosti si nenechává jen pro sebe. Student Fakulty informačních technologií Jaroslav Páral se snaží své znalosti předávat dál a učí děti a středoškoláky rozvíjet jejich technické vědomosti. V rámci Robotárny vede kroužky a tábory pro všechny věkové skupiny.

„Už na základní škole mě bavila fyzika a elektronika, proto jsem si vybral strojírenskou střední školu. Tehdy jsem začal také chodit na robotický kroužek, který tam fungoval. Postupně jsem přešel od elektra k programování, vývoji hardwaru a robotice,“ popsal své začátky s technikou Jaroslav Páral. Díky úspěchu své SOČky se v roce 2013 dostal do programu na podporu nadaných studentů, který spadá pod Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu. Později si řekl, že to, co se naučil, by mohl předávat ostatním, a začal působit v Robotárně jako lektor robotických kroužků a táborů pro děti. Ty jsou určené pro žáky základních a středních škol bez ohledu na to, jaké mají předchozí zkušenosti. „Máme různé úrovně kroužků podle znalostí. Učíme jak úplné základy, tak máme i kurzy pro pokročilejší,“ dodal Páral. Student informatiky učí ostatní studenty v kurzech především základům elektroniky a mechaniky, programovat a navrhovat v 3D programech, ale také pracují se stavebnicí Lego Mindstorms.

Své zkušenosti předává mladším v rámci robotických kroužků | Autor: archiv Jaroslava Párala

A s jakou věkovou skupinou dětí se mu nejlépe pracuje? „Zaměřuji se spíše na středoškoláky, protože jsme si věkově blíž. Na druhou stranu žáci ze základních škol bývají více zapálení do práce. Středoškoláci už mívají více zájmů, takže to nadšení není kolikrát tak velké.“ Nejvíce navštěvují kroužky žáci od sedmých tříd základních škol až po první ročníky střední školy. „Nyní bychom chtěli nabídku rozšířit také o kurzy pro vysokoškoláky a dospělé,“ upřesnil plány do budoucna.

Tento rok se koná kolem 15 kroužků pro 90 dětí a chystá se i robotický tábor. Robotárna je také zapojena do projektu na podporu Středoškolské odborné činnosti. „Jeden náš žák se dokonce se svojí SOČkou dostal do Pekingu a USA,“ upozornil Páral.

Autor: archiv Jaroslava Párala
Autor: archiv Jaroslava Párala
Vstoupit do fotogalerie

(kah)

Témata

Související články:
Doktorand z FIT hledá chyby, kvůli kterým „zamrzají“ aplikace
Tomáš Dacík se věnuje statické analýze programů. Za práci dostal ocenění Brno Ph.D. Talent
Doktorandi z techniky zkoumají chování oběhové soustavy. Pomáhají jim i neuronové sítě
Studenti VUT a MUNI pracují s geneticky upravenými bakteriemi. Projekt přihlásili do prestižní mezinárodní soutěže
Houstone, máme projekt! Doktorandi chystají první vývoj CubeSatu na VUT