Téměř 400 architektonických projektů z celého světa musela posoudit porota soutěže Archiprix. Do výběru těch nejlepších prací, které vznikly na univerzitách po celém světě, se dostala i diplomová práce absolventky Fakulty architektury Petry Buganské. Ta navrhla přestavbu bývalého hospodářského dvora Annahof v česko-rakouském pohraničí.
Její návrh vycházel ze zadaného tématu, a tím byla krajina Jaroslavicka. Pod vedením Barbory Ponešové a Jana Foretníka si Buganská vybrala nevyužívaný hospodářský dvůr, který se rozhodla přebudovat na stanici pro výzkum změny klimatu s návštěvnickým centrem. „Toto rozhodnutí vycházelo z mého chápání krajiny Jaroslavicka, která byla a je měněna lidmi. Výzkumné centrum je současnou paralelou k baroknímu přístupu člověka ke krajině. Tak jako zemědělci z doby baroka, jejichž živobytí záviselo na dobré úrodě, i my v dnešní době na našem prostředí závisíme,“ odůvodnila, proč se rozhodla právě pro toto netradiční využití objektu.
Než se pustila do návrhu přestavby, musela nejdříve Buganská nastudovat techniku vytváření mikroklimat. „Existují low-tech způsoby, jak lokálně ovlivnit klima, například na několika desítkách metrů čtverečních, a simulovat tím například oteplování klimatu. Pro tento účel je používají odborníci například z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd, se kterými jsem svá řešení v průběhu práce konzultovala.“
Výsledný návrh se rozhodla fakulta nominovat do soutěže Archiprix, která se koná jednou za dva roky. I když práce Petry Buganské nepostoupila mezi osm oceněných, už umístění v samotném výběru znamená pro mladé architekty velký úspěch. Každá škola totiž může navrhnout pouze jeden projekt. „Proto si velice vážím toho, že fakulta vybrala právě mou práci. Znamená to možnost srovnání s nejlepšími projekty z univerzit z celého světa,“ uvedla Buganská.
(kah)