Sport

11. října 2017

CESA uspořádala konferenci o pohybovém aparátu a zdraví

CESA uspořádala už 2. ročník konference o pohybovém aparátu, a to nejen u vysokoškoláků | Autor: archiv CESA VUT v Brně
Centrum sportovních aktivit VUT v Brně uspořádalo začátkem října již druhý ročník edukační mezioborové konference Pohybový aparát a zdraví II s mezinárodní účastí. Vedle českých řečníků přijali pozvání i odborníci z partnerských univerzit na Slovensku, v Polsku a v Rakousku. Konference se uskutečnila od 5. do 7. října 2017 především ve fit centru Machina v areálu Pod Palackého vrchem.

Hlavními tématy konference byl pohybový aparát a zdraví u vysokoškoláků, seniorů, handicapovaných osob nebo ve sportu obecně. Dále znalci diskutovali trendy v oblasti doplňků stravy, ortopedických a protetických pomůcek, ošetřovatelství či jaká je role tělovýchovného lékařství v současné společnosti. Velký zájem byl především o přednášku Výživa a pohybový aparát Michala Kumstáta z Fakulty sportovních studií MU, který ve svém příspěvku poukázal na výhody a nevýhody vysokotukové nebo sacharidové diety.
Na mezinárodní konferenci dorazila asi šedesátka hostů | Autor: archiv CESA VUT v Brně

Velmi přínosná byla také přednáška Vilmy Vranové z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity, jež ve svém příspěvku hovořila o lécích a jejich vlivu na pohybový aparát. Z jejího příspěvku vyplynuly medikační nedostatky, které musí odborníci řešit v rámci tzv. samoléčby, např. při užívání léků proti bolestem, kdy si raději pacient vezmeme půlku léku, nicméně tento nezabere, takže dávku zvýší a tím zatěžuje organismus bez potřebného účinku proti bolesti. Všechny odborné příspěvky byly zařazeny do knihy Pohybový aparát a zdraví II., která vyšla při příležitosti konání konference.

V rámci konference proběhlo celkem 26 odborných přednášek, z toho 10 zvaných a také 5 workshopů se zaměřením na kondiční trénink, základy jógy, netradiční hry a psychomotorická cvičení. Zajímavé byly i prezentace firem z prostředí sportovních technologií v předsálí Fit centra Machina. Konference se zúčastnila asi šedesátka posluchačů.

(tek)

Všechny příspěvky z konference vyšly i ve sborníku | Autor: archiv CESA VUT v Brně

TémataCentrum sportovních aktivit VUT sport

Související články:
Z výhry ve florbale se radoval tým MU. Zvítězil na nájezdy
Šerm není jen sport. Podle bronzové medailistky je to životní styl
Na VUT cvičí téměř dvě stě seniorů. Nejstaršímu je třiaosmdesát let
Děti slavily svůj den na vodě