Nápady a objevy

20. října 2017

Vyvinuli laboratorního robota, který nemá konkurenci. Snažíme se zefektivnit lidskou práci, říká Jakub Adámek z BioVendor Instruments

Část týmu BioVendor Instruments | Autor: archiv společnosti BioVendor
Prestižní cenu za nejlepší inovaci v kategorii přístrojové techniky získal letos na konferenci PITTCON 2017 v americkém Chicagu český robotický systém od firmy BioVendor Instruments. Na vývoji robota, který umí sbírat a automaticky připravovat vzorky pro finální analýzu, se podílel i Jakub Adámek. V BioVendor Instruments působí jako specialista na zpracování obrazu a zároveň působí jako doktorský student na Fakultě informačních technologií VUT. Myslí si, že kromě speciálního know-how tkví jejich úspěch i v jednoduchosti a intuitivnosti systémů.

Unikátní zařízení, které nemá zatím na celosvětovém trhu obdoby, vzniklo v nenápadné budově na okraji Brna. Dvě desítky zaměstnanců tu pracují na přístrojích, které zefektivňují práci v medicínských laboratořích. Společnost BioVendor Instruments vznikla v roce 2014 jako dceřiná firma a interní startup společnosti BioVendor – Laboratorní medicína, která kdysi začínala pod křídly Jihomoravského inovačního centra. Dnes patří mezi významné mezinárodní distributory produktů v oblasti lékařské diagnostiky a specializovaného sortimentu klinických produktů.

V BioVendor Instruments pracuje Jakub Adámek z FIT VUT přes tři roky. „Celý náš vývojový tým je ale složen z lidí z VUT. Buď jsou to absolventi, nebo studenti doktorského studia,“ podotkl Adámek. Hlavní náplní jeho práce je zpracování obrazu a analýza dat. Zabývá se také optickými systémy na fluorescenci a luminiscenci. „Komerčně dostupných přístrojů máme na trhu víc. Většina z nich je zaměřena na analýzu vzorků v imunologii či třeba na počítání bakteriálních kolonií,“ popsal Adámek s tím, že se ale od vývojářů hluboké znalosti mikrobiologie a medicíny neočekávají. Kromě IT specialistů a programátorů ve firmě našla uplatnění řada absolventů Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií.

V BioVendor Instruments vyvíjí laboratorní techniku, která nemá ve světě obdoby | Autor: archiv společnosti BioVendor
Ocenění srovnatelné s prestižní cenou RedDot udělovanou v oblasti designu, získalo zařízení MALDI COLONYST. „Jedná se o robota, který umí přenášet bakteriální kolonie z Petriho misky na MALDI terčík. Navíc nanáší kyselinu, kterou se destička zakapává, a dělá veškerou přípravu pro hmotnostní spektrometr. V tom se následně určuje druh bakterií,“ vysvětlil fungování Jakub Adámek. Robotická ramena se navíc průběžně sama dezinfikují. Přístroj tak nahrazuje část práce laborantů. Kromě časové a finanční úspory znamená i menší rizikovost. „Pomáhá redukovat lidskou chybu. Navíc zvyšuje přesnost identifikace původu infekce a předchází tak riziku chybné diagnózy,“ dodal Adámek.

Unikátnost přístroje spočívá ve způsobu přenosu. Tu má dokonce společnost patentovanou. „Klíčový je postup, jakým se nanáší kolonie na terčík. V tom je ukryto naše know-how,“ podotkl Adámek. Další silnou zbraní, kterou se zařízení od brněnského startupu vyznačují, je uživatelská přívětivost. „Máme velmi přátelský a intuitivní software. Myslíme si, že je důležité podávat získaná data srozumitelně a přehledně,“ dodal Adámek.

Ačkoliv ve velkých laboratořích už prý budeme zaměstnance hledat jen těžko, nové přístroje práci laborantů nikdy zcela nenahradí. „Někdo totiž musí s daným zařízením pracovat. Většina věcí, které vyvíjíme, dělá pouze práci, kterou by laborant stejně nedělal. Nebo by nebyla tak přesná. Díky novým přístrojům dochází nejen ke zpřesňování, ale i ke zlevňování. Automatizované testování umožňuje získat výsledky rychleji a levněji. Během chvíle je tak jasné, zda pacient trpí nebo netrpí konkrétní chorobou, a jaké léky nasadit,“ uzavřel Jakub Adámek.

(zep)

Témata

Související články:
Na FIT VUT vyvinuli automaticky kalibrovatelnou dohledovou kameru. Spoluautor systému získal prestižní ocenění
Brněnský akcelerátor opět otevírá přihlášky. V minulosti uspěli i studenti z VUT
Díky výhře Ceny Wernera von Siemense jsem nastartoval kariéru, říká absolvent Jan Verner
Miliony cestovatelů si pohodlněji plánují dovolenou díky absolventovi VUT
Pomocí satelitních dat mapují dopady sucha ve městech