Studenti VUT dávají v menzách přednost smaženým jídlům, nejoblíbenější je řízek
Stravovací návyky studentů se mění, příklon ke zdravé stravě ale viditelný není, říká Markéta Vintrlíková. Pro menzy VUT pracuje více než 25 let a potkat ji můžete v pizzerii Mozzarella, kde připravuje jídelníčky. K bestsellerům téměř ve všech menzách patří smažený řízek, květák, sýr nebo hamburgery.
„Dříve když jsme servírovali guláš nebo vrabce se zelím a knedlíky, bylo to okamžitě pryč. Dnes si strávníci raději vezmou hovězí nebo kuřecí steak se zeleninou či rizoto. Populární byly i různé zákusky a ovocné saláty jako sladká tečka na konec. Ale zájem o ně už dávno opadl,“ popsala změnu stravovacích návyků Markéta Vintrlíková, která sestavuje jídelníčky pro pizzerii Mozzarella. Informací z praxe má dostatek, v menzách VUT pracuje již déle než čtvrt století. Oproti předchozím letům podle ní studenti dávají přednost menším přílohám. „Málokdo chce guláš s pěti knedlíky, spíše si vezmou více masa. A před sacharidy upřednostní bílkoviny i přesto, že je pak jídlo o něco dražší,“ dodala.
Příklon ke zdravému stravování mezi návštěvníky pizzerie Mozzarella podle ní vidět není. „Kdykoliv máme něco smaženého – ať je to květák, řízky nebo sýr – je to pryč jako první,“ popsala. Její slova potvrzuje i vedoucí kolejí a menz SKM Ivo Sedmera. „Když uděláme tisíc porcí smaženého řízku nebo hamburgerů, tak se prodají. Všichni na smažená jídla nadávají, ale nakonec si to objednají. Obdobně je to se sladkými jídly – jako jsou palačinky nebo buchtičky se šodó. Možná je to tím, že si to málokdo uvaří, proto si to v menze rád dá. Vegetariánská či zdravější jídla se prodávají mnohem méně, počítáme to na desítky porcí,“ zhodnotil Sedmera.
Upozorňuje však, že oblíbenost jídel, a tak i jejich nabídka, se mezi jednotlivými menzami liší. „Menzu u Fakulty chemické navštěvuje více dívek, proto tam jdou více než jinde na odbyt lehká zeleninová jídla. Třeba plněné papriky, rajčata, cukety. Oproti tomu menzu Purkyňova navštěvují spíše kluci a tam to není o zdravé výživě ani trochu. Nejoblíbenější jsou velké porce – svíčková nebo smažené řízky. Nabídku jídel v menzách se snažíme přizpůsobit i složení a poptávce strávníků,“ popsal Sedmera. „Nejvíc táhnou oči. Studenti si často zvolí to, co si ve frontě dal ten před nimi. Řeknou si – jé to vypadá dobře, to si dám taky. Ani nechtějí vědět, co to je,“ podotkla Vintrlíková.
Zahraniční studenti sice mají jídelní lístky k dispozici na webových stránkách v anglickém jazyce, často si však jídlo volí přímo na místě. „Studenti z Erasmu si vybírají pouze očima. Je mezi námi jazyková bariéra, tak jim můžeme jídla maximálně ukázat. Sami si vyberou, co chtějí na talíři. A někdy si to seskládají velmi originálně – k rajské si objednají hranolky nebo ke špagetám s omáčkou steak. To je pro nás hodně nestandardní. Někdy nás překvapí i Slováci, kteří si k řízku naloží rýži nebo k svíčkové hranolky. Říkají ale, že je to moc dobré,“ usmála se Vintrlíková.
Reakce studentů na nabízená jídla bývají různé. Někteří studenti jídlo pochválí, jiní něco vytknou. K tomu účelu je v pizzerii Mozzarella pro studenty umístěn i sešit přání a stížností. Ne všechny návrhy se však týkají stravování. „Studenti třeba píší, že by v jídelně chtěli rádio, nebo navrhují, abychom přesadili květiny. Když můžeme, snažíme se rozumným návrhům vyjít vstříc, ale současně si uvědomujeme, že nikdy neuspokojíme všechny. I co se týká nabídky jídel. Vidím to doma, že ani čtyřčlenná rodina se nedomluví na tom, co by chtěla k obědu. Proto neočekáváme, že by se shodlo patnáct set lidí, kteří v pizzerii každý den jedí,“ řekla shovívavě Vintrlíková.