Téma

20. ledna 2017

Na elektrofakultě umí otestovat akustické vlastnosti. Třeba sluchátek

V Centru SIX mají dva speciální simulátory na měření akustických vlastností elektrozařízení | Autor: archiv Centra SIX

Že zdravotníci používají pro nácvik záchrany lidského života speciální figurínu, to ví i malé dítě. Že něco podobného mají i na FEKT VUT, ví už málokdo. Speciální panák, přesněji simulátor hlavy a torza, však není určený k tréninku první pomoci, ale k měření elektroakustických vlastností různých elektronických zařízení, sluchátky počínaje a mobily konče.

Důležitou součástí této figuríny jsou uši. Ty musí být dokonale propracované a vyrobené z vhodného materiálu, který je svou pružností co nejvíce podobný lidskému uchu. Při šíření zvuku totiž dochází ve vnějším uchu k různým odrazům a ty je potřeba simulovat co nejreálněji. „Důležité je to například u měření sluchátek, kdy záleží na tom, jak se na ucho přitlačí. Pokud by bylo umělé ucho příliš měkké, došlo by k jeho deformaci a změně objemu, do kterého sluchátko zvukovou vlnu vyzařuje, a měření by už nebylo tak přesné,“ vysvětlil Jiří Schimmel z výzkumného Centra SIX, které působí na elektrofakultě VUT.

Figurína se používá především k testům sluchátek a kompenzačních pomůcek pro neslyšící | Autor: archiv Centra SIX

V centru mají tyto figuríny rovnou dvě. Každá však umí něco jiného. Jedna má mikrofony instalované v obou uších a používá se zejména na měření akustiky prostorů, například koncertních sálů, kvality reprodukce zvuku třeba v autech a také na měření parametrů sluchátek a kompenzačních pomůcek pro sluchově postižené. U nich se zkouší, jak dobře přenáší a reprodukují zvuk. Druhá hlava má generátor, tzv. umělá ústa, která slouží například k testování mikrofonu telefonu. „Nejčastěji obě figuríny využíváme pro zkoušky sluchátek všech možných typů“ upřesnil Schimmel, „a také pro měření akustiky prostorů.“ V těchto případech se pak odborníci soustředí na pohlcování zvuku, dobu dozvuku a další parametry. Sice to není úplně standardní, ale občas použijí speciální hlavy i na měření hluku.

Během zkoušek je figurína napojená na počítač, kde se sbírají data o daném zařízení, které výzkumníci testují. Na nich pak je, aby je pomocí počítačového programu správně vyhodnotili. V Centru SIX slouží simulátory zejména pro výuku studentů, ale i pro komerční zakázky a výzkum metod prostorové reprodukce zvuku. „Pro firmy jsme zatím dělali měření akustiky sálů, vlastností sluchátek a telekomunikační jednotky,“ doplnil Schimmel.

Autor: archiv Centra SIX
Autor: archiv Centra SIX
Vstoupit do fotogalerie

(kah)

Témata

Související články:
V laboratořích BDALab analyzují nemoci mozku
Unikátní systém umí včas varovat před požárem v elektrárnách
Bolesti čelistí pomůže řešit unikátní software
Nedostatek žen v technických oborech řeší studie z Centra SIX
Elektrotechnici spolupracují s Konicou Minoltou na vývoji chytrých brýlí