Téma

7. září 2016

Elektrotechnici spolupracují s Konicou Minoltou na vývoji chytrých brýlí

Brýle by se měly objevit na trhu do konce roku | Autor: Igor Šefr

Díky firmě Konica Minolta a vědcům z Centra SIX při FEKT VUT bychom si už brzy mohli nasadit chytré brýle, které by nás uměly navigovat v budově a poskytly nám informace třeba o její historii. Nebo by servisním technikům poradily, jakou součástku vyměnit v počítači, aby správně fungoval.

Na tomto projektu začala fakulta spolupracovat s firmou Konica Minolta, která na podzim loňského roku otevřela v Brně své vývojové centrum. Drátová verze brýlí by se měla na trh dostat do konce roku, bezdrátová pak do pěti let.

Jak chytré brýle fungují

Kamera umístěná na brýlích snímá obraz, který se posílá do výpočetní jednotky, kde se provádí výpočty rozšířené reality. Výpočetní jednotka je malá krabička, kterou má uživatel umístěnou například na paži a kabelem je propojena s brýlemi. Zpracovaná informace se následně vrací zpátky do zobrazovacího displeje brýlí, kde se vše promítá. „Tato verze je zatím pro jedno oko, do budoucna se předpokládá verze pro obě oči. Brýle tak budou celkově robustnější,“ vysvětlil Jiří Hošek z elektrofakulty, který je do projektu zapojen. Momentálně je úkolem vědců z VUT navrhnout bezdrátovou technologii, která by vysoké technické požadavky zvládla.

Vědci nyní pracují na vývoji bezdrátové verze | Autor: Igor Šefr

Již v minulosti Konica Minolta vyvinula vůbec první prototyp chytrých brýlí, které se bohužel na trh nedostaly. Podařilo se to až Googlu. „Google brýle ale nejsou úplně uživatelsky příjemné. Brýle od firmy Konica Minolta budou určené už pro specifické použití. Například budou moci někoho navigovat a zobrazovat mu důležité informace,“ popsal jeden z doktorandů Kryštof Zeman. Takové brýle budou moci využít třeba technici, kdy do brýlí budou dostávat pokyny od servisního střediska, který konkrétní díl mají v zařízení vyměnit, jaký drát zapojit apod.

Spolupráce se rozšíří o další projekty

Do budoucna by měla Konica Minolta s VUT spolupracovat i v oblasti lokalizace objektů. „Týká se to také chytrých brýlí, kdy by se měla jejich funkce rozšířit právě i o lokalizaci. Ta by se dala využít například pro skladníky ve velkých halách, jako má třeba Amazon. Brýle by skladníka navigovaly k danému zboží v regálu,“ přiblížil Hošek. Do společných projektů se budou zapojovat především studenti doktorského studia, dílčí úkoly budou zpracovávat také studenti nižších ročníků v rámci svých bakalářských a diplomových prací. Plánují se také různé stáže a praxe pro studenty ve firmě.

(kah)

Témata

Související články:
Vesmírný výzkum, to jsou roky čekání
Bolesti čelistí pomůže řešit unikátní software
Unikátní systém umí včas varovat před požárem v elektrárnách
Nedostatek žen v technických oborech řeší studie z Centra SIX
Úspěch projektu ADWICE: Rakouští kolegové budou mentory Centru SIX