Tomáš Hruška absolvoval VUT v roce 1991 a hned po škole nastoupil do Strojírenského zkušebního ústavu (SZÚ), kde zůstal šestnáct let. Po vystřídání několika pozic přešel v roce 2007 na druhou stranu barikády do nadnárodní společnosti Doosan Bobcat Engineering. Po čtyřech letech ale vyhrál výběrové řízení na ředitele SZÚ a, jak sám říká, vrátil se na místo činu.
Jaký byl přechod ze státního podniku do mezinárodní firmy?
Tvrdý a velmi přínosný. Přístup k práci i možnosti jsou v nadnárodní korporaci zcela odlišné od těch v SZÚ. Myslím, že právě díky tomu, že jsem si vyzkoušel oboje, se nyní SZÚ daří. Je důležité umět se vžít do očekávání a potřeb druhé strany.
Jakou radu byste zpětně dal sám sobě coby čerstvému absolventovi VUT?
Uč se jazyky a neboj se jít do zahraničí. Často v sobě máme blok. Lidé venku jsou přitom stejní jako my, jen mluví jinou řečí.
V SZÚ jste začínal jako absolvent. Zaměstnáváte absolventy i dnes?
Samozřejmě, dokonce k nám chodí studenti na praxi. Velmi dobře to například funguje ve zkušebně tepelné techniky. Studenti u nás pracují na dohodu během studia a po škole k nám často nastoupí na plný úvazek. A stále hledáme další!
Co musí umět student, aby mohl jít na praxi do SZÚ?
Nelpíme na odborných znalostech, protože se dají doučit. U nás je důležitý aktivní přístup, chuť učit se cizí jazyky, flexibilita a otevřenost. Jsem nadšený, když někdo přijde s nápadem, co a jak by se dalo vylepšit.
Jak pokračuje spolupráce SZÚ s Laboratoří kovu a koroze Centra materiálového výzkumu Fakulty chemické VUT?
Jsme na začátku, ale myslím, že to bude fungovat. Umíme věci, které centrum neumí, a naopak. Vidím velkou příležitost skloubit obě sféry dohromady tak, aby z toho měly prospěch obě strany i český průmysl.
Spolupráce s Laboratoří je pilotním projektem spolupráce mezi vámi a VUT. Proč jste se do ní pustili?
Jsme v této oblasti průkopníci, ale věřím, že právě v propojení komerční a akademické sféry leží budoucnost českého strojírenství. Hodně záleží také na pohledu druhé strany – tedy na ochotě akademiků vyjít ven, otevřít se světu. Jsem přesvědčen, že i školy musí inovovat. Jenom učit už zkrátka nestačí.
Jaké vidíte trendy v českém strojírenství?
Jednoznačně orientaci na zahraniční klienty a také zvyšování přidané hodnoty, kterou zákazníci od firem dostanou. Firmy se snaží o inovace ve všech oblastech.
Jak inovuje SZÚ?
U nás je to hlavně o lidech, i když přiznávám, že kdybych se teď měl vrátit do zkušebny tepelné techniky a měřit se současnou technikou, budu s tím mít problém. Rozrůstá se i naše portfolio – dávno už nejsme jen „ti s ozubenými kolečky“. Testujeme sportovní vybavení, vodovodní baterie nebo třeba tepelná čerpadla. Je toho opravdu hodně.
Chystáte oslavy k příležitosti 50. výročí?
Uspořádali jsme den otevřených dveří a na podzim chystáme podobnou akci, na kterou chceme pozvat i naše klienty, partnery, konkurenci i naše zahraniční zástupce. Plánujeme mezinárodní seminář i slavnostní večer.