Nápady a objevy

3. října 2016

Na strojní fakultě umí využít energii z brzdění vozidla

Rekuperační modul je možné vidět na právě probíhajícím strojírenském veletrhu | Autor: Igor Šefr

Co s energií, která přijde nazmar při brzdění vozidel? Na Fakultě strojního inženýrství ji umí využít třeba na další rozjezd. Energie se tak zbytečně nepřeměňuje v teplo a neopotřebovávají se brzdy, ale je účelně využitá na další činnost. Uspoří se tak až čtvrtina paliva.

Vývoj rekuperačního modulu trval tři roky a věnoval se mu tým Josefa Nevrlého, který vedle experimentálního výzkumu využil také techniku matematického modelování a počítačové simulace. „Chtěli jsme přeměnit pohybovou energii, kterou jsme uspořili při brzdění těžkých užitkových vozidel s hydrostatickým pohonem, na další činnost. Námi vyvinutý modul se uplatní například v městských autobusech, kdy se energie využije na další rozjezd vozidla, nebo na zdvihání popelnic popelářskými auty, u silničních jeřábů a válců, posunovacích lokomotiv a dalších,“ vyjmenoval Josef Nevrlý. Stejným problémem se už dříve zabývaly jiné výzkumné týmy ze zahraničí, jejich pokusy však nebyly zdaleka tak úspěšné. Buď se jim nepodařilo uspořit žádné palivo, nebo se jeho spotřeba dokonce o něco málo zvýšila.

Zkoušky probíhaly na silničním válci | Autor: archiv Josefa Nevrlého
Zkoušky vědeckého týmu z VUT probíhaly v terénu na pneumatikovém válci, který je určený na finální úpravu živičných povrchů silnic. Testovalo se i na zmenšeném popelářském hydromobilu, na němž se vyvíjel systém, který umí energii zachytit a znovu využít. Modul je vyrobený ze standardně prodávaných součástí. Výjimku tvoří ventilový blok s elektronickým řízením, který musel být vyvinut na míru. „Je to kostka o hraně přibližně 25 cm, do které jsou zabudované elektricky ovládané servoventily, které v přesně stanoveném pořadí pouštějí či škrtí olej, tedy tlakovou kapalinu, která proudí v systému a umožňuje chod celého zařízení,“ vysvětlil Nevrlý.

Momentálně je modul připravený k sériové výrobě a je potřeba najít dostatečný počet zájemců, protože vývoj je finančně náročný a je rentabilní pro vozidla s častým brzděním a rozjezdem. Pohybuje se v řádech desítek až stovek tisíc korun podle toho, pro jaké vozidlo je vyvíjen a v jakém množství. Modul je v těchto dnech pro zájemce k vidění na stánku VUT na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

(kah)

Témata

Související články:
Houstone, máme projekt! Doktorandi chystají první vývoj CubeSatu na VUT
Firmy by měly platit za nápady z akademické půdy, říká zakladatel NenoVision
Absolvent VUT Aleš Hrabec boduje v Curychu se zrychleným ukládáním dat
Elektronový mikroskop jako malá laboratoř. Projekt z CEITEC vyhrál hlavní cenu Technologické agentury ČR
Alexandru Streďanskou fascinují fascie a kyselina hyaluronová