Nápady a objevy

27. dubna 2018

Na elektrofakultě se zabývají vysokorychlostním šifrováním dat. Využívají k tomu FPGA karty

K dispozici je již funkční demonstrátor. Finální výsledky výzkumu budou k dispozici za rok | Autor: archiv Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií
Rychlosti šifrování až 200 Gbit za sekundu se snaží dosáhnout vědci z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií. Pomoci jim k tomu mají programovatelné síťové karty založené na hradlových polích (FPGA). V budoucnu by díky tomu mohl být zabezpečený přenos dat výrazně rychlejší. Výzkum je zatím stále v běhu, ale první výsledky už nasvědčují, že cíl jejich bádání není rozhodně nerealistický.

Ještě než se výzkumníci z elektrofakulty pustili do navrhování prototypu, hledali šifry, které by byly vhodné pro implementaci v rámci karet FPGA. FPGA jsou programovatelná hradla, která umí urychlit výpočty, protože pracují na hardwarové vrstvě, nejde tedy o klasické softwarové řešení. „Když využijeme těchto vlastností, můžeme tak dosáhnout vysokých propustností i v rámci šifrování a aplikovat to na vysokorychlostní sítě, které běží na optických vláknech. Šifrování dat tak probíhá v reálném čase“ vysvětlil Zdeněk Martinásek z Ústavu telekomunikací Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií.

O výsledky výzkumu na fakultě projevilo zájem již několik větších institucí. V současné době na projektu, který je spolufinancován Ministerstvem vnitra ČR, spolupracují vědci z VUT s firmou Netcope Technologies. Celkem jde o tým asi patnácti lidí, jehož součástí jsou i studenti oboru Informační bezpečnost. Do roka by měl výzkumný tým dosáhnout finálních výsledků, tedy funkčního vzorku. „Během této doby bude nutná integrace dílčích subsystémů do funkčního vzorku. Následovat bude testování a bezpečnostní analýza a musí proběhnout také optimalizace hardwarových a softwarových komponent,“ doplnil Lukáš Malina z Ústavu telekomunikací. Zatím má výzkumný tým k dispozici funkční demonstrátor, který prezentoval např. na mezinárodní konferenci Santa Crypt v Praze, která se zaměřuje na kryptografii a informační bezpečnost.

(kah)

Témata

Související články:
Unikátní systém umí včas varovat před požárem v elektrárnách
Bolesti čelistí pomůže řešit unikátní software
V laboratořích BDALab analyzují nemoci mozku
Parkinsonovu nemoc pomůže odhalit i řeč nebo písmo
Porota v soutěži Neuron Prima Zoom ocenila video z VUT