Můžeme zlepšit kvalitu života celé populace, říká Ivana Márová
Zatímco se v diskusích řeší, jestli není přežitek ilustrovat savost menstruačních vložek modrou tekutinou, Ivana Márová a její tým z Fakulty chemické VUT nemají problém nejen nazvat věci pravými jmény, ale postavit na nich hned dva výzkumné projekty. V laboratořích testují, zda je možné do inkontinenčních pomůcek přidat indikátor nastupujícího onemocnění, zhoršujícího se diabetu nebo dehydratace. Pleny nebo vložky může potřebovat v určitém okamžiku svého života každý z nás, ať jde o batole, dospělou ženu nebo seniora. Proč tedy těmto pomůckám nepřidat další užitečnou funkci?
„Měl by to být varovný monitorovací systém. Pokud například diabetik uvidí na indikátoru, že je v kyselé oblasti pH, musí si dát pozor, aby měl zajištěný přísun léků. Lidé také můžou sledovat pomocí změny pH svůj pitný režim a doplnit včas tekutiny,“ otevírá téma Ivana Márová.
Na Fakultě chemické VUT vede Ústav chemie potravin a biotechnologií a v posledních měsících se soustředí spolu s firmou Fide z Brtnice na dva výzkumné projekty týkající se hygienických pomůcek. V jednom z nich se společně snaží navrhnout indikátorovou vrstvu, která by se přidala do již existujících vložek a plen a dokázala by uživatele jednoduše změnou barvy varovat například před nastupující infekcí nebo dehydratací.
"Zánět močových cest měla alespoň jednou za život většina naší populace. Kdo tím prošel, tak ví, jak těžko a dlouho se zánět léčí, protože bakterie v močovém ústrojí dlouho přetrvávají. Pro úspěšnost léčby by bylo velmi užitečné nemoc zachytit co nejdříve,“ vyzdvihuje hlavní účel výzkumu profesorka biochemie. Spolu s kolegy se snaží najít dostatečně citlivé a ideálně přírodní indikátory pH, které změnou barvy napoví, jestli se v těle člověka neděje něco špatného.
Laicky řečeno by povrch takové vložky či pleny fungoval jako lakmusový papírek. „Normální pH moči se pohybuje od 5,5 do 7. Kyselejší pH je spojené s dehydratací, což je důležité zjišťovat především u starších lidí. Také dokáže odhalit některé metabolické problémy jako diabetes nebo ketoacidotické kóma. Zásadité pH zase svědčí o bakteriální infekci,“ uvádí na příkladech vědkyně.
Odborníci hledají nejen nejlepší skladbu indikátorů pH, ale musí vybrat takové, jejichž změna barvy bude jednoznačná a patrná na první pohled. V nejlepším případě by dokonce barva této speciální vrstvy mohla nejen upozornit na zdravotní problém, ale rovnou odhalit pravděpodobného původce, doufá Ivana Márová: „Bakteriální močové infekce jsou téměř vždy způsobeny bakterií E.coli a převažující kvasinkové infekce má zase na svědomí kvasinka Candida albicans, nicméně nejde o jediné původce.“
V suchu a v pohodě i ve zralém věku
Další související výzkumný projekt by mohl pomoci zvýšit komfort a kvalitu života především seniorům, kteří musí nosit pleny. Dnešní hygienické pomůcky v sobě již mají extrémně savé látky a dokážou tak zajistit po dlouhou dobu pocit sucha. Spolu s prodloužením použitelnosti a zvýšením savosti se ale může objevit problém rozkládající se močoviny, která se mění na čpavek. A už z názvu je možné odvodit, že komplikací může být zápach.
„Pokud se ale dobře vyrobí vrstva, která je v kontaktu s kůží a současně se do absorpční vrstvy přidají přírodní látky omezující rozklad močoviny, omezí se i tvorba amoniaku, sníží se zápach a prodlouží se tak použitelnost pomůcky. Celkově se tím zvýší komfort pro seniory i jejich okolí. Tento postup je použitelný i pro další inkontinenční pomůcky a dětské pleny. Máme už dokonce funkční vzorek,“ shrnuje prozatímní snažení šéfka projektu za VUT.
Oba projekty se vzájemně doplňují a firma Fide by mohla technologie po zapsání patentu uvést na trh jako rozšíření nabídky různých produktů pro všechny věkové kategorie.
„Když uvážíme, že naše republika má deset a půl milionu obyvatel, z toho pět a půl milionu jsou ženy a v určitém období života se menstruace týká každé z nich, to už je pořádný vzorek. Ze statistik také vyplývá, že asi 3,2 milionu žen přijde za život alespoň jednou do kontaktu s nějakým druhem urogenitální infekce. Délka života se prodlužuje a populace stárne, současně se ale rodí více dětí než dříve. Naše pomůcky se mohou týkat každého období lidského života a jejich vývoj mi připadá jako zajímavá a velmi potřebná inovativní práce,“ uzavírá s nadějí Ivana Márová.