Nápady a objevy

8. září 2022

Falešný, nebo pravý podpis? Vědci z FEKT vyvíjejí software pro forenzní expertízu ručně psaného písma

Písmoznalectví stále patří k nejdůležitějším forenzním technikám pro získávání důkazů. Kriminalistický ústav proto ke spolupráci oslovil odborníky z FEKT VUT, kteří nyní vyvíjejí software pro analýzu ručně psaného písma založený na umělé inteligenci a počítačovém vidění. Napomoci by měl odhalování falešných podpisů či výhružných vzkazů. Projekt odstartoval letos, hotov by měl být v roce 2025.

V zahraničí už obdobné písmoznalecké softwary existují, kvůli české diakritice a specifickému způsobu psaní je ale kriminalisté využívat nemohou.

„Písmo se navíc časem vyvíjí a pro novější typy písma, například hůlkové, zatím techniky písmoznalectví vyvinuty nebyly. Klasickým postupem by to nebylo proveditelné, ať už z časových či finančních důvodů. Kombinací písmoznalectví a softwarové automatizace dokážeme během několika vteřin provést velmi spolehlivou analýzu, která by člověku standardně trvala i týden,“ vysvětluje vedoucí projektu Radim Burget z Ústavu telekomunikací FEKT VUT.

Tříletý projekt je rozdělen do několika etap – v té úvodní nyní vědci trénují algoritmus strojového učení, aby dokázal co nejpřesněji určit typ pera, kterým byl dokument podepsán. Využívají k tomu databázi Kriminalistického ústavu, která obsahuje několik stovek psacích tuh včetně informací o skupenství, složení či výrobci. „Speciálním zařízením jsme schopni určit spektrum dané tuhy a pomocí umělé inteligence ji spárovat s identickou tuhou v databázi. Současně zjišťujeme, jak se vlastnosti jedné tuhy mění v čase, což se uplatní u analýzy starších dokumentů,“ popisuje Burget.

Vznikající software tak dokáže potvrdit, zda bylo více dokumentů podepsáno stejnou tuhou a stejným člověkem. To se hodí třeba pro případy, kdy osoba podepsala jednu smlouvu, ale podpis dalších popírá. „Cílem je zanalyzovat, zda je tuha na zkoumaných dokumentech identická. A pokud navíc daný člověk k podpisu využije pero s unikátní náplní, důležitost takového důkazu stoupá. Stejně tak pokud policisté zajistí u vyšetřovaného v kanceláři pero, mohou jej propojit s podezřelými dokumenty. Pro soud z toho může být nepřímý důkaz o pachateli,“ vysvětluje vedoucí projektu.

V další etapě se budou výzkumníci zabývat identifikací pisatele u ručně psaného písma, která umožní analyzovat písmo měřitelnými parametry. „Vyjádření písmoznalce tak bude podloženo daty. Pokud teď totiž řekne, že dva podpisy shledává identické a obhajoba nebude souhlasit, soud důkaz vyřadí z evidence. Proto pracujeme na vývoji měřitelných parametrů, které budou vyhodnocovat druh písma, a umělá inteligence pak zhodnotí, v čem jsou si vzorky podobné nebo v čem se liší,“ dodává Burget a upozorňuje, že software musí mít dostatečnou statistickou věrohodnost, aby jej soudci přijali jako důvěryhodný zdroj informací.

Pro odborníky z FEKT VUT to není první spolupráce s pražskými kriminalisty – v předchozích letech vyvíjeli například software umožňující rozpoznání bianko šeků, které byly nejdříve podepsány a potom dotištěny finanční částkou. Cílem spolupráce je vybavit kriminalistický úřad sadou softwarových nástrojů a metodických postupů, které zefektivní a rozšíří možnosti forenzních písmoznalců.


(mar)

Témata

Související články:
Poptávka po čipech neustále roste. Na CEITEC VUT se studenti v high-tech laboratořích učí vyrábět vlastní
Na ÚSI testovali reflexní vesty. Některé nebyly ve tmě vůbec vidět
Doktorand VUT navrhl novou metodu měření vlivu kosmické radiace na elektroniku. Zda funguje, ověří příští rok družice
Vědci z VUT významně pomohli s výrobou ochranných pomůcek a nyní pracují na nových projektech
Unikátní systém umí včas varovat před požárem v elektrárnách