Nápady a objevy

9. června 2017

Anonymizační software umí sám upravovat videa. Hodí se pro policii i média

Program nabízí velkou úsporu času i odstranění zbytečné mravenčí práce | Autor: archiv Filipa Orsága

Software umožňující automaticky anonymizovat videonahrávky vyvinuli odborníci na Fakultě informačních technologií VUT. Ve videu pouze stačí označit objekt, který nemá být rozpoznatelný, a program ho v nahrávkách sám vyhledá a rozmaže. Podle Filipa Orsága, jednoho z autorů, má aplikace využití především u policie či v médiích.

Rozmazávat obličeje svědků či poznávací značky aut museli údajně policisté dosud ručně. Usnadnit práci by jim mohl anonymizační software, který vyvinuli na Fakultě informačních technologií VUT. „Představte si, že jste u policie a máte video z místa činu. Přijde za vámi někdo z tisku, že by chtěl video například do televize. To ale není možné, protože ze zákona nelze v řadě případů zveřejnit obličeje lidí či SPZ vozů. Běžná praxe je proto taková, že policista zasedne k videu a manuálně označuje všechna místa, na kterých se v nahrávce daný objekt objeví. V našem softwaru stačí objekt, který chci skrýt, jednou označit a ten je následně příslušným algoritmem ve zbytku videa vyhledán a skryt,“ popsal Filip Orság, který vývoj anonymizačního softwaru vedl.

Vývoj softwaru a výzkum algoritmů byl řešen v rámci projektu, který fakulta získala od ministerstva vnitra. „Celý projekt s názvem Nástroje a metody zpracování videa a obrazu pro boj s terorismem byl zaměřený na způsoby zpracování videa a obrazu za účelem výzkumu algoritmů pro kategorizaci, vyhledávání, porovnání biometrických údajů a jiné zpracování obrazové a video informace. Například schopnost detekovat, že má člověk zachycený na dohledové kameře zbraň. Anonymizér tak byl pouze jeden z mnoha výstupů,“ přiblížil Orság.

Výsledný software odprezentovali odborníci z fakulty i zástupcům Policie České republiky. „Dostali od nás demonstrační verzi, ve které si mohou vyzkoušet, jak se s programem pracuje. Momentálně je tedy aplikace ve fázi testování a čekáme, zda o ni bude zájem,“ uvedl Orság.

Software tak zatím není zcela dokončený a autoři ho zatím ani neplánují nabídnout na trh jako běžný komerční produkt. „Nechceme nad tím teď trávit čas a dotahovat to do detailu, pokud neuvidíme zájem ze strany možných uživatelů,“ dodal Filip Orság s tím, že prodej aplikace, podpora uživatelů či jejich zaškolení stejně přísluší spíše firmám než univerzitě.

(zep)

Témata

Související články:
Výzkumníci z VUT využili umělou inteligenci, aby uspořila energii v počítačích
Na FITu umí doostřit nekvalitní fotky i text. Potřebovali k tomu statisíce obrázků
Michal Bidlo zjednodušil metodu pro návrh celulárních automatů
Studenti chtějí změnit způsob, jakým komunikují radnice s občany
Brněnský akcelerátor opět otevírá přihlášky. V minulosti uspěli i studenti z VUT