Laureát Nobelovy ceny Claude Cohen-Tannoudji vystoupí na VUT v Brně s přednáškou Věda jako nedílná součást kultury. Přijďte se dozvědět, jak byl odhalen princip „optického pumpování“ a co nám přinesl objev „laserového chlazení atomů“. Určitě dostanete odpověď i na otázku, jaký je to pocit získat Nobelovu cenu! Na přednášku Cohena-Tannoudjiho můžete přijít 8. prosince 2016 od 9:30 do Auly prof. Braunera na Technické 12 (FEKT). K dispozici bude také simultánní tlumočení. Více informací a možnost vyhrát kameru GoPro na webu hise.honeywell.com.
Každý vědecký objev otevírá nové obzory a mění náš pohled na svět. Velké vědecké objevy jako např. zákon o zachování energie, dualita vlnových částic světla a hmoty, rozpínání vesmíru či genetický kód, mají estetickou hodnotu, např. jako velká umělecká díla. Obohacují odkaz lidstva, a proto mohou být pokládány za nedílnou součást kultury. V přednášce se nositel Nobelovy ceny za fyziku zaměří na jeden příklad takového objevu, teorii světla.
Netřeba zmiňovat, že věda také přispívá ke zlepšení životních podmínek lidstva nalezením řešení problémů produkce energie, spotřeby vody, potravin a udržení zdraví. V neposlední řadě je věda univerzálním jazykem. Vědci různých národností se mohou setkávat, mluvit spolu a porovnávat své přístupy. Tyto výměny informací se mohou stát mostem spojujícím různé kultury a představují určitou ochranu proti nesnášenlivosti a fanatismu.
Claude Cohen-Tannoudji navštíví Brno díky programu HISE (Honeywell Initiative for Science and Engineering), který je financován americkou společností Honeywell. „Naše spolupráce se společností Honeywell pomáhá studentům v přechodu mezi akademickým prostředím a profesním zaměřením,” řekl rektor brněnské techniky Petr Štěpánek. „Věříme, že když umožníme studentům učit se od nositele Nobelovy ceny a diskutovat se zaměstnanci společnosti Honeywell, povzbudíme je a inspirujeme je k tomu, aby se stali budoucími úspěšnými vědci a odborníky v oblasti vědeckého a technologického vývoje.“
(rdk)