Lidé

13. srpna 2020

Potřeboval vymalovat, ale nemohl vybrat vhodnou barvu. Vymyslel proto aplikaci, o kterou je zájem i ve světě

Student FIT VUT Dominik Vagala vyvinul aplikaci pro pomoc při malování místností | Autor: archiv Dominika Vagaly
Student Fakulty informačních technologií VUT Dominik Vagala si chtěl před třemi lety vymalovat pokoj. Nebyl si ale jistý, která barva by se mu na stěnách nejvíc líbila. Chtěl si proto pomoct moderními technologiemi, ale nenašel jedinou vhodnou aplikaci, která by na jeho telefonu fungovala a poradila ve výběru. Ačkoliv sám si nakonec musel barvu vybírat pomocí grafického editoru, zrodila se myšlenka na mobilní aplikaci. Ta je dnes dostupná na Google Play pod názvem Paint my Room a už si ji stáhlo na sedmadvacet tisíc lidí. Vývoj aplikace si Dominik Vagala zvolil za téma své bakalářské práce a celý nápad představil na letošní konferenci Excel@FIT.

Za aplikací pro chytré telefony, která funguje v reálném čase a umožňuje uživateli chodit po místnosti a zkoušet virtuálně barvit stěny, stála zkušenost autora Dominika Vagaly. „Před třemi lety jsem chtěl vymalovat, ale neuměl jsem si vybrat barvu. Přece jen není jednoduché představovat si, jaká barva by se asi nejlépe hodila k vybavení. Tehdy jsem musel použít grafický nástroj v počítači, kde jsem si na fotce pokoje zkoušel různé barvy stěn. Celý proces byl ale velmi zdlouhavý,“ popsal student FIT VUT Dominik Vagala.

Ačkoliv jeho pokoj už je dávno vymalovaný, na problém si Vagala vzpomněl při výběru tématu své bakalářské práce. „Napadlo mě, že možná i jiní lidé řeší podobný problém jako já kdysi. Tak jsem jim chtěl pomoct,“ dodal Vagala s tím, že do té doby s vývojem mobilních aplikací neměl velké zkušenosti.

Jeho aplikace Paint my Room, která je dostupná na Google Play, funguje v reálném čase. „Uživatel se proto může volně pohybovat po místnosti a sledovat barvy stěn v různých úhlech,“ popsal Dominik Vagala. Vytvořit a uvést aplikaci na trh trvalo podle něj osm měsíců. „Bylo to náročné, ale bavilo mě to. I proto doporučuji pracovat v rámci bakalářské práce na vlastním nápadu. Člověk totiž potom ty stovky hodin, co do toho investuje, nevnímá jako práci, ale jako zábavu,“ dodal Vagala.

Samozřejmě není jediný, kdo podobný nápad dostal. „Na trhu existuje více podobných aplikací. Ale ty, které pracují v reálném čase, závisí na jedné knihovně, kterou podporuje pouze asi 20 % Android zařízení. Drtivé většině lidé proto taková aplikace nejde vůbec spustit,“ vysvětlil Vagala. Obecně pak podle něj v konkurenčních aplikacích obvykle nebylo dotažené uživatelské rozhraní a způsob výběru barvy, který zakryl samotnou barvenou stěnu.

Aplikace Paint my Room umožňuje snadno měnit barvy stěn v reálném časen | Autor: archiv Dominika Vagaly

Jeho aplikaci si stáhlo dvacet sedm tisíc lidí z celého světa. A to i přesto, že ji nijak nepropagoval a do marketingu nedal ani korunu. I kvůli zájmu má v plánu Paint my Room dále rozvíjet. „Chci aplikaci vytvořit i pro iOS zařízení a přidat nové funkcionality. Následně bych rád oslovil firmy, které se zabývají prodejem barev, zda nemají zájem o spolupráci. Jedna firma už mě dokonce sama takto kontaktovala,“ přiblížil plány do budoucna Dominik Vagala.

Svůj projekt také nedávno představil na konferenci Excel@FIT. „Účast mi nabídl vedoucí mé bakalářské práce profesor Adam Herout, za což jsem mu velmi vděčný, protože by mě to samotného nenapadlo. Ale byla to skvělá zkušenost,“ uzavřel student FIT VUT.

(zeh)

Témata

Související články:
Sensorie chce udělat z pěstování zeleniny doma normu. Nabízí chytrá řešení pro celoroční sklizeň
Michal Bidlo zjednodušil metodu pro návrh celulárních automatů
Studentka z FIT VUT chce usnadnit život řidičům. Vymyslela, jak najít parkování pomocí radaru
Doktorandi z techniky zkoumají chování oběhové soustavy. Pomáhají jim i neuronové sítě
Letní škola IT pro dívky letos neodmítne ani chlapce