Nápady a objevy

21. září 2018

Vymysleli šperk zachycující konstelace planet. Spojujeme nejnovější technologie s tradičním řemeslem, říkají zakladatelé Helioring

Pro unikátní prstýnky si nechali zakladatelé Helioring vyrobit i speciální krabičky | Autor: archiv Helioring
Zachytit přesné postavení planet v den narození, svatby či jiné významné události a přenést ho na šperky. Tak by se dal ve zkratce popsat nápad absolventů Fakulty strojního inženýrství VUT Ondřeje Baslera a Romana Kozáka. To, co se původně zdálo jako projekt na měsíc, byla nakonec práce na dva roky. Zcela unikátní šperky, při jejichž tvorbě se využívají složité Keplerovy rovnice i ruční práce zlatníků, už vlastní na tři desítky lidí v Česku i zahraničí a autoři chystají kromě nových řad například i prodejny v Praze a Brně.

Cestami za přítelkyní trávil absolvent Ústavu konstruování FSI VUT Ondřej Basler dlouhé hodiny. „Jezdil jsem za ní vlakem asi pět hodin. Po cestě jsem pořád něco vymýšlel. Chtěl jsem naši lásku zaznamenat originálním způsobem. A při skicování mě jednou napadlo využití postavení planet jako způsob zachycení důležitého data. Hned jsem volal Romanovi a pustili jsme se do toho. Dneska už to poeticky popisuju jako nápad, jak zastavit vesmír pro jedinou ženu,“ popsal prvotní myšlenku jeden ze zakladatelů a designér Helioring Ondřej Basler s tím, že své přítelkyni ale o nápadu dlouho neřekl. „Chtěl jsem, aby to pro ni bylo překvapení. Takže jsme na šperku s Romanem pracovali tajně po večerech a o víkendech. Předpokládali jsme, že do měsíce bude prstýnek hotový,“ dodal Basler.

Zakladatelé Helioring Ondřej Basler a Roman Kozák | Autor: archiv Helioring
Z původního měsíce byly nakonec dva roky. „Představovali jsme si, že si pořídíme vlastní CNC stroj, budeme postavení planet vyznačovat do nerezových kroužků a produkt budeme prodávat masově,“ popsal původní vizi Basler. Postupně ale autoři zjistili, že vyrobit produkt podle představ, je mnohem náročnější. „Do té doby jsme se věnovali především webům, různým aplikacím a všechny věci vznikaly virtuálně. Tohle byla první fyzická věc a neodhadli jsme, kolik překážek budeme muset překonat,“ dodal druhý ze spoluzakladatelů Roman Kozák.

Oba se shodují, že kdyby na začátku věděli, kolik úsilí za minimalistickými šperky ve finále bude, váhali by mnohem víc, zda se do nápadu pustit. „Hodně nám pomohla počáteční naivita. Na druhou stranu ale víme, že právě vývoj byla ta nejzábavnější část. Přicházet na to, jak to vlastně udělat. Radit se zlatníky i s lidmi v našem okolí. Když navíc nyní přijde od zákazníků pochvala, tak je to fajn pocit. Je to ta nejlepší odměna,“ podotkl Basler.

Jednou ze zásadních věcí, která zabrala tvůrcům hodně času, byl algoritmus pro výpočet postavení planet. „Počítáme postavení planet v určité datum pomocí Keplerových rovnic, které popisují pohyb planet v gravitačním poli Slunce. Algoritmus je navíc rozšířený o korekce, které zaručují, že se planety nebudou překrývat,“ popsal Roman Kozák, který je zodpovědný právě za technickou část vývoje. Jaká konstelace připadá na konkrétní datum si mohou zákazníci nechat spočítat přímo na webových stránkách Helioringu. „Na webových stránkách počítáme konstelace od roku 1800 do roku 2100. Jsme ale schopni zjistit postavení jednotlivých planet už 3000 let před našim letopočtem a také v roce 3000 našeho letopočtu,“ upozornil Kozák. V budoucnu by pak měla přibýt i mobilní aplikace, která po přiložení prstýnku k telefonu zobrazí podrobné informace o konstelaci a jednotlivých planetách.

Nejčastěji lidé prstýnky pořizují ke svatbě, narození dítěte či narozeninám | Autor: archiv Helioring
Postavení všech osmi planet je zaneseno po obvodu prstenu. Více než půl roku ale trvalo vymyslet, jak přesně přenést konstelaci planet na vyklenutý kov. „Docela dlouho nám trvalo, než jsme vytvořili skript, který by dokázal něco takového vymodelovat. Na první pohled to vypadá, že je to jen jednoduchý prstýnek s dírkami. My se na to ale díváme jako strojaři. Ještě před deseti lety by nikdo takový prstýnek neuměl vytvořit. Planety jsou na něm v přesném úhlu a výšce. Je proto potřeba prstýnek odlít, manuálně dodělat geometrii, v pětiosé fréze naznačit důlky a následně zlatník ručně prstýnek dodělává a osází. Dokázali jsme tak spojit ty nejnovější technologie s tradičním řemeslem,“ uvedl Basler.

To, že nápad do velké míry předurčuje design, považují za výhodu. „Je dobré, když má design nějaké mantinely, ve kterých se musí držet. Díky tomu dosáhneme lepších výsledků, než kdybychom mohli úplně cokoliv. Nápadů, kam koncept posunout, máme stále plno. Zvažujeme doplnit dírky o drážky, také bychom chtěli rozšířit nabídku o přívěsky, náramky či náušnice,“ uzavřel Ondřej Basler s tím, že kromě změn v designu plánují nově i prodejní místa, kde by si lidé mohli prstýnky vyzkoušet, či expanzi do zahraničí.

(zep)

Témata

Související články:
Charlota Blunárová: Nejvíce mi dala práce na volné noze. Díky ní jsem se naučila sebedisciplině
Startup ALIS Tech vyvinul lokalizační systém, který zvyšuje bezpečnost pracovníků v továrnách
Od cyklistiky po Lamborghini: Firma absolventa VUT zásobuje světové automobilky lankovými systémy
Staré stroje mají úplně jinou duši, říká Tomáš Flimel
Na trhu mu chybělo oblečení pro vysoké, a tak začal Radek Pilař šít vlastní