Brno se sice nemůže svou velikostí srovnávat s jinými evropskými metropolemi, ale kdybyste ho umístili na mapu světové mikroskopie, zjistíte, že snese srovnání s přitažlivostí příslovečné Mekky. Brno je totiž velmocí elektronové mikroskopie a významnou roli v tomto oboru hraje také vědecké centrum CEITEC. Brněnské Dny elektronové mikroskopie jsou pro CEITEC příležitostí otevřít dveře veřejnosti a zapojit se do programu přednáškami, exkurzemi i ukázkami nejmodernějších technologií, které se v centru využívají pro studium materiálů i živých buněk až na úroveň nanometrů.
Brno se za posledních sto let stalo centrem elektronové mikroskopie. Dnes je v regionu soustředěna přibližně jedna třetina světové produkce elektronových mikroskopů a zdejší vědci a inženýři patří k absolutní špičce v oboru. Kromě průmyslových gigantů, jako jsou Thermo Fisher Scientific nebo TESCAN, zde působí i řada vědeckých institucí, mezi nimiž vyniká i CEITEC.
CEITEC poskytuje jedinečné zázemí pro pokročilý výzkum v oblasti elektronové mikroskopie. Ve svých laboratořích disponuje nejmodernějšími přístroji, které umožňují studovat struktury s rozlišením až na úroveň jednotlivých atomů. Zároveň se zde vědci věnují metodologickým inovacím, které posouvají možnosti zobrazování ještě dále.
S pomocí elektronových mikroskopů vědci a vědkyně na CEITEC řeší záhady buněčného stresu, odhalují, jak viry pronikají do buněk, nebo pomáhají vyřešit rezistenci na antibiotika. Mikroskopy také umožňují zobrazit strukturu materiálů až na úroveň atomů, zjistit či upravit jejich chemické složení, nebo do nich také pomocí elektronové litografie „vyrýt“ vzory – technika, která se používá k výrobě nejmodernějších čipů.
CEITEC spolupracuje s průmyslovými partnery i akademickými institucemi z celého světa. Díky špičkové infrastruktuře a expertům v oblasti zobrazovacích technologií je důležitým partnerem pro materiálový výzkum, nanotechnologie i biomedicínu. Například v oblasti nových nanomateriálů se zde vyvíjejí revoluční přístupy k diagnostice a léčbě onemocnění. Významné je také zapojení CEITEC do výzkumu v oblasti polovodičů a jeho aktivita v plánovaném národním centru pro polovodiče a čipy, jehož činnost bude letos zahájena.
Během Dnů elektronové mikroskopie se široká veřejnost může seznámit s tím, jak mikroskopie ovlivňuje vědecký pokrok. Výrobci elektronových mikroskopů a vědecké instituce lákají v jednom týdnu malé i velké zájemce do svých prostor, kde pro ně mají přichystaný program popularizující inovace a objevy z mikrosvěta.
CEITEC jako každý rok nabízí exkurze do laboratorních prostor, kde budou odborníci demonstrovat praktické využití elektronové mikroskopie ve výzkumu. Návštěvníci si budou moci poslechnout přednášky o aktuálních trendech v oboru a diskutovat s výzkumníky, kteří se podílejí na nejnovějších vědeckých objevech, nebo si rozšířit poznání o zákonech fyziky či se podívat, jak světlo interaguje s hmotou.
Právě obě vědecká centra umožní lidem během Dnů elektronové mikroskopie nahlédnout do světa mikroskopických „padouchů“ i "hrdinů". A přestože snímky z elektronového mikroskopu jsou původně černobílé, mikroskopický svět hrdinů a padouchů tak jednoduchý není. Padouchy tak mohou být například patogeny, které způsobují nemoci, a hrdiny zase prospěšné mikroorganismy či nové biomateriály s léčebným potenciálem, ale třeba fyzikální pokusy na CEITEC VUT vám představí elektrony v obou rolích.
S rostoucími požadavky na detailní analýzu materiálů i živých buněk se CEITEC neustále rozvíjí a rozšiřuje své možnosti. Další vývoj bude pravděpodobně směřovat k větší automatizaci a kombinaci elektronové mikroskopie s umělou inteligencí, což otevře další možnosti pro rychlejší a přesnější analýzy. Brno si tak i nadále udrží svůj status světového centra elektronové mikroskopie a CEITEC bude hrát klíčovou roli v jeho dalším směřování.