Nápady a objevy

2. dubna 2025

Modulární svítidlo se skládá jako lego a přizpůsobuje se prostoru – originální návrh z FaVU uspěl v soutěži 8 z VUT

Závěsnému svítidlu, které vytvořil Andrej Ilič, dominuje sklo. | Autor: Archiv Andreje Illiče
Závěsnému svítidlu dominuje skleněná trubice s inovativním LED svítícím vláknem vytvářející netradiční optický efekt. Svítidlo, které ve své bakalářské práci navrhl Andrej Ilič z FaVU, je navíc navrženo jako modulární systém složený z jednotlivých trubic – architekt tak v prostoru může pracovat s jedním kusem nebo i s dvaceti. Za svou práci získal Ilič třetí místo ve studentské soutěži 8 z VUT.

Unikátnost dekorativního svítidla spočívá ve spojení několika inovativních technologií – LED svítícího vlákna o tloušťce několika milimetrů navinutého na borosilikátových trubicích, které svítí do všech směrů, a modulárního přístupu k instalaci světla. „Jde o dvě trubice zasunuté v sobě, tvořící jeden kus, který může stát samostatně, nebo jich lze propojit i 20. Je to ideální designové osvětlení do větších prostor – institucí či hotelových lobby – kde architekti někdy hledají jednotící prvek,“ vysvětluje Ilič.

Lom světla vytváří opticky iluzorní efekt, jako by bylo LED vlákno v trubici několikrát. | Autor: Andrej Ilič
Právě sklu a světelným vlastnostem LED vlákna, které se na rozdíl od LED pásku příliš nevyužívá, se oceněný student designu zabývá už několik let. „Bužírka je v trubici sice navinuta jen jednou, ale díky tomu, že pracuji s lomem světla, vytváří opticky iluzorní efekt, jako by tam byla několikrát,“ popisuje.

Při návrhu se Ilič, zaměřoval na to, jak se svítidlo dokáže přizpůsobit interiéru. Jeho modulární osvětlení tak může vést napříč několika otevřenými místnostmi. Při návrhu svítidla se inspiroval v tradici českého sklářství, které má v zahraničí dobrou pověst. Oslovila jej také estetika velkých českých skláren, jako je Lasvit nebo Bomma.

„Inspiruji se dlouhodobými přístupy k osvětlení v domácnostech, ale snažím se věci navrhovat podle sebe. Vše vychází z možností, které teď se sklem máme. Dříve nebylo možné pracovat se sklem ve formě velkých trubic, natož je za tepla ohýbat. Takové procesy vyžadují velké sklářské soustruhy. Z tohoto pohledu je můj design světla inovativní, protože propojuje soudobé sklářské postupy a nové technologie netradičním způsobem,“ podotýká.

Před studiem produktového designu absolvoval Ilič také inženýrský obor informatiky na Mendelově univerzitě. Obory jsou si podle nějpodobné. „Zabývají se vyráběním věcí okolo nás. Jejich podstatou jsou systematičnost, inovace a tvorba přidané hodnoty. Produktový designér se podobně jako IT specialista snaží vyřešit požadavek zákazníka. Jenom jsem z virtuálního světa přešel do toho fyzického, materiálního,“ porovnává.

Andrej Ilič získal za svou práci třetí místo ve studentské soutěži 8 z VUT. | Autor: Václav Koníček
Výhodu Ateliéru produktového designu spatřuje Ilič v zasazení designu do širšího architektonického kontextu. „Líbí se mi, že obor učí studenty zamýšlet se nad světem kolem nich a poznávat ho z pohledu, který je netradiční, a přitom naprosto samozřejmý. Některé věci si běžně vůbec neuvědomujeme – třeba jak pracovat se světlem v interiéru, aby bylo příjemné. Když něco navrhujeme, nesoustředíme se jen na konkrétní předmět, ale nahlížíme na něj komplexně z různých úhlů pohledu,“ vysvětluje.

Za umístění v soutěži bakalářských prací vděčí Ilič také zkušenostem s prezentováním. „Každý semestr na FaVU obhajujeme klauzurní práce či menší výstupy. Máme tak dobrou praxi v komunikaci své práce, což mi pomáhá nejen v soutěžích, ale i obecně v profesním životě,“ uzavírá. Není to jeho první úspěch – v roce 2023 vytvořil spolu s Pavlínou Štěpařovou křišťálové svítidlo SINUSOIDA vystavované ve výběru New Generation na Czech Design Weeku.

Vítězové 8 z VUT, zleva: student strojařiny Tomáš Janoušek (stříbrný), studentka informatiky a celková vítězka soutěže Sára Jobranová a student designu Andrej Ilič. | Autor: Václav Koníček

(mar)
Svítidlo je ideální do větších prostor. | Autor: Andrej Ilič
Trubice zasunuté v sobě tvoří jeden kus, který může stát samostatně, nebo jich lze propojit více. | Autor: Andrej Ilič
Lom světla vytváří opticky iluzorní efekt, jako by bylo LED vlákno v trubici několikrát. | Autor: Andrej Ilič
Andrej Ilič získal za svou práci třetí místo ve studentské soutěži 8 z VUT. | Autor: Václav Koníček
Andrej Ilič získal za svou práci třetí místo ve studentské soutěži 8 z VUT. | Autor: Václav Koníček
Vstoupit do fotogalerie

Témata

Související články:
Design.s zahajuje druhý ročník a spouští přihlášky
Platforma z FaVU umožní tvorbu rozsáhlé hudební knihovny i osobnější sdílení a objevování nové hudby
Výstava Loučení je intimní zpovědí o odchodu člověka
Je to dobrý pocit, sednout si na vlastní lavičku, říká autor šlapanického mobiliáře
Pulicarova cena: Za knížku, kterou napsal, graficky upravil a vydal, i když sám jiné nečte