Zápisník

19. listopadu 2015
Ladislav Pařízek

Studium při cestování

Minule jsme slíbili povídání o cestování při studiu, takže jak začít?

L: Začal bych tím, co teď dělám. Jsem v Německu, konkrétně v Düsseldorfu na stáži ve firmě VDZ (Vereins Deutscher Zementwerke).

Úvodem je dobré říct, že existuje několik možností, jak vycestovat do zahraničí za studiem. Tou nejznámějším je program ERASMUS+. Díky tomuto programu můžete semestr nebo celý rok studovat v zahraničí, či měřit data v rámci svojí závěrečné práce na zahraniční univerzitě. Další možností jsou pak právě pracovní stáže ve firmách. Například firma VDZ se zabývá výzkumem pro německé cementárny a betonárny.

L: Právě zaměření firmy na oblast stavební chemie, kterou jsem si přál rozšířit, a to, že se jedná o německy mluvící zemi, byly hlavní důvody, proč jsem se rozhodl pro tuto stáž.

A: A co tam tedy děláš?

L: Pracuji na projektu P2015/0302

A: To mi toho řeklo.

L: Zjednodušeně má projekt za cíl vypálit několik slínků (hlavní složka cementu), které se budou lišit teplotou výpalu. Následně pak stanovit fázové složení a mechanické vlastnosti. Mým úkolem je především vypálené slínky analyzovat. Už teď mohu říci, že jsem se naučil měřit na rentgenovém difraktometru, k čemuž bych se u nás nedostal. Navíc si člověk pobytem v zahraničí rozšíří obzory.

A: Třeba o bezpečnosti práce? ;-)

L: Třeba bezpečnost. Trošku to tu hrotí.

A: Jako že musíš nosit laboratorní plášť a brýle?

L: To i u nás. Jen tady k tomu musím mít i bezpečnostní boty. Když jdu z laboratoře 10 metrů na záchod, tak potkám tři hasicí přístroje, jednu hasicí deku a požární alarm. Anebo třeba všudypřítomné bezpečnostní cedulky, co je povoleno a zakázáno. Třeba i takovou, že se máš na schodech chytnout zábradlí.

A: Ta by se mi taky občas hodila. A nekoukej na cedulky, ale radši na přístroj nebo třeba z okna.

L: Pravda. Z okna mám nádherný výhled, mnohem lepší než v Brně.

Výhled z okna | Autor: Ladislav Pařízek

L: No a o víkendech cestuji po okolních městech. Za ten měsíc a půl jsem navštívil už Duisburg, Bochum, Essen, Brémy, Münster, Hamburk, Hattingen, Rattingen, Oberhausen, Engelskirchen, Bergisch-Gladbach, Mettman, Mülheim, Alte Dombach, Kaiserwerth...

A: To už by mohlo stačit.

L: No ještě Düsseldorf.

A: Ty tam snad skoro nepracuješ. Jak jsi to všechno stihnul?

L: Pracuji jak drak. Ale o víkendu se toho dá stihnout dost. Ve městech se podívám na chvíli do centra. Většina jich má svoji katedrálu a historickou radnici, bohužel nic moc víc. Přeci jenom to tu bylo dost poničeno. A pak jezdím po industriálních muzeích. Už jsem byl v bývalých hutích, dolech, muzeích plavby, v koksovně, první textilní továrně v Evropě, historické vodárně nebo třeba v ponorce.

A: Takže tvoje stáž není ani tak o cestování při studiu, ale o studiu při cestování. :-)

L: To říkáš ty.

A: Inu... Ukončila bych to tím, že až budu velká, taky pojedu na chvíli někam ven studovat.

Hutě Hattingen, vodárenská věž Mülheim, socha Rolanda Brémy, dóm Münster a muzeum v ponorce U-434 | Autor: Ladislav Pařízek

Ladislav Pařízek
Zápisník dvou bláznů
Jsme studenti Fakulty chemické, co si myslí, že studium není jenom o přednáškách a cvičení. Chceme ukázat, co vše se dá při studiu zažít. Ať už se bude jednat o akce studentských organizací, pobyt v zahraničí nebo třeba sport. No a proč zrovna dva blázni? Inu, jsme dva (Laďa a Aneta) a neznalé okolí si o nás občas myslí, že jsme tak trošku… jiní.