Zápisník

26. července 2016
Radana Koudelová

Jaký byl rok ZVUT.cz?

Bylo to trochu hektické, ale zase ne tak hektické, aby se Rok ZVUTu přiblížil roku ďábla.

Květen 2015: Chvilku trvalo, než se podařilo redakční systém naplnit dostatečným množstvím textů, aby se mohl celý web na jaře oficiálně spustit. Po tradičním prázdninovém útlumu se ale na podzim začaly objevovat nové a nové články a studenti i zaměstnanci brněnské techniky si s novým semestrem začali postupně zvykat na další zdroj informací z VUT.

A vzápětí se ukázalo, že témat je opravdu dost. Osm fakult, vysokoškolské ústavy, vědecko-výzkumná centra, rektorát, archiv, knihovny, institut celoživotního vzdělávání, nakladatelství, koleje, menzy atd. Tohle všechno tvoří VUT – největší technickou univerzitu v republice. Ano, ač tomu Pražáci asi neuvěří, počtem studentů překonává brněnská technika i ČVUT.

Ale zpět ke ZVUT.cz. Loni na podzim došlo ke změně v redakci. A kdo pro Vás vlastně píše všechny ty články? Podobně jako je genderově nevyrovnané VUT (samý muž), je genderově nevyrovnaná i naše redakce (samá žena). Takže dvojitá negace vlastně dává klad a vše je v pořádku.

Mým úkolem je hledat náměty na zajímavá témata, která by se měla na ZVUT.cz objevit. Z čehož plyne malé self-promo: Máte-li tip na zajímavý výzkum, objev, příběh, úspěch, závěrečnou práci, studenta, akademika či cokoliv jiného, pište na kolcavova@ro.vutbr.cz. Děkuji. Self-promo ukončeno.

Články pak píše Kateřina Hrozná (která ale vůbec není tak hrozná) a Zuzana Pospíšilová. První jmenovaná pracuje na Odboru marketingu a vnějších vztahů VUT a druhá je externí spolupracovnice, jejíž články jste mohli číst například na webu ČT24 nebo v Deníku.

A že se to dá číst, dokládá i druhé místo v soutěži Zlatý středník, kde ZVUT.cz uspěl v kategorii webů. Předběhl nás jenom web Lovci zážitků agentury Czech Tourism. Odborná porota složená z markeťáků a PR pracovníků hodnotila jako největší klad obsahovou a jazykovou stránku webu nebo snadnou orientaci z pohledu uživatelů.

Ovšem začíná tu být cítit samochvála, takže teď nějaká negativa. Nevyužitý potenciál vidím v rubrice Zápisník, která funguje jako platforma pro zájemce z řad studentů i pracovníků VUT, kteří by chtěli psát blog. O svém studiu, výzkumu či každodenním životě s brněnskou technikou. Mezi aktuálně nejčtenější blogery patří rektor univerzity Petr Štěpánek a taky student FEKTu Václav Havlíček.

Bohužel se ukázalo, že sehnat „psavce“ není na technické škole tak snadné jako na té humanitní. Ale já přesto doufám, že se ještě někdo osmělí. Ostatně schémata větných konstrukcí v češtině jsou někdy dost podobná technickým výkresům, takže čeština si v jistém ohledu nezadá s matematikou. No a z toho lze dedukcí odvodit, že se brzy určitě najde nějaký technik s láskou k jazyku, který by chtěl začít psát svůj Zápisník z VUT. A asi tuší, na jakou mailovou adresu má napsat… Díky. Self-promo ukončeno.

Radana Koudelová
tisková mluvčí a editorka webu ZVUT
Moje práce jsou informace. Pracuji jako tisková mluvčí VUT, k čemuž patří nejen pozice šéfredaktorky univerzitního časopisu Události, ale také editování webu aktualit z VUT, tedy ZVUT.cz. Ve volném čase působím ve Společnosti bratří Čapků a snažím se pochopit, jak je to s tou Schrödingerovou kočkou.