Téma

20. dubna 2020

Útulny z FAST se probojovaly do finále mezinárodní stavební soutěže

Útulna z plastového odpadu zaujala i odbornou porotu v soutěži The Trail by VINCI Construction | Autor: archiv Plastic Crystal
Tým Plastic Crystal z Fakulty stavební VUT, který už v minulosti navrhl útulny z plastových odpadů, se probojoval do finále The Trail by VINCI Construction. Uspěl tak v mezinárodní studentské kreativní soutěži, do jejíhož druhého ročníku se zapojilo více než dva tisíce studentů ze 78 zemí a 533 vysokých škol a univerzit. Českou republiku tak bude reprezentovat čtveřice studentů VUT: Marco Aulisa, Vlada Kozhevnikova, Štěpán Macek a Ondřej Venclík.

„O této soutěži jsme slyšeli již v prvním ročníku, ale nikdy by nás nenapadlo, že bychom se mohli přihlásit a ještě k tomu uspět v regionálním kole s postupem do mezinárodního finále. V té době byl samozřejmě projekt Plastic Crystal ještě v kolébce. Motivovali nás naši pedagogové, když v projektu viděli potenciál a doporučili nám, ať ho do této soutěže přihlásíme. Zároveň se nám libí, jakým způsobem je soutěž prezentována a co nabízí jejím účastníkům, například spolupráci a vývoj nových materiálů, to je pro nás hodně zajímavé,“ přiblížil motivaci týmu jeho člen Marco Aulisa.

Regionální česko-slovenské kolo se mimořádně uskutečnilo formou videokonference | Autor: archiv Plastic Crystal
Pořadatelem regionálního česko-slovenského kola je společnost SMP CZ. Oborná porota složená z interních a externích odborníků vybírala letos tři finalisty ze stovky přihlášených projektů. Podle Ivany Hlochové z SMP CZ kromě Plastic Crystal zaujaly i týmy PragueIdea a Czechnology z ČVUT. „Měli jsme obrovskou radost, že jsme se ocitli mezi finalisty. Regionální kolo se mělo konat v Praze začátkem dubna. Vzhledem k nynější situaci pandemie jsme ale byli nuceni soutěž prezentovat online videohovorem před ostatními finalisty a odbornou porotou, z čehož jsme byli tak trochu smutní, že projekt neprodáme tak, jak jsme si představovali,“ uvedl Štěpán Macek. Tým se proto rozhodl transformovat svoji online prezentaci na talkshow. „Samotná prezentace spočívala v rychlém objasnění projektu a krátkém videu, do kterého jsme měli za úkol vměstnat podstatu. To se nám z odborné stránky zdálo příliš komplikované a nudné. Tak jsme to vzali trochu s nadsázkou,“ směje se Ondřej Venclík. Jak uvádí shodně celý tým, regionální konkurence byla na vysoké úrovni a mezi rovnocennými soupeři rozhodovaly téměř detaily. Současně pro ně byl výzvou i samotný online přenos, respektive nastavení všech technických podmínek a zázemí pro bezproblémové online vysílání.

Celosvětové finále soutěže se uskuteční 28. a 29. května v Paříži, ovšem vzhledem k současné pandemii bude probíhat formou televizního přenosu. Tým Plastic Crystal se tak teď nachází v přípravné fázi za podpory kouče ze společnosti SMP CZ a dalšího odborníka ze skupiny VINCI. „Finále přes televizní přenos nás docela mrzí. Jestli jsme ale uplynulé regionální kolo brali s nadsázkou, tak mezinárodní finále bereme mnohem vážněji. Od koučů dostáváme pravidelný feedback a snažíme se naši prezentaci ještě více vylepšit a propracovat,“ shrnuje aktuální přípravy Aulis.
V květnu studenti FAST představí svůj projekt v celosvětovém finále, i když jen prostřednictvím televizního přenosu | Autor: archiv Plastic Crystal
Mezinárodní výzva The Trail by VINCI Construction je určena studentkám a studentům v zemích, kde tato skupina působí. Ti mohou přinášet své inovace v oblasti staveb, metod výstavby budoucnosti, trvalé výstavby a udržitelnosti či v tématu města na povrchu a pod ním. Vítězný tým mezinárodního kola navštíví vybranou stavbu skupiny VINCI Construction ve světě a zároveň získá podporu týmu inkubátoru Leonard skupiny VINCI Leonard.

Útulna Plastic Crystal je stavba k odpočinku v přírodě, která se skládá z dřevěného základu pokrytého plastovými deskami z recyklovaného odpadu. V letošním roce se měly stavět první útulny pro veřejnost. Současná situace kvůli pandemii však pozastavila jak výstavbu, tak vývoj plastových desek. Tým ale nyní pracuje na dalších návrzích z plastového odpadu. Současně však stále zaznamenává pozitivní ohlasy z řad veřejnosti, kdy se ozývají lidé a chtějí útulnu na svůj pozemek. Jednak kvůli jednoduché výstavbě, ale hlavně proto, že si uvědomují přidanou hodnotu recyklovaného odpadu.

(kam)

Témata

Související články:
Meditace? Kdepak, s Dalajlámou tvrdě pracujeme, říká doktorand Jiří Sázel
Geolog z VUT učil tibetské děti vyrábět cihly
Za originální řešení lávky přes Labe získal student VUT i cenu rektora
Doktorand z FAST VUT zkoumá trhliny v betonu a oceli. Za výzkum získal cenu Brno PhD Talent
Německý odborník na obnovu historických budov převzal zlatou medaili od VUT