Téma

15. března 2016

Studenti navrhovali výrobní linku i hydraulický jeřáb

Úkolem soutěžících v kategorii Team Design bylo sestrojit z dostupných pomůcek jednoduchý hydraulický jeřáb | Autor: Igor Šefr

Více než osm desítek přihlášených týmů, čtyři fakultní kola a jedno finálové. Pot, dřina, hodiny přemýšlení a tvoření. Tak vypadal letošní EBEC, jehož cílem je ukázat, jak si dokážou studenti technických oborů poradit se složitým zadáním reálných úkolů během pouhých několika hodin. V kategorii Case Study letos bodoval tým BIT of BUT, v kategorii Team Design na první příčku vystoupal Tým 42.

Vítězové se museli k cíli probojovat opravdu silnou konkurencí. Z více než osmdesáti přihlášených týmů vybrala porota čtyřicet pět, které poměřily své síly a vědomosti ve fakultních kolech. Šestnáct nejúspěšnějších pak postoupilo do finále. „Některá zadání v kategorii Team Design sami testujeme za podobných podmínek, abychom věděli, co studenty čeká. S některými úkoly jsme měli docela problém, ale soutěžící si s nimi poradili opravdu dobře,“ podotkl Samuel Leško, jeden z organizátorů.

Porota mohla soutěžícím pokládat doplňující dotazy | Autor: Igor Šefr

Ve finále se týmy v kategorii Case Study zabývaly návrhem výrobní linky pro firmu Procter&Gamble a své řešení prezentovaly porotě v angličtině. Nebyl to však vůbec lehký úkol. Svůj projekt totiž museli studenti podložit různými analýzami a výpočty, ale také třeba rozpočtem a prognózou do budoucna. Jejich prezentace tak byly plné grafů, schémat a tabulek. Na závěr navíc soutěžící čelili velmi podrobným a odborným dotazům porotců. Ty nejvíce zaujalo řešení týmu BIT of BUT (Alena Obluková, Tomáš Blaha, Jiří Kulda, Jiří Semmler), který si odnesl první cenu. „Je to jedna z mála příležitostí během studia, kdy se můžeme zdokonalit v týmové práci a v prezentačních dovednostech,“ popsala své dojmy členka vítězné skupiny Alena Obluková.

V druhé kategorii bylo úkolem soutěžících zkonstruovat hydraulické rameno, které dokáže postavit z plechovek pyramidu. Vybavení, které dostali k dispozici, vypadalo spíše jako nářadí z truhlářské dílny – dřevo, vrtačka, šroubovák, hřebíky a další podobné náčiní. Za chvíli se tak ze všech koutů chodby Fakulty podnikatelské, kde se finále konalo, začalo ozývat vrtání, řezání a bouchání. Po pár hodinách už ale byly k vidění základní konstrukce jednoduchých jeřábů, u nichž musely týmy složitá hydraulická zařízení nahradit obyčejnou lékařskou stříkačkou a vodou. Svůj výtvor pak prezentovaly porotě, jíž se nejvíce líbilo zařízení, které sestavil Tým 42 ve složení Jaroslav List, Jan Fabig, David Hruboš a Miroslav Rebej. Jejich cesta k vítězství však těsně před koncem nevypadala zrovna nadějně. „Část konstrukce jsme dodělávali až na poslední chvíli. Nakonec jsme to stihli a při prezentaci fungovalo vše, jak mělo,“ okomentoval průběh Jan Fabig.

Výběr pomůcek k sestrojení jeřábu byl omezený | Autor: Igor Šefr

Finálem na Fakultě podnikatelské však EBEC pro týmy z VUT nekončí. Vítězové totiž postupují do mezinárodního kola, které se letos bude konat v Brně, a potkají se zde s konkurencí nejen z Česka, ale i Slovenska a Maďarska. Absolutní finále se pak uskuteční v Bělehradě. EBEC (European BEST Engineering Competion) je největší inženýrská soutěž pro vysokoškoláky v Evropě, jejímž organizátorem je studentská organizace BEST. Ročně se jí zúčastní až pět tisíc studentů z 83 univerzit.

Vstoupit do fotogalerie

(tuš)

Tématastudenti studentská soutěž ocenění

Související články:
Cenu Bohuslava Fuchse získal parkovací dům v Novém Lískovci
Dvojice architektů z VUT zvítězila v prestižní studentské soutěži. Pavilon navrhli za pouhých 24 hodin
Petra Buganská navrhla lávku, která se vznáší nad řekou
Michal Bidlo zjednodušil metodu pro návrh celulárních automatů
MiniPoster Session učí studenty, jak zajímavě prezentovat výzkum